آرشیو صداوسیما
اخبارهوش مصنوعی در ایران

صداوسیما برای جلوگیری از سرقت آرشیو خود از هوش مصنوعی استفاده می‌کند

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  به گزارش مشرق، مدیرکل آرشیو رسانه ملی از توسعه سامانه مدیریت منابع دیداری و شنیداری دیجیتال موسوم به سامانه میراث خبر داد. او افزود این سامانه از چهار سال پیش تاکنون بهینه‌سازی نشده بود و در این دوره استاندارد جهانی EBU Core را برای فراداده (Metadata) در نظر گرفته‌ایم و روی همه منابع خود به کار می‌گیریم که با تعیین پروفایل‌های تخصصی ورود اطلاعات و تکمیل فرداده امکان دسترسی، مشاهده و بازبینی منابع با کیفیت پایین (Low Resolution) روی سامانه میراث فراهم می‌شود.

  وی افزود: پس از جست‌وجوی دقیق منابع، در حدود ۲۰۰ ساعت فیلم و همچنین ۷۰۰ ساعت مستند و تصاویر دفاع مقدس، دسته‌بندی، فهرست‌نویسی و از مخزن استخراج شده‌اند تا تبدیل آن ها از آنالوگ به دیجیتال امکان‌پذیر شود.

  مهدیان با تاکید بر اولویت «محتوامحوری» در آرشیو صداوسیما برای جست‌وجوی سریع منابع به جای «مدیامحوری» افزود: دسترسی آسان به محتوا برای ما یک اصل است و در واقع شعار ما حرکت به سوی آرشیوی محتوا محور است.

  مدیرکل آرشیو ادامه داد:  ما تمام تلاش خود را برای تکمیل سریع زیرساخت این سامانه به کار گرفته ایم و به محض تکمیل زیرساخت و رونمایی از آن، هر بخش یا گروهی که نیاز به دسترسی به این سامانه داشته باشد می‌تواند با معرفی افراد واجد شرایط، در ۶۴ نقطه آرشیوی داخل سازمان و مراکز سازمان از این خدمات بهره‌مند شود.

  مهدیان همچنین از به کارگیری ابزار هوش مصنوعی برای استخراج فراداده و محدودسازی، امکان از دست‌رفتن منابع ارزشمند آرشیوی سازمان خبر داد و گفت: علاوه بر این که از تهیه‌کنندگان سازمان تعهد مکتوب گرفته می‌شود منابع سازمان را در اختیار دیگران قرار ندهند، با استفاده از فناوری هوش مصنوعی نهان‌نگاری و اثرانگشت امکان رصد منابعی که در اختیار برنامه‌سازان قرار می‌گیرد وجود دارد و احتمال از دست رفتن منابع سازمان را کم می‌کند.

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  هوش مصنوعی چگونه می‌تواند با تغییرات اقلیمی مقابله کند؟

  مقاله قبلی

  برگزاری کنفرانس بین المللی هوش مصنوعی به صورت مجازی در فنلاند

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.