نرخ انتقال کرونا
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعیداده کاوی و بیگ دیتاکاربردهای هوش مصنوعی

مسابقه توسعه مدل هوش مصنوعی XPrize: نرخ انتقال کرونا را پیش‌بینی کنید

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  همه‌گیری کرونا نه‌تنها باعث از دست رفتن جان انسان‌ها شده، بلکه با بسته شدن شهرها دلیل اصلی ورشکستگی بسیاری از کسب‌وکارها هم شده است. تاثیر اقتصادی این ویروس در صنایع بسیار زیاد بوده و متخصصان معتقدند دنیا تا چندین سال آینده هم تاثیرات این بیماری بر اقتصاد را احساس خواهد کرد؛ حتی بعد از این که واکسن آن در دسترس باشد. در شرایطی که در سال‌های اخیر استفاده از هوش مصنوعی در جهان افزایشی چشم‌گیر داشته است، این بار قرار است از آن در پیش‌بینی نرخ انتقال کرونا استفاده شود؛ فاکتوری که برای مهار این بیماری اهمیت زیادی دارد.

  البته که هنوز زمان دقیق در دسترس بودن واکسن برای کشورها مشخص نیست و با این شرایط کسب‌وکارهای محلی اگر تا الان بازگشایی نشدند، باید به‌زودی کارشان را از سر گیرند. XPrize با همکاری Cognizant در تلاش برای یافتن راه‌های جدید برای انجام زندگی عادی و شروع دوباره کسب‌وکارها با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی، مسابقه‌ای ترتیب داده که جایزه آن ۵۰۰ هزار دلار است.

  نرخ انتقال کرونا

  شرکت‌کنندگان چالش پاسخ به همه‌گیری XPrize قرار است مدل‌های هوش مصنوعی داده محوری بسازند که بتواند نرخ انتقال کرونا در هر منطقه را پیش‌بینی کند. آن‌ها همچنین قرار است معیارهایی برای مداخله و کاهش تجویز کنند و از طریق مطرح کردن سوالاتی با ساختار «اگر…چه می‌شود؟» معیارهای تجویز شده‌شان را آزمایش کنند و نشان دهند که راه‌حلشان در کاهش میزان عفونت تاثیر داشته و برای بازگشایی کسب‌وکارها هم مفید است. هسته اصلی محصولات تیم‌ها فنّاوری و مدل‌های هوش مصنوعی Cognizant هستند و همچنین از داده‌های تدوین‌شده ردیاب پاسخ دولت کرونای آکسفورد Oxford COVID-19 Government Response Tracker استفاده خواهند کرد.

  در بیانیه امیر بنی‌فاطمی، رئیس نوآوری و متخصص جذب XPrize، این‌طور آمده است:

  این چالش الهام‌بخش بسیاری از برجسته‌ترین مبتکران دنیا برای رفع تهدیدها علیه اقتصاد و زندگی ما خواهد بود. از طریق همکاری جهانی، خروجی این چالش می‌تواند شرایط را در دنیا تغییر داده و با کمک هوش مصنوعی و علم داده، شرایط اقتصادی دنیا را متحول کند. درحالی‌که امید به در دسترس بودن هرچه سریع‌تر واکسن زیاد است، این مدل‌های تجویزی و پیش‌بینی کننده برای بازگرداندن جامعه به شرایط عادی مفید و ارزشمندترین ابزار برای رسیدن به آینده بهتر هستند.

  برخلاف رقابت‌های دیگر XPrize که اعلام نتیجه آن سال‌ها زمان می‌برد، این بار برای اعلام نتایج تنها ۴ ماه زمان لازم است و تاریخ معرفی برنده در ماه فوریه سال ۲۰۲۱ خواهد بود. برای فاز اول که ۲۲ دسامبر خواهد بود، گروه‌ها باید پیش‌بینی‌های دقیق مربوط به انتقال را ارائه دهند و همچنین برنامه‌ای برای استراتژی‌های مداخله و سیاست‌های کاهشی داشته باشند. ۵۰ گروه به دور بعد که فاز نهایی مسابقه است، راه پیدا خواهند کرد.

  دلیل تفاوت این رقابت با دیگر رقابت‌های XPrize ازنظر زمان اعلام نتایج این است که بر اساس شرایط ایجادشده توسط همه‌گیری کرونا، قرار است تلاشی برای به پایان رساندن هرچه زودتر این شرایط اقتصادی و تاثیرات مخرب بیماری بر کسب‌وکارها صورت گیرد و محوریت اصلی این تلاش پیش‌بینی نرخ انتقال کرونا است. تابه‌حال ۱۰۲ گروه از ۲۳ کشور برای شرکت در این رقابت نام‌نویسی کردند. پیش‌ از این و در ماه جولای هم شرکت XPrize یک رقابت ۵ میلیون دلاری ترتیب داده بود و شرکت‌کنندگان باید راهی برای برگزاری سریع‌تر، ارزان‌تر و آسان‌تر تست کرونا ارائه می‌دادند.

  انواع کاربردهای هوش مصنوعی در صنایع مختلف را در هوشیو بخوانید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  کاربردهای هوش مصنوعی در بدنسازی: صنعتی که منقلب شد

  مقاله قبلی

  سرمایه‌‌‌گذاری هوش مصنوعی؛ Miso آینده فناوری‌های رستوران‌ها است

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.