دانشگاه دیجیتال
اخبارهوش مصنوعی در ایران

مفهوم دانشگاه دیجیتال از زبان معاون مرکز فناوری‌های دیجیتالی دانشگاه تهران

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  دکتر مصطفی صالحی با توضیح درباره مفهوم نسل‌های مختلف دانشگاه، مدعی شد که مفهوم دانشگاه دیجیتال می‌تواند در همه این نسل‌ها اجرا شود.

  به گزارش هوشیو به نقل از خبرگزاری ایسنا، معاون سامانه‌های اطلاعاتی مرکز فناوری‌های دیجیتالی دانشگاه تهران گفت: «در دانشگاه نسل اول آموزش نقش محوری دارد. دانشگاه نسل دوم با محوریت پژوهش، آموزش و نتایج حاصل از آن تعریف می‌شود. دانشگاه نسل سوم علاوه بر مأموریت‌های آموزشی و پژوهشی، سعی دارد با سرمایه‌گذاری روی نوآوری و تجاری‌سازی ایده‌های دانشگاهی تولید ثروت کند و نقشی در کارآفرینی داشته باشد. دانشگاه نسل چهارم هم مانند یک بنگاه اقتصادی و به‌صورت منفعلانه به دنبال پاسخگویی به نیاز بازار نیست، اما در تلاش است تا با رویکردی فعالانه بر روی محیط اجتماعی و اقتصادی پیرامون اثر بگذارد.»

  ادامه صحبت‌های وی مربوط به توصیف دانشگاه ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دیجیتال بود: «دانشگاه دیجیتال حاصل توسعه دانشگاه در پرتو رویکرد «تحول دیجیتال» است. تحول دیجیتال هم یعنی بازنگری اساسی در فرآیندها و خدمات سازمان با کمک فناوری‌های دیجیتال تحول‌آفرین، به‌نحوی‌که بهره‌وری ذینفعان را بهینه کند.»

  صالحی در ادامه گفت: «در تعریف دانشگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دیجیتال، مفهوم فناوری‌های دیجیتالی درمجموع هم فناوری‌های شناخته‌شده‌تر و سنتی مانند اینترنت، موبایل و نسل‌های مختلف وب و هم فناوری‌های نوظهور مانند شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی، رایانش ابری و موبایلی، واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، تحلیل کلان داده، اینترنت اشیا، رباتیک، هوش مصنوعی، بلاک‌چین و پرینتر سه‌بعدی را شامل می‌شود.»

  دانشیار دانشکده علوم و فنون نوین می‌گوید: «دانشگاهی که درزمینهٔ تحول دیجیتال فعالیت می‌کند و درتلاش است تا برای پیشبرد اهداف کلانش از رویکردهای آن‌ بهره ببرد را دانشگاه‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌دیجیتال می‌گویند.»

  او همچنین گفت: «به عقیده من و با توجه به تعریفی که ارائه شد، مفهوم دانشگاه دیجیتال می‌تواند در تمامی نسل‌های دانشگاهی مورد توجه قرار گیرد. البته چون درحال حاضر رویکردها تغییر پیدا کرده و موضوع فناوری‌های نوظهور مطرح هستند، شاید برخی مفهوم دانشگاه دیجیتال را فقط در حیطه دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم مطرح کنند.»

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  فراتر از شبکه‌های پیچشی گراف

  مقاله قبلی

  بررسی هوش مصنوعی در حوزه پزشکی در وبینار نقد و تحلیل هوش مصنوعی از منظر فلسفه پزشکی

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.