قم نت
اخبار

سامانه هوشمند مرورگر داخلی «قم نت» راه‌اندازی شد

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  به گزارش تحریریه هوشیو و به نقل از خبرگزاری رسمی حوزه، در طی نشست علمی تخصصی جستجوی پیچیده معنایی در منابع علوم‌انسانی و اسلامی با تکیه بر پایگاه‌های دانش و هوش مصنوعی، که به همت معاونت پژوهشی سازمان تبلیغات اسلامی و نیز با حضور دکتر سید علی حسینی در مرکز همایش‌های غدیر برگزار گردید، سامانه مرورگر داخلی «قم نت» معرفی شد.

  در طی این نشست، دکتر سید علی حسینی اشاره داشت که هوش مصنوعی پدیده‌ای توضیح‌پذیر است. یعنی چنانچه که عملی انجام دهد، توضیح آن را نیز دارد؛ بنابراین هوش مصنوعی بر اساس یک منطق دست به اقدام می‌زند و می‌توانیم با مدیریت آن منطق و ترمیم مستمر آن به افزایش کیفیت عملکرد هوش مصنوعی اقدام کنیم. ایشان در ادامه افزودند پیشرفت‌هایی که امروزه شاهد آن هستیم، نویدبخش آینده‌ای است که در آن هوش مصنوعی بیش از امروز در زندگی انسان‌ها جای باز می‌کند. این به معنای ادغام روزافزون انسان با هوش مصنوعی نیز است.

  قم نت

  دکتر سید علی حسینی در ادامه نکاتش افزود که در حال حاضر شاهدیم که با کمک هوش مصنوعی توانسته‌ایم بخشی از امور زندگی و پژوهشی‌مان که همان جستجوی دانش در بستر اینترنت است را هوشمندسازی کنیم. یعنی واسطه انسانی را حذف نموده و کاری کنیم که امور به‌خودی‌خود و بر اساس منطقی از پیش تعریف شده به نام هوش مصنوعی انجام شوند. ایشان این عملکرد را «بازیابی دانش» معرفی کردند و افزودند که با در اختیار داشتن این فناوری، دیگر نیازی به جستجوی در منابع گوناگون و گاه سردرگمی نیست، بلکه می‌توان با یک جستجوی ساده تمامی اطلاعات موردنیاز را در اختیار داشت.

  به نظر ایشان در این دست از فناوری‌ها که می‌کوشند جستجو در بستر اینترنت را هوشمندسازی کنند، باید هویت‌های خاصی که قرار است جستجو شوند را تعریف کنیم. این متکی بر خصیصه و توانمندی الگوریتم طراحی شده از سوی متخصصینی است که می‌تواند معنای مدنظر کاربر را تشخیص داده و به جستجوی آن بپردازد. دکتر حسینی در ادامه به موتور جستجوگر «قم نت» اشاره کرد که به کوشش متخصصین داخلی طراحی شده است. این ابزار که به‌صورت یک سامانه طراحی گردیده، از طریق ۱۵۰ هزار کلمه از ویکی‌پدیا و نیز تعریف ۲۵۰ هزار صفحه توسعه‌یافته است.

  ایشان در انتهای نکاتشان اظهار داشتند که عمل جستجو بر روی اینترنت به دو صورت انجام می‌شود، نخست جستجوی موجودیت و دوم جستجوی جامعیت. به عقیده ایشان ابتدا باید به موجودیت اطلاعات و منابع دسترسی داشته باشیم تا بتوانیم به جامعیت همان منبع برسیم.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  متن کاوی فارسی یار ؛ متخصص توسعه ابزار برای توسعه‌دهنده‌ها

  مقاله قبلی

  رونمایی از مدرن‌ترین خودروی هوش مصنوعی جهان در دهدشت

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.