مهارت های دیداری
اخبار

مهارت های دیداری ورزشکاران قوی‌تر است یا کاربران بازی‌های کامپیوتری اکشن؟

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  بر اساس یافته‌های یکی از مطالعات جدید محققان در دانشگاه واترلو، مهارت های دیداری ورزشکاران، قوی‌تر از کاربران بازی‌های کامپیوتری اکشن است. بهره‌مندی از مهارت های دیداری قدرتمند برای ورزشکاران از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است؛ زیرا در واقع، مرز بین اوج عملکرد و کسب نتایج معمولی به حساب می‌آید.

  دکتر کریستین دالتون از دانشکده بینایی‌سنجی و علم بینایی در دانشگاه واترلو در این خصوص بیان کرد: «تیم تحقیقاتی ما خواستارِ بررسی این موضوع بود که آیا کاربران بازی‌های کامپیوتری که به طور مداوم و برای بازه‌های زمانی طولانی، در محیط ویدئوی دوبُعدی پویا غرق می‌شوند، از قدرت دیداری بالایی در مقایسه با ورزشکاران حاضر در رقابت‌های فیزیکی برخوردارند یا خیر.»

  مهارت های دیداری

  قدرت بینایی

  قدرت بینایی معمولاً تحت شرایط ساکن (استاتیک) و در پی چِکاپ سالانه با متخصص چشم‌پزشکی سنجیده می‌شود؛ اما تحقیقات نشان می‌دهد که آزمایش قدرت بینایی پویا، معیار مؤثرتری برای بررسی قابلیت فرد، به منظور مشاهده دقیق اشیای متحرک است. این مهارت برای موفقیت در ورزش‌های فیزیکی و الکترونیکی ضروری است. محققان با استفاده از یک آزمون قدرت بینایی که در دانشگاه واترلو طراحی و تصدیق شده بود، نشان دادند که ورزشکاران فیزیکی، مطابق انتظار، امتیاز بالایی در آزمون‌های قدرت بینایی کسب کردند، اما امتیاز کاربران بازی‌های کامپیوتری به افراد معمولی نزدیک‌تر بود.

  آلن‌ یی، دانشجوی دکتری در رشته علوم بینایی، بیان کرد: «ورزشکاران توان بالاتری برای شناسایی اهداف متحرک کوچک‌تر دارند؛ این یافته نشان می‌دهد که ورزشکاران و کاربران بازی‌های کامپیوتری به لحاظ پردازش دیداری با یکدیگر فرق دارند.» همه شرکت‌کنندگان در مطالعه بر اساس سطح توانایی دیداری ساکن و خطای شکست نور با یکدیگر تطبیق داده شدند. این یافته‌ها برای مراکز آزمایش بینایی نیز اهمیت زیادی دارد، چراکه آن‌ها در حال بررسی راهکارهایی برای توسعه‌ برنامه‌های آموزشی (مبتنی بر بازی‌های کامپیوتری) هستند، تا به ورزشکاران در ارتقای عملکردشان کمک کنند.

  دالتون در پایان گفت: «یافته‌های ما نشان می‌دهد که آموزش در محیط سه‌بعدی، کماکان فوایدی به همراه دارد. ورزشکارانی که به دنبال تقویت مهارت های دیداری‌شان هستند، اهمیت زیادی برای ادراک عمق و میدان دید وسیع‌تر قائل هستند، چراکه این عوامل نقشی حیاتی در ارتقای قدرت بینایی دارند. بنابراین، عملکرد ورزشی آنان می‌تواند بهبود یابد.»

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۱ میانگین: ۲]

  برنامه‌ریزی مدیران ارشد حوزه علمیه برای کاربست هرچه بیشتر هوش مصنوعی

  مقاله قبلی

  سیستم یادگیری ماشینی که به ربات‌ها کمک می‌کند تعاملات اجتماعی خاصی را درک و اجرا کنند

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.