معرفت شناسی شیعه
رویدادها

نشست هوش مصنوعی و تاثیر آن در آینده دانش کلام اسلامی و معرفت شناسی شیعه برگزار می‌شود

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  به گزارش تحریریه هوشیو و به نقل از خبرگزاری اهل‌بیت، نشست تخصصی در زمینه هوش مصنوعی و تأثیرات آن بر آینده فقه شیعه با عنوان «هوش مصنوعی و تاثیر آن در آینده دانش کلام اسلامی و معرفت شناسی شیعه» در روز پنجشنبه، ۱۸ آذرماه ۱۴۰۰، از ساعت ۱۸ الی ۲۰ برگزار می‌شود.

  در ضمن اطلاعیه این نشست ذکر شده است که شرکت برای عموم کاربران رایگان است. همچنین، این نشست تخصصی از سوی گروه فلسفه و کلام اسلامی دانشکده الهیات دانشگاه علامه طباطبایی اطلاع‌رسانی و برگزار خواهد شد. همان‌طور که از عنوان این نشست تخصصی مشخص است، اساتید مدعو در نظر دارند تا با بررسی و نسبت‌سنجی پیشرفت‌های فعلی در زمینه هوش مصنوعی کشور با فقه شیعه، بتوانند شمای روشنی از آینده تحول این علم در کشور به دست دهند.

  بسیاری بر این عقیده‌اند که فقیه برای درک احکام الهی نیازمند شرایط خاص و پیچیده‌ای است که نمی‌توان آن را از عموم مردم انتظار داشت. فقه، به معنای استنباط و تفکر عمیق در دین است. اما با توجه به اطلاعاتی که امروز درباره طبیعت ذهن انسان وجود دارد، نمی‌توان ذهن را بدون پیش‌داوری و عاری از تعصب دانست. همچنین، حافظه بشری دچار نقصان است و نمی‌تواند تمام اطلاعات و اندوخته‌های دانشی خود را در لحظه به یاد بیاورد.

  معرفت شناسی شیعه

  علاوه بر آن، حتی اگر موفق شود تمامی این اطلاعات را به یاد آورد، توانایی یکپارچه‌سازی و تشکیل یک انسجام معنایی بین تمامی اطلاعات برای ذهن محدود انسانی میسر نیست. این نقصان در ذهن انسانی و ضرورت کشف احکام الهی از یک سو و نیز توانمندی هوش مصنوعی در ترکیب و یکپارچه‌سازی اطلاعات از سوی دیگر، باعث شده است تا متخصصین علوم دینی به نسبت‌سنجی بین هوش مصنوعی به عنوان یک پدیده نوظهور و فقه شیعه و مسئله استنباط احکام الهی از متن دین راغب شوند و به ظرفیت‌های موجود در این حوزه بیندیشند.

  در نشست هوش مصنوعی و تاثیر آن در آینده دانش کلام اسلامی و معرفت شناسی شیعه، سخنرانان از زمینه و علقه‌های فکری و مطالعاتی مختلفی برخوردار هستند. این سخنرانان شامل دکتر بهروز مینایی، دانشیار دانشگاه علم و صنعت، حجت‌الاسلام دکتر علیرضا قائمی‌نیا، دانشیار پژوهشکده فرهنگ و اندیشه اسلامی و نیز حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر احمد کوهی، استاد آینده‌پژوهی دانشگاه تهران خواهند بود. برای شرکت در این نشست به صورت مهمان از لینک زیر استفاده کنید:

  لینک ورود به نشست

  آخرین اخبار و رویدادهای هوش مصنوعی را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  کاربرد هوش مصنوعی در تشخیص کمردرد

  مقاله قبلی

  جزئیات اندکی از سند ملی هوش مصنوعی منتشر شد

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در رویدادها

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.