محدودیت های استفاده از هوش مصنوعی
اخبارهوش مصنوعی در جهان

اتحادیه اروپا محدودیت های استفاده از هوش مصنوعی را معرفی می‌کند

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  اتحادیه اروپا هفته آینده با هدف اطمینان بخشیدن به مردم در برابر سوء استفاده‌هایی مانند «برادر بزرگ» برنامه‌ای برای محدودیت های استفاده از هوش مصنوعی ارائه خواهد کرد. برادر بزرگ نرم‌افزاری است که از آن برای نظارت بر سیستم‌ها و شبکه‌ها استفاده می‌شود.

  کمیسیون اروپا که بازوی اجرایی اتحادیه اروپا است، برای مدت بیش از یک سال مشغول آماده‌سازی طرح محدودیت های استفاده از هوش مصنوعی بوده است و این در حالی است که گسترده بودن تعریف این اتحادیه از هوش مصنوعی موجب نگرانی شرکت‌های بزرگ فناوری شده است.

  قوانینی که قرار است با عنوان محدودیت های استفاده از هوش مصنوعی تعیین شود بخشی از تلاش اتحادیه اروپا برای مشخص کردن شرایط استفاده از هوش مصنوعی و جلب نظر آمریکا و چین است و حوزه‌های مختلف از تشخیص گفتار گرفته تا بیمه و اجرای قانون را شامل می‌شود.

  اخیرا خبرگزاری فرانسه اقدام به انتشار پیش‌نویس این آیین‌نامه کرده و طبق آن برخی از انواع استفاده از هوش مصنوعی که حقوق اساسی اتحادیه اروپا را تهدید می‌کند، ممنوع کرده است.

  همچنین بر اساس این آیین‌نامه نظارت عمومی بر جمعیت و هر نوع فناوری که تغییراتی در رفتار یا تصمیمات بشر ایجاد کند، خارج از محدوده مجاز استفاده است. در این پیش‌نویس آمده هرآنچه شبیه به درجه اجتماعی افراد بر اساس رفتار یا شخصیت باشد نیز ممنوع است.

  در بخشی دیگر آمده در قوانین نظامی که مستلزم تصویب توسط کشورهای عضو اتحادیه اروپا و پارلمان اروپا باشد، استفاده از هوش مصنوعی مجاز نیست.

  محدودیت های استفاده از هوش مصنوعی

  در صورتی که شرکتی در زمینه اجرای این قوانین مرتکب تخلفی شود، بسته به جدی بودن آن تخلف ممکن است تا چهار درصد از گردش مالی جهانی هم جریمه شود.

  همچنین برای ارتقاء نوآوری قرار است چارچوب قانونی مشخصی برای شرکت‌های ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا فراهم شود. به همین منظور طبق پیش‎نویس آیین‌نامه، شرکت‌ها باید قبل از ورود به بازار برای برنامه‌هایی که «با ریسک بالا» تلقی شده‌اند، مجوز ویژه دریافت کنند.

  از طرفی سیستم‌های پرخطر شامل «شناسایی بایومتریک از راه دور در مکان‌های عمومی» و همچنین «عناصر امنیتی در زیرساخت‌های حیاتی عمومی» هستند. سایر کاربردها که به عنوان «ریسک بالا» طبقه‌بندی نشده‌اند، در صورتی که جزو موارد ذکر شده در بالا نباشند، شامل محدودیتی نیستند.

  اروپا اغلب استانداردی در زمینه استفاده از فناوری دارد که حتی گوگل و دیگر غول‌های فناوری دنیا هم در استراتژی‌های هوش مصنوعی‌شان، آن را بسیار جدی می‌گیرند. اما سال گذشته گوگل هشدار داده بود که تعریف اتحادیه اروپا از هوش مصنوعی بسیار گسترده است و این اتحادیه باید از تنظیم محدودیت‌های غیرمنطقی برای فناوری خودداری کند.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید.

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  دوپلکس ، سرویس رزرواسیون هوش مصنوعی که در ۴۹ ایالت آمریکا فعالیت می‌کند

  مقاله قبلی

  فیلم آموزش علوم داده – تعریف علوم داده (درس دهم)

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.