ام‌اس
اخبارهوش مصنوعی در ایران

محقق ایرانی با هوش مصنوعی انواع بیماری ام‌اس را شناسایی می‌کند

0
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

با بررسی مجموعه وسیعی از داده‌های ام‌آر‌آی مغز بیماران مبتلا به ام‌اس ، شناسایی سریع سه نوع این بیماری با اطلاع یافتن از تغییر شرایط چند ناحیه خاص از مغز که در مراحل ابتدایی درگیر می‌شوند، میسر شده و این دستاورد به لطف استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی رقم خورده است.

محققان امیدوارند با تمرکز بر درمان بخش‌هایی از مغز که زودتر از باقی قسمت‌ها درگیر می‌شوند، بتوانند این بیماری را ریشه‌کن کنند. در بیماران مبتلا به ام‌اس سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت چربی موجود در اعصاب مغز حمله کرده است. این بافت وظیفه عمل کردن مانند عایق سیم‌کشی برق را دارد و آسیب دیدن آن انتقال پیام‌های عصبی را بسیار دشوار خواهد کرد. همچنین باعث بروز مشکلاتی از قبیل ضعف عضلانی، اسپاسم، بی‌حسی و مشکلات در تعادل یا هماهنگی می‌شود.

طبق ادعای دکتر آرمان اسحاقی، متخصص علوم اعصاب در دانشگاه کالج لندن و فارغ‌التحصیل دانشکده پزشکی دانشگاه تهران، تا امروز چهار نوع از انواع بیماری ام‌اس بر مبنای نوع تخریب فعالیت‌های مغز و شدت پیشرفت آن شناسایی شده و استفاده از سیستم هوش مصنوعی جدید منجر به شناخت سه نوع از آن‌ها می‌شود. او همچنین می‌گوید تاکنون دسته‌بندی این بیماری بیشتر برمبنای شدت پیشرفت آن و تاثیرات مخربش صورت می‌گرفته که ناشی از بررسی وضعیت ظاهری بیماران مبتلا به این بیماری بوده است.

دستاورد هوش مصنوعی در شناسایی این بیماری اما این است که حالا با کمک این فناوری می‌توان اطلاعات بیولوژیک تازه‌ای در مورد ام‌اس جمع‌آوری کرد؛ اطلاعاتی که تا‌به‌حال در دسترس پزشکان نبوده است.

با ریزرباتی از جنس DNA آشنا شوید

دکتر اسحاقی همچنین می‌گوید با دسترسی به این اطلاعات امکان شناسایی الگوهای بهتر و دقیق‌‍تر برای درمان مبتلایان به ام‌اس را فراهم می‌شود و از این طریق روش‌های درمانی بهتری ارائه کرد. این‌گونه است که می‌توان دسته‌بندی‌های دقیق‌تری برای انواع بیماری ام‌اس در دسترس قرار داد و در نهایت امیدواریم درمان‌های پیشنهادی مناسب‌تر شوند.

او در نهایت اعلام کرد که این روش با موفقیت روی ۳۰۶۸ بیمار مبتلا به ام‌اس آزمایش شده و از طریق افزایش داده‌های جمع‌آوری شده، دقت آن بازهم بیشتر خواهد شد. به گفته او کاربرد استفاده از هوش مصنوعی برای شناسایی این بیماری این است که در آینده پیش‌بینی واکنش بیماران به درمان‌های مورد استفاده، ممکن خواهد شد.

 

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

استفاده از یادگیری ماشین در موبایل

مقاله قبلی

آشکارساز هسته‌ای فوق حساس ؛ اختراع دانش‌آموز ایرانی پایه دوازدهم

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

بیشتر در اخبار

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.