جستجو
Generic filters
Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 مدل جدید هوش مصنوعی MIT بینایی کامپیوتری با وضوح بالا را سرعت می‌بخشد

مدل جدید هوش مصنوعی MIT بینایی کامپیوتری با وضوح بالا را سرعت می‌بخشد

مدل جدید هوش مصنوعی MIT بینایی کامپیوتری با وضوح بالا را تا ۹ برابر سرعت می‌بخشد. این سیستم می‌تواند کیفیت تصویر را در جریان ویدئو بهبود بخشد یا به خودروهای خودران کمک کند تا خطرات جاده را در زمان واقعی شناسایی کنند.

به گزارش هوشیو، یک وسیله نقلیه خودمختار باید به سرعت و دقت اشیایی را که با آن مواجه می‌شود، تشخیص دهد، از کامیون تحویلی که در گوشه‌ای پارک شده تا دوچرخه‌سواری که به سمت تقاطع نزدیک می‌شود.

برای انجام این کار، خودرو ممکن است از یک مدل بینایی کامپیوتری قدرتمند برای دسته‌بندی هر پیکسل در یک تصویر با وضوح بالا از این صحنه استفاده کند، بنابراین اجسامی را که ممکن است در یک تصویر با کیفیت پایین‌تر پنهان شوند، از دست ندهد. اما این کار، که به‌عنوان بخش‌بندی معنایی شناخته می‌شود، پیچیده است و زمانی که تصویر دارای وضوح بالا باشد، به مقدار زیادی محاسبات نیاز دارد.

محققان MIT،MIT-IBM Watson AI Lab و جاهای دیگر مدل بینایی کامپیوتری کارآمدتری را توسعه داده‌اند که پیچیدگی محاسباتی این کار را بسیار کاهش می‌دهد. مدل آن‌ها می‌تواند بخش‌بندی معنایی را با دقت در زمان واقعی بر روی دستگاهی با منابع سخت‌افزاری محدود انجام دهد، مانند رایانه‌های داخلی که یک وسیله‌نقلیه مستقل را قادر می‌سازد تا تنها در چند ثانیه تصمیم‌گیری نماید.

مدل جدید هوش مصنوعی MIT

مدل‌های جدید تقسیم‌بندی معنایی به‌طور مستقیم تعامل بین هر جفت پیکسل در یک تصویر را یاد می‌گیرند، بنابراین با افزایش وضوح تصویر، محاسبات آن‌ها به سرعت رشد می‌کنند. این باعث می‌شود که این مدل‌ها بسیار دقیق باشند اما برای پردازش تصاویر با وضوح بالا در زمان واقعی بر روی یک دستگاه مانند سنسور یا تلفن‌همراه، بسیار کند عمل می‌کنند.

محققان MIT یک جزء جدید برای مدل‌های تقسیم‌بندی معنایی طراحی کردند که توانایی‌های مشابه این مدل‌های پیشرفته را دارد، اما تنها با پیچیدگی محاسباتی خطی و عملیات سخت‌افزاری کارآمد.

نتیجه یک سری مدل جدید برای بینایی کامپیوتری با وضوح بالا است که تا ۹ برابر سریع‌تر از مدل‌های قبلی در هنگام استقرار روی دستگاه تلفن‌همراه عمل می‌کند. نکته مهم این است که این سری مدل جدید دقت مشابه یا بهتری را نسبت به این جایگزین‌ها نشان می‌دهد.

این تکنیک نه‌تنها می‌تواند برای کمک به خودروهای خودران در تصمیم‌گیری در زمان واقعی مورد استفاده قرار گیرد، بلکه می‌تواند کارایی سایر وظایف بینایی کامپیوتری با وضوح بالا، مانند تقسیم‌بندی تصاویر پزشکی را نیز بهبود بخشد.

در حالی که محققان مدت‌هاست از ترانسفورماتورهای بینایی سنتی استفاده می‌کنند و نتایج شگفت‌انگیزی نیز به دست می‌آورند، اما  این تحقیق می‌خواهد مردم به جنبه کارایی این مدل‌ها نیز توجه کنند. سونگ هان، دانشیار دپارتمان مهندسی برق و علوم کامپیوتر (EECS) می‌گوید:«کار ما نشان می‌دهد که می‌توان محاسبات را به شدت کاهش داد تا این تقسیم‌بندی تصویر در زمان واقعی به صورت محلی روی یک دستگاه اتفاق بیفتد.»

بنر اخبار هوش مصنوعی

مقاله ما چطور بود؟

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.