40 گام به سوی آینده‌ای هوشمند - مجموعه وبینارهای رایگان در حوزه هوش مصنوعی
Filter by دسته‌ها
chatGTP
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
تیتر یک
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان

فرش هوشمند جدیدی که حرکات انسان را تحلیل می‌کند

برای فرش جادویی «علاء‌الدین» رقیبی پیدا شده است. فرش هوشمند جدید نمی‌تواند صحبت یا پرواز کند، اما به حسگر لمسی مجهز است. این فرش که محصول آزمایشگاه هوش مصنوعی و علوم کامپیوتر MIT است، می‌تواند بدون استفاده از دوربین، حالت‌های انسان را درک کند. این قابلیت فرش هوشمند MIT قدم روبه‌جلوی بزرگی در جهت بهداشت و درمان، خانه‌های هوشمند و حتی بازی کردن است.

بسیاری از فعالیت‌های روزانه ما تماس فیزیکی با زمین را شامل می‌شود، مانند استراحت کردن، تمرین کردن، قدم زدن و غیره. این فعالیت‌ها در دل خود اطلاعات و داده‌هایی دارند که می‌تواند برای درک بهتر حرکات کمک کند. تحقیق اخیر دراین‌باره با استفاده از یک دوربین RGB صورت گرفته است؛ دوربینی پوشیدنی از نوع قدیمی و البته مجهز به تجهیزات لازم برای انجام آزمایش.

در مقابل، سیستم تیم آزمایشگاه هوش مصنوعی و علوم کامپیوتر MIT تنها برای ایجاد دیتاستی که سیستم از روی آن آموزش دیده، از دوربین استفاده کرده است و عکس‌برداری و فیلم‌برداری فقط از زمان‌هایی صورت گرفته که شخص در حال انجام حرکات مدنظر است. برای به دست آوردن مدل‌های سه‌بعدی، شخص باید روی فرش برود، حرکتی را انجام دهد و بعد از آن تیم شبکه های عصبی از اطلاعات حسگرهای لمسی استفاده می‌کنند و تشخیص می‌دهند که فرد در حال انجام چه کاری است، در حال نشستن و برخاستن است، حرکات کششی انجام می‌دهد یا در حال انجام فعالیتی دیگر است.

یییو لو، نویسنده ارشد مقاله جامع درباره فرش هوشمند MIT، در توضیح می‌گوید:«تصور کنید می‌توان از این فرش برای کمک به سیستم مانیتورینگ و نظارت بهداشتی و درمانی برای افراد با ریسک بالا استفاده کرد و در تشخیص‌های مربوط به توان‌بخشی، تحرک و غیره آن را به کار برد.»

قیمت فرش هوشمند

فرش هوشمند که قیمت بالایی ندارد از فیلم حساس به فشار و نخ رسانا ساخته شده و بیش از ۹ هزار سنسور دارد. سایزهای این فرش هم ۸ در ۱۰ و ۹ در ۱۲ هستند.

هریک از سنسورهای روی فرش هوشمند با استفاده از تماس فیزیکی پاها، انگشتان و اندام انسان با آن، فشار انسان را به سیگنالی الکتریکی تبدیل می‌کنند. این سیستم به‌طور اختصاصی بر روی داده‌های لمسی و بصری هماهنگ‌شده مانند ویدئو یا نظارت نقشه‌های حرارتی مربوط به افرادی که در حال فعالیت هستند، آموزش داده شده است.

مدل حرکات را با استفاده از داده‌های بصری به‌عنوان واقعیت‌های زمینه‌ای در نظر می‌گیرد، از داده‌های لمسی به‌عنوان ورودی استفاده می‌کند و نهایتاً مدل سه‌بعدی فعالیت انسان را به‌عنوان خروجی ارائه می‌دهد.

به بیان ساده این‌طور به نظر میرسد که فردی روی فرشی می‌ایستد، مجموعه‌ای از کارها انجام می‌دهد و سیستم هوش مصنوعی تصویر یا فیلمی از انجام آن فعالیت‌ها را به‌صورت سه‌بعدی ارائه می‌کند.

درواقع این فرش هوشمند می‌تواند نوع حرکت انسان روی آن را با میزان خطای کمتر از ۱۰ سانتی‌متر پیش‌بینی کند. برای طبقه‌بندی اقدامات خاص، این فرش هوشمند دقتی ۹۷ درصدی داشته است.

سایر کاربردهای فرش هوشمند

یونژو لی، یکی دیگر از نویسنده‌های مقاله مربوط به فرش هوشمند دانشگاه MIT می‌گوید: «این فرش هوشمند می‌تواند کاربردهای ساده‌تری هم داشته باشد، مثلاً برای تمرین‌های ورزشی روی آن بروید و از سیستم استفاده کنید تا متوجه شوید چند ست ورزش کرده‌اید و چقدر کالری سوزانده‌اید.»

به این دلیل که بیشتر فشارهای وارد به فرش از سمت نیم‌تنه پایین انسان است، اطلاعات مربوط به این قسمت از بدن به نسبت بالاتنه دقت بیشتری دارند. از طرفی وقتی فرد در انجام حرکات تماس زیادی با زمین نداشته باشد، سیستم ضعیف عمل می‌کند و توانایی پیش‌بینی درست حرکات را ندارد.

در حال حاضر این فرش هوشمند تنها توان تحلیل دقیق یک شخص را دارد و دانشمندان در حال کار بر روی آن هستند تا بتوانند نسخه جدیدی که توان تحلیل دقیق‌تر چندین کاربر را دارد هم ارائه دهند. برای مثال نسخه جدید زمانی می‌تواند مفید باشد که دو نفر در حال در آغوش گرفتن یکدیگر هستند یا روی یک فرش می‌رقصند. همچنین دانشمندان در تلاش هستند تا در نسخه جدید، سیستم هوش مصنوعی توان تخمین زدن وزن و قد و ابعاد افراد را هم داشته باشد.

دیگر ویدیوهای هوش مصنوعی را در هوشیو تماشا کنید

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[wpforms id="48325"]