foot-buzzing
اخباربینایی ماشین

فناوری ساده foot-buzzing حسِ راه رفتن در دنیای مجازی را شبیه‌سازی کرد

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  تجهیزات جدید این امکان را به گیمرها می‌دهد تا آواتار خود را ضمن راه رفتن حین بازی در محیط مجازی نیز به حرکت در بیاورند، اما تنظیمات این قابلیت‌ها پرزحمت و پیچیده است. با این‌ حال، سیستم جدید foot-buzzing راه رفتن آواتار را صرفاً با حرکت سریع پای کاربر درحالت نشسته شبیه‌سازی می‌کند.

  دانشمندان دانشگاه صنعتی تویوهاشی و دانشگاه توکیو ژاپن در حال بررسی این نمونه آزمایشی هستند. در سیستم foot-buzzing، کاربران از عینک‌های واقعیت مجازی و هدفون‌های خنثی‌ساز نویز استفاده می‌کنند؛ آنها همچنین، بر روی یک چهارپایه می‌نشینند و پاهای خود را بر روی دو سکوی جداگانه آلومینیومی می‌گذارند.

  foot-buzzing

  foot-buzzing چطور کار می‌کند؟

  هر یک از این سکوها دو «مبدل لرزش» دارد، یکی در زیر سینه پا و دیگری در زیر پاشنه. همزمان با گام برداشتنِ آواتارِ کاربر در واقعیت مجازی، مبدل‌ها شروع به ارتعاش کرده و با هر قدم، احساس برخورد پاشنه و سپس سینه پا به زمین را شبیه‌سازی می‌کنند.

  فنرها تنها سکوی محل قرار گرفتن پاها را به لرزه در می‌آورند و هدفون مانع از رسیدن صدای مبدل‌ها به گوش می‌شود. شنیدین صدای مبدل‌ها ممکن «توهم» راه رفتن را برای کاربر خراب کند. با این حال، کاربر کماکان می‌تواند صدای آواتار خود را بشنود.

  foot-buzzing

  هنگامی که شرکت‌کننده‌ها محیط واقعیت مجازی را از منظر اول شخص مشاهده می‌کردند، شبیه‌سازی راه‌رفتن برایشان کاملاً متقاعد‌کننده بود. در این حالت، زمانی که به پایین نگاه می‌کردند، می‌توانستند دست‌ها و پاهای آواتارِ خود را ببینند؛ علاوه بر این، می‌توانستند بازتاب کل بدن آواتار را که در آینه‌های مجازی به سمت آن‌ها حرکت می‌کرد، مشاهده کنند.

  این شبیه‌سازی زمانی که کاربران نمی‌توانستند بازتاب کامل بدن را ببینند، یا زمانی که آواتارِ خود را تنها از منظر سوم شخص می‌دیدند، چندان قانع‌کننده نبود.

  امید است که با پیشرفت بیشتر، این فناوری نه تنها در بازی‌ها استفاده شود، بلکه وسیله‌ای باشد برای ایجاد تجربه راه‌رفتن افرادی که از ویلچر استنفاده می‌کنند.

  پروفسور یوسوکه ماتسودا، معاون دانشگاه تویوهاشی، درباره foot-buzzing می‌گوید: «به نظرم می‌توانیم این دستگاه را در سایز کوچک‌تر و با هزینه کم‌تر بسازیم. دستگاه پیشنهادی شامل چهار مبدل و تقویت‌کننده لرزش است. پیکربندی آن نسبتاً ساده، ارزان (هزینه ساخت آن بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ است) و فشرده است».

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  مروری بر زندگی آلن تورینگ؛ پدر علم کامپیوتر و هوش مصنوعی

  مقاله قبلی

  فناوری پردازش زبان طبیعی در بازاریابی و فروش چه کاربردهایی دارد؟

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.