فناوری نانو
اخبار

برنامه‌ریزی‌های لازم در سطح ملی برای همگرایی هوش مصنوعی و فناوری نانو آغاز شد

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  به گزارش تحریریه هوشیو و به نقل از گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، با توجه به پنج برنامه‌ریزی ملی که درحال‌حاضر برای همگرایی هر چه بیشتر فناوری نانو و هوش مصنوعی انجام شده است، می‌توان در آینده این انتظار را داشت که شاهد رشد و شکوفایی هر چه بیشتر این دو رشته باشیم و پیشرفت‌های قابل‌توجهی را در فناوری نانو مشاهده کنیم.

  بنابراین گزارش، برخی از برنامه‌های مدنظر برای توسعه هر چه بیشتر همگرای بین این دو رشته عبارت‌اند از: پایش و ترویج دستاوردهای همگرایی فناوری نانو و هوش مصنوعی، شبکه‌سازی از طریق شناسایی کنشگران فعال در عرصه نانوفناوری و هوش مصنوعی، شناسایی و تقویت زیرساخت‌هایی که می‌تواند منجر به کاربست هر چه بیشتر هوش مصنوعی در تکنولوژی نانو شود و در نهایت پشتیبانی از پروژه‌هایی که می‌کوشند، تا با استفاده از هوش مصنوعی، فناوری نانو را پایش و مدیریت کنند.

  بسیاری از متخصصین بر این عقیده‌اند که این نوع از برنامه‌ریزی سبب می‌شود، تا هر دو رشته در کشور تقویت شوند و شاهد پیشرفت‌های چشمگیری در آن‌ها باشیم. بر طبق اطلاعات در دسترس، پروژه‌هایی نظیر طراحی نانو سیستم‌ها و نانو حسگرها در راستای بررسی دقیق نانومواد، ارتقای تصویربرداری نانومقیاس برای تحلیل دقیق آن‌ها، مدل‌سازی شیمیایی نانومواد، پیش‌بینی ساختار و پویایی اتمی نانوذرات و شناسایی ویژگی‌های آن‌ها، طراحی مدل‌های پیش‌بینی برای ارتقای عملکرد محصولات نانوفناوری به کمک تکنولوژی‌های مبتنی بر هوش مصنوعی تنها گوشه‌ای از پروژه‌های همگرا بین دو رشته حساس نانوفناوری و هوش مصنوعی به‌حساب می‌آید.

  بر طبق اطلاعات منتشرشده، بر اساس اهمیتی که این دو فناوری در پوشش و تقویت یکدیگر دارند، ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، به دنبال ارتقای هر چه بیشتر همگرایی بین این دو رشته برآمده است. همچنین، این نهاد مسئول در حال مرور پژوهش‌های انجام‌شده در این زمینه و انجام مطالعات جدیدی است. این ستاد می‌کوشد، تا از طریق برگزاری جلسات متعدد با متخصصین این حوزه و نیز تعریف پروژه‌های پایلوت، در راستای اجرای هدف منظورشده در پیوند هر چه بیشتر هوش مصنوعی و نانوفناوری بکوشد.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  تولید پنل‌های دیواری در کشورمان به کمک هوش مصنوعی به خودکفایی رسید

  مقاله قبلی

  رونمایی از طرح آزمایشی هوشمندسازی شبکه توزیع آب با هوش مصنوعی

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.