موریتس سایمون گیست
اخبار

موریتس سایمون گیست و آهنگ‌سازی منحصربه‌فرد برای شرکت خودروسازی پولستار

  0
  زمان مطالعه: ۴ دقیقه

  شرکت خودروسازی پولستار برای تولید یک قطعه موسیقی منحصربه‌فرد به همکاری با موریتس سایمون گیست پرداخته است. در این اقدام جالب، از خودرو به عنوان یک ساز موسیقی استفاده شده است.

  آهنگ‌ساز، خواننده و مهندس رباتیک آلمانی نمونه صداهای خودروی برقی «پولستار ۲» را برای آهنگ «صدای روح (پولستار)» به کار گرفته است. این قطعه موسیقی به تازگی منتشر شده و در این لینک بارگذاری شده است. گیست ربات‌های منحصربه‌فرد خود را می‌سازد تا اصوات مختلف را از منابع غیرمحتمل گردآوری کنند.

  موریتس سایمون گیست

  این ماشین‌ها با استفاده از قطعات خودرو ساخته می‌شوند. نمونه صداها با عناصر گوناگون درون آن قطعات استخراج می‌شوند. این صداها می‌توانند نویز فیزیکی یا میدان الکترومغناطیسیِ در حال تغییر باشند. عناصر گردآوری شده از خودرو برای تولید ریتم‌های موسیقی به کار برده شده می‌شوند.

  موریتس سایمون گیست در این پروژه صداها را به طور مستقیم از خودروی پولستار ۲ گردآوری و ضبط کرد. چون این خودرو برقی است، گیست مجبور شد در نبود صدای موتور احتراق به دنبال سایر منابع صوتی بگردد. وی این چنین توضیح می‌دهد: «یکی از چالش‌های عمده‌ی کار این بود که ارتعاش‌های مدل نیاز به تقویت داشت تا شاهد بیشترین تاثیرگذاری در فرایند آهنگ‌سازی باشیم. سریعاً متوجه این موضوع شدم که باید زیر کاپوت خودرو را با دقت بررسی کنم و سعی در استخراج و ضبط صداهایی باشم که در نگاه اول پنهان به نظر می‌رسند.»

  کشف موریتس سایمون گیست

  وی در این فرایند موفق به کشف وسیله‌ای شد که می‌تواند فرکانس‌های الکترومغناطیسی انتشار شده از پولستار را ضبط کند. گیست در ادامه خاطرنشان کرد: «خودروی برقی چند نوع صدای مختلف تولید می‌کند که به سختی شنیده می‌شوند یا اصلاً شنیده نمی‌شوند. گوش انسان قابلیت تشخیص فرکانس‌های الکترومغناطیسی را ندارد؛ انتقال‌دهنده‌ی ویژه‌ای نیاز است تا این اصوات قابل شنیدن باشند. اگر گوشی موبایل خود را در حالت استریو قرار دهید، شناسایی همه آنها برایتان ممکن می‌شود. هر ماشینی چندین صدای پنهان در درون خود تولید می‌کند. تلاش من بر این بود که با این صداها یک قطعه موسیقی درست کنم.»

  آهنگسازی موریتس سایمون گیست

  ربات‌های موریتس سایمون گیست برای استخراج صداهای خودرو طراحی شده است.

  گیست دوره‌های موسیقی کلاسیک و مهندسی رباتیک را گذرانده است و تخصص ویژه‌ای در فناوری‌ها و چاپ سه‌بعدی دارد. به بخش دیگری از صحبت‌های او توجه نمائید: «من علاقه وافری به یافتن راهکارهای جدیدی برای تلفیق ابزارهای فناوری با هنر و موسیقی دارم. از نظر من، هنر به مثابه آزمایش جعبه شنی است که به آزمایشِ ایده‌های جدید کمک می‌کند و رشد فناوری را به ارمغان می‌آورد. خودروهای برقی، ربات‌ها و الگوریتم‌های هوش مصنوعی در زمره‌ی فناوری‌هایی جای دارند که نقش چشمگیری در آینده پایدارتر جامعه بشری ایفا خواهند کرد.»

