بین‌النهرین
کاربردهای هوش مصنوعی

کاربرد هوش مصنوعی و پیشنهاد خودکار در رمزگشایی از کتیبه‌های سنگی کشف شده در بین‌النهرین

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  منطقه‌ی بین‌النهرین در محدوده‌ی خاورمیانه‌ی کنونی قرار دارد؛ امروزه این ناحیه بین کشورهای عراق، سوریه و اردن تقسیم شده است.

  شاید بسیاری از مردم خاورمیانه را صرفاً صحرایی خشک ببینند، اما این منطقه تاریخچه‌ای غنی دارد. تمدن‌هایی که در بازه‌های زمانی گوناگون در این ناحیه شکل گرفته‌اند، بقایایی اغواءکننده بر جای گذاشته‌اند که نظرها را به خود جلب می‌کنند. فناوری شیوه‌ی تأثیرگذاری و مطالعه‌ی تاریخ را تغییر داده است. اکنون پژوهشگران می‌توانند از رمز و رازهای گذشته پرده برداشته و به کشفیات جدیدی برسند؛ تورهای مجازی به شهرهای باستانی روم یا ابزارهایی مانند Lidar که مناطق حفاری شده در مناطق دوردست را تشخیص می‌دهند از جمله کاربردهای فناوری در این عرصه هستند.

  فناوری اشعه ایکس و هوش مصنوعی اخیراً دانشمندان را قادر ساخت تا با مطالعه‌ی حکاکی‌های موجود در ساختمان یک کلیسا، بدون حتی لمس مومیایی‌ها، به اطلاعاتی بی‌سابقه در مورد آن‌ها دست یابند. در نمونه‌ای دیگر می‌توان به قابلیت‌های بینایی کامپیوتر اشاره کرد: گروهی از محققان توانسته‌اند با استفاده از یادگیری عمیق، متون باستانی را با موفقیت رمزگشایی کنند.

  الگوریتم هوشمند تفسیر متون

  در این پروژه، هوش مصنوعی به کسب بینش در مورد کتیبه‌هایی ۴۵۰۰ ساله متعلق به بین‌النهرین انجامید. فناوری استفاده شده شبیه به قابلیت پیشنهاد خودکاری بود که در گوشی‌های همراه هوشمند مشاهده می‌شود. این الگوریتم هوشمند که برای خواندن و تفسیر متون به ۱۰۲ زبان آموزش دیده، توانست جای خالی کلمات گمشده در این کتیبه‌های سنگی را پر کند، کتیبه‌هایی که در طول هزاران سال در معرض انواع آسیب‌ها قرار گرفته‌ بودند.

  محققان به کمک بینایی کامپیوتری مبتنی بر یادگیری عمیق موفق شدند ۱۰,۰۰۰ کتیبه که به خط میخی نوشته شده بودند را مطالعه کنند. پیشنهادات ارائه‌ شده به شکل مناسب متنون موجود را تکمیل کرد. بعد از جمع‌آوری و تحلیل داده‌های بیشتر برای ارتقای دقت، این روش نوآورانه توانست از بسیاری از اسرار تاریخ خاورمیانه پرده بردارد.

  یکی از این اسرار مربوط به حکاکی‌های موجود در کلیسای «مقبره مقدس» در شهر قدس بود. طومارهای عبری کشف شده در دریای مرده نیز به کمک فناوری‌های مشابه رمزگشایی شده‌اند.

  بعد از اکتشافات لبنان، در ترکیه هم توافقنامه‌ای دیرینه با استفاده از تصویربرداری سه‌بُعدی بازآفرینی شد و به صورت مجازی در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت. قطر نیز توانسته است تعداد زیادی اسناد باستانی در مورد تاریخ خاورمیانه را به شکل دیجیتال درآورده و در اختیار محققان و مشتاقان قرار دهد.

  انواع کاربردهای هوش مصنوعی در صنایع مختلف را در هوشیو بخوانید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۱ میانگین: ۵]

  فناوری تولید همزمان متن آهنگ، الهام‌بخش آهنگ‌سازان

  مقاله قبلی

  ریشه‌یابی عدم توسعه متوازن هوش مصنوعی در کشور

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.