صنایع دفاعی
اخبار

اهمیت هوشمندسازی تولیدات صنایع دفاعی از دیدگاه وزیر دفاع

0
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

امیر سرتیپ محمدرضا آشتیانی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح، بر اهمیت و ضرورت استفاده از فناوری‌های پیشرفته همچون هوش مصنوعی و در نتیجه هوشمندسازی تولیدات صنایع دفاعی به عنوان یک راهبرد اساسی در حوزه تسلیحاتی و نظامی تأکید کرد.

هوش مصنوعی فناوری قدرتمندی است که حوزه‌های مختلف علوم و عرصه‌های گوناگون صنعت‌ها ازجمله صنایع تسلیحاتی و نظامی جهان امروز را به سرعت دستخوش تحولات قابل توجه می‌کند و کشورهایی که می‌خواهند در سال‌های آینده در سطح جهانی حرفی برای گفتن داشته باشند نیازمند پرورش نیروی متخصص کارآمد در این علم و تولید محصولات پیشرفته مبتنی بر هوش مصنوعی هستند. مسئولان دفاعی و نظامی ایران نیز با آگاهی از این مسئله در تکاپو برای تجهیز هرچه بیشتر و بهتر نیروهای مسلح به فناوری هوش مصنوعی و هوشمندسازی تولیدات صنایع دفاعی هستند. در همین راستا طی مراسمی با حضور جمعی از مسئولان ازجمله امیر سرتیپ محمدرضا آشتیانی، از محصولات نوین سازمان صنایع دفاع در حوزه رزم زمینی، هوایی و دریایی رونمایی شد.

رونمایی از محصولات نوین سازمان صنایع دفاع نمودی از عزم و اراده متخصصان ایرانی برای دستیابی به فناوری برتر هوش مصنوعی و نیرومندتر کردن قوای دفاعی کشور در برابر خطرات و تهاجمات احتمالی آتی است. متفکران نظامی ایران پیش از این بارها تأکید کرده‌اند که برای تقویت نیروهای دفاعی و جبران برخی ضعف‌های مادی کشور باید از استعداد فراوان داخلی پژوهشگران هوش مصنوعی در صنایع دفاعی استفاده کرد. مقامات نظامی کشور نیز هوش مصنوعی را ابزاری کارآمد برای غلبه بر چالش‌های مداوم مانند انجام ناوبری هوایی و هدف‌گیری دقیق بدون نیاز به زیرساخت‌های موقعیت‌یابی داخلی و امثال آن می‌دانند. اظهارات سرتیپ محمدرضا آشتیانی نیز در تأیید و تأکید بر همین مسائل به سمع حاضران در مراسم مذکور رسید.

ساخت سونوگرافی قابل حمل به کمک هوش مصنوعی در کشور

صنایع دفاعی

سرتیپ آشتیانی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح، در مراسم رونمایی از محصولات نوین سازمان صنایع دفاع در حوزه رزم زمینی، هوایی و دریایی با تبریک مبعث رسول گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی (ص)، ولادت امام حسین (ع) و روز پاسدار، از کوشش‌های مجاهدانه پژوهشگران و متخصصان صنعت دفاعی در سازمان صنایع دفاع، تقدیر و تشکر به عمل آورد و گفت: اهداف، سیاست‌ها و راهبرد‌های تعیین‌شده در حوزه تسلیحاتی و دستیابی به فناوری‌های پیشرفته نظامی به‌خوبی و به شکلی نظام‌مند در وزارت دفاع تدوین گردیده و خوشبختانه توسط سازمان صنایع دفاع به نتیجه مطلوب رسیده است.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح با اشاره به نقش ضروری هوشمندسازی و افزایش دقت در تولیدات سازمان صنایع دفاع و اهمیت این امر به عنوان یک راهبرد اساسی اظهار کرد: با استعانت از خداوند بزرگ و همت کارشناسان و متخصصان وزارت دفاع و کشور، محصولات آن سازمان شامل وسایل و تجهیزات انفرادی، موشک‌ها، بمب‌ها و سایر ادوات نظامی از قابلیت‌های عملیاتی و کارآمدی لازم برخوردار بوده که این موضوع در افزایش قدرت نظامی و توان دفاعی جمهوری اسلامی برای اجرای مطلوب و موثر مأموریت‌ها دارای نقش مهم و بسزایی است.

او ضمن اشاره به ارزش دستاوردهای علمی و اهمیت محصولات رونمایی‌شده در مراسم یادشده افزود: این تولیدات برای مواجهه و مقابله با تهدیدات، شامل سلاح‌هایی با کاربرد در حوزه‌های زمینی، هوایی و دریایی، سطح اثربخشی عملیات رزمی نیرو‌های ما را ارتقا می‌دهد و به فعالیت‌های بازدارنده سرعت می‌بخشد.

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
[کل: ۱ میانگین: ۵]

در جست‌وجوی راهی برای جلوگیری از فریب ‌خوردن مدل‌های صوتی یادگیری ماشین

مقاله قبلی

پهپادها به احیای جنگل‌ها کمک می‌کنند؛ به این شرط که بذرها به تعداد کافی ریشه کنند

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

بیشتر در اخبار

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.