طومارهای دریای مرده
اخبار

طومارهای دریای مرده و معمایی دیرینه که توسط هوش مصنوعی حل شد

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  فناوری هوش مصنوعی به حل یک معمای دیرینه در مورد طومارهای دریای مرده (دست‌نوشته‌های کهنی که در کرانه شمال غربی دریای مرده کشف شده است) کمک می‌کند. این فناوری تائید کرده که یکی از نسخه‌های خطی باستانی (طومار بزرگ اشعیا) به جای این‌که نتیجه کار یک شخص باشد، توسط دو کاتب با دست‌خط‌های بسیار مشابه نوشته شده است.

  طومارهای دریای مرده مجموعه‌ای از نسخه‌های خطی باستانی عبری متشکل از متون کتاب مقدس و یهودی هستند که در اواسط قرن بیستم در غارهای نزدیک دریای مرده یافت شده است.

  طومارهای بزرگ اشعیا نسخه‌ای از کتاب اشعیا هستند که هم در کتاب مقدس عبری و هم در عهد عتیق یافت می‌شوند. این نسخه در حدود قرن دو قبل از میلاد تکمیل شده و با استفاده از الفبای عبری نوشته شده است.

  قبل از کشف طومارها، برای مطالعه تاریخ اولیه این متون، دست‌نوشته‌های قرون وسطایی مربوط به سال هزار در اختیار بشر بوده است. ملادن پوپویچ از دانشگاه گرونینگن هلند می‌گوید: «این طومارهای دریای مرده مانند یک ماشین زمان هستند. آن‌ها به ما اجازه می‌دهند که به گذشته بازگردیم، حتی به زمانی که کتاب مقدس عبری هنوز در حال نوشته شدن بود. در نتیجه طومارها یک مزیت منحصربه‌‍فرد برای مطالعه فرهنگ موجود در کتاب مقدس هستند».

  دانشمندان پیش‌از‌این قادر به تعیین این‌که آیا طومار بزرگ اشعیا توسط یک یا چند نویسنده نوشته شده، نبودند؛ به این دلیل که دست‌خط موجود در طومار پوستی بیش از ۷ متر است.

  پوپویچ و همکارانش از هوش مصنوعی برای تجزیه ‌و‌تحلیل تصاویر دیجیتالی دست‌نوشته برای تعیین تعداد نویسندگان طومارهای دریای مرده استفاده کردند. آن‌ها بررسی کردند که این طومار توسط یک نفر نوشته شده یا چندین نفر که دست‌خط مشابه داشتند. آن‌ها سپس دریافتند که طومار به دو نیمه تقسیم شده و هرکدام کاتبی متفاوت داشتند.

  شارلوت همپل از دانشگاه بیرمنگام انگلیس می‌گوید: «به این دلیل که در طومارهای دریای مرده دو دست‌خط به قدری شبیه هستند که به نظر می‌رسد یک نفر با دو رنگ قلم آن‌را نوشته، نیاز بود تا برای تشخیص این موضوع و شناسایی بهتر آن از هوش مصنوعی و تحقیقات این فناوری بهره ببریم.»

  او همچنین می‌گوید: «با توجه به نوع نوشته شدن این طومار حتی این سوال جذاب مطرح می‌شود که آیا این دست‌‌خط در نسخه‌های دیگر هم استفاده شده یا نه و یا این‌که ما با یک کاتب یا محقق روبرو هستیم یا حتی یک گروه تحقیقاتی؟»

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید.

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  هوش مصنوعی در کسب و کار؛ فرصت‌ها و چالش‌ها

  مقاله قبلی

  مدل هوش مصنوعی جدید با صدای واقعی انیشتین

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.