40 گام به سوی آینده‌ای هوشمند - مجموعه وبینارهای رایگان در حوزه هوش مصنوعی
Filter by دسته‌ها
chatGTP
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
تیتر یک
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 قدرتمندترین کامپیوتر کوانتومی چین به نمایش درمی‌آید

قدرتمندترین کامپیوتر کوانتومی چین به نمایش درمی‌آید

کامپیوتر کوانتومی چین به همت یک تیم تحقیقاتی و دانشگاهی چینی ساخته شد. دستاورد یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه علم و صنعت چین از برنامه‌های فناورانه گوگل در زمینه ابرپردازنده‌های کوانتومی پیشی گرفته و یک کامپیوتر کوانتومی ساخته است. این پردازنده کوانتومی محاسباتی که اجرای آن با کامپیوترهای کلاسیک به بیش از هشت سال زمان نیاز دارد را فقط در مدت کمی بیشتر از یک ساعت انجام می‌دهد!

توسعه کامپیوتر کوانتومی چین بزرگ‌ترین نقطه عطف در روند تحولات هیجان‌انگیز رایانش کوانتومی طی دو سال گذشته به شمار می‌رود. سرانجام در این برهه از تاریخ، محققان در سراسر جهان به «مزیت کوانتومی» که مدت‌ها به دنبال آن بودند، دست یافته‌اند؛ یعنی نقطه‌ای که محاسبات کوانتومی در آن می‌توانند مشکلی را حل کنند که با ابزارهای کلاسیک به یک زمان طولانی و غیرعملی نیاز دارد.

تیمی از گوگل برای اولین بار در سال 2019 با استفاده از کیوبیت‌های ابررسانا (که برای انجام محاسبات به جریان متکی هستند) به این مهم دست یافتند. سپس تیمی از چین در سال 2020 با استفاده از کیوبیت‌های فوتونیک (که بر اساس نور هستند و پتانسیل عملکرد سریع‌تری دارند) به این موفقیت دست پیدا کردند.

اکنون، یک تیم چینی دیگر (با هدایت همان محقق، جیان وی پان در دانشگاه علم و صنعت چین در شانگهای) در پروژه جدید کامپیوتر کوانتومی چین، بار دیگر از گوگل پیشی گرفته است. در پژوهشی که بر روی سرور ArXiv پیش از چاپ منتشر شد، این تیم، مزیت کوانتومی را با استفاده از کیوبیت‌های ابررسانا بر روی پردازنده کوانتومی به نام Zuchongzhi نشان داد.

کامپیوتر کوانتومی چین که با عنوان پردازنده Zuchongzhi شناخته می‌شود، یک کامپیوتر دوبعدی قابل برنامه‌ریزی است که می‌تواند همزمان 66 کیوبیت را دستکاری کند. در نمایش جدید 56 کیوبیت برای حل یک مسئله محاسباتی که برای آزمایش مهارت کامپیوتر طراحی شده بود، یعنی انجام نمونه‌ کار از توزیع خروجی مدارهای کوانتومی تصادفی، استفاده شده است.

کامپیوتر کوانتومی چین
در این تصویر، شماتیک تراشه ابررسانای دوبعدی کیوبیت یا رایانه کوانتومی چین قابل مشاهده است.

مبنای نظری این محاسبه چیست؟

مبنای نظری این محاسبه خلاصه کردن مسئله است و شامل تئوری ماتریس تصادفی، تجزیه و تحلیل ریاضی، آشوب کوانتومی، پیچیدگی محاسبات و نظریه احتمالات است. اما نکته مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد، این است که زمانبندی حل این مسئله در اندازه نماهای دیگر به اندازه کیوبیت‌ها افزایش می‌یابد و به سیستم اضافه می‌شوند. این امر باعث می‌شود که برای ابر رایانه‌های کلاسیک به سرعت غیرقابل کنترل باشد، بنابراین یک بستر آزمایشی مناسب برای دستیابی به مزیت کوانتومی است.

این تیم در مقاله خود درباره دستاورد خود می‌گوید: «ما تخمین می‌زنیم انجام تسک‌هایی که به عنوان نمونه کار توسط Zuchongzhi در حدود 1.2 ساعت انجام شده، برای قدرتمندترین ابررایانه‌ها حداقل 8 سال زمان نیاز دارد.  کار ما یک مزیت محاسباتی کوانتومی بدون ابهام را ایجاد می‌کند که برای محاسبه با ابزارها و روش‌های قدیمی در مدت زمان معقول غیرقابل اجرا است. پلتفرم محاسبات کوانتومی با دقت بالا و قابل برنامه‌ریزی دریچه جدیدی را برای کشف پدیده‌های گوناگونی که تا امروز غیرممکن بود و نیز پیاده‌سازی الگوریتم‌های پیچیده کوانتومی باز می‌کند.»

مسئله‌ای که به کامپیوتر کوانتومی چین به عنوان تسک داده شد، در حدود 100 برابر چالش‌برانگیزتر از مسئله حل شده توسط پردازنده Sycamore Google در سال 2019 بود. در حالی که آن زمان، Sycamore از 54 کیوبیت برای حل مسئله استفاده کرد، Zuchongzhi از 56 کیوبیت برای پردازش و حل تسک خود استفاده کرد. این موضوع نشان می‌دهد با افزایش تعداد کیوبیت، عملکرد پردازنده به طور تصاعدی بهبود می‌یابد.

اگرچه اعدادی که در ارائه سال 2020 تیم چینی استفاده شده است، بسیار کمتر از 76 کیوبیت فوتونیکی بوده است، اما آن پردازنده شامل مجموعه‌ای جدید از لیزرها، آینه‌ها، منشورها و آشکارسازهای فوتون بود و مانند Sycamore یا Zuchongzhi قابل برنامه‌ریزی نبود.

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید.

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[wpforms id="48325"]