  برقراری تعادل بین رابطه انسان و ماشین همواره یکی از مسائل بحث‌برانگیز بوده است. با توجه به اینکه گیست به طور مستقیم در این موضوع دخالت کرده است، خالی از لطف نخواهد بود اگر دیدگاه وی را در خصوص ظرفیت‌ سیستم‌های یادگیری ماشین و رباتیک در پیشرفت زندگی بشر نیز جویا شویم: «الگوریتم‌ها، هوش مصنوعی و ربات‌ها ابزارهای مناسبی برای توسعه‌ی توانمندی‌های انسان هستند و باید آسایش را برای او به ارمغان بیاورند. اما مسئله‌ی مهم این است که ابزارهای یاد شده نقش مهمی هم در شکل‌دهی به معادلات جهان ایفا می‌کنند.»

  هوش مصنوعی تهدید نیست

  گیست در ادامه گفت: «معتقد هستم که هوش مصنوعی نمی‌تواند تهدیدی برای حیات انسان باشد. چالش مهمی که هوش مصنوعی و فناوری‌های پیچیده به همراه دارد این است که انسان به دنبال ساخت سیستم‌ها، الگوریتم‌ها یا ابزارهایی است که به طور کامل توان درک‌شان را ندارد. در عین حال، قدرت این فناوری‌ها نیز روز به روز در حال افزایش می‌باشد. حرف من این نیست که ربات‌هایی در سبک ترمیناتور به بازار عرضه خواهند شد. باید این مسئله را در نظر داشت که ما درک کافی از سازوکار سیستم‌های هوش مصنوعی نداریم.»

  او گفت: «آیا می‌توانید به روشنی اعلام کنید که قطعات مختلف گوشی موبایل‌تان مسئولیت انجام چه کارهایی را بر عهده دارد؟ آیا می‌توانید این قطعات را تعمیر کنید؟ آیا می‌دانید ربات مبادله‌گر چرا و چگونه به فروش سهام می‌پردازد؟ بسیاری از افراد ارتباطی بین اینها نمی‌بینند. پس بهتر است درک عمیق‌تری از جزئیات ابزارها و دستگاه‌های مختلف داشته باشیم. بنابراین، می‌توان امید داشت که فناوری به بهبود زندگی بشر کمک می‌کند.»

  موریتس سایمون گیست

  خودروی پولستار ۲

  در پایان، دیدگاه موریتس سایمون گیست را در خصوص امید مردم به این پروژه پرسیدیم: «من تمایل دارم جنبه‌ها و ویژگی‌های پنهان همه چیز را کشف کنم؛ این کار به مثابه هک کردن وسایل الکترونیکی است. هکرها سعی می‌کنند وارد کامپیوتر دیگران شوند، سر از کارشان در بیاورند و هدف دیگری برای آن سیستم تعریف نمایند. آیا می‌توانید با دستگاه قهوه‌ساز نیمرو درست کنید؟ دستگاه قهوه‌ساز برای این هدف ساخته نشده است. پیدا کردن راه‌های برنامه‌ریزی نشده برای استفاده از فناوری باعث می‌شود بینش عمیق‌تری درباره سازوکار دستگاه‌ها و ماشین‌آلات به دست بیاوریم. این اقدام نقش موثری در پرده‌گشایی از اسرار دارد.»

  پولستار ابراز علاقمندی کرده تا در حوزه‌هایی به غیر از خودروسازی نیز به فعالیت بپردازد.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  راهنمای تخصصی شبکه های عصبی گراف در بینایی رایانه‌

  مقاله قبلی

  متاورس؛ یک راه فرار هوشمندانه در برابر نظارت افکار عمومی

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.