متخصص هوش مصنوعی گوگل
اخبارهوش مصنوعی در جهان

نتیجه اخراج متخصص هوش مصنوعی گوگل: قوانین سخت‌تری وضع شد

0
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

تقریبا بعد از سه‌ هفته از اخراج ناگهانی تیمنیت گبرو، متخصص هوش مصنوعی اخلاقی گوگل، جزئیاتی از سیاست‌های جدید که گوگل برای تیم تحقیقاتش در نظر گرفته، منتشر شده است.

اما بعد از تغییر در قوانین و تاثیری که این تغییرات در محققان داشت، رویترز اخیرا گزارش داده که شرکت گوگل قانونی به اسم «پروسه بازبینی موضوعات حساس» برای دانشمندانش در نظر گرفته و در توضیح آن آورده که دانشمندان نباید اقداماتی انجام دهند که باعث بدنامی شرکت شود.

بر اساس قوانین جدید، دانشمندان برای انتشار یک مقاله، پیش از این که از نظر هوش مصنوعی مجبور به متقاعد کردن تیم تحقیقات باشند، باید تیم سیاست‌ها و قانون‌ها و همچنین روابط عمومی شرکت را متقاعد کنند. مخصوصا اگر مقاله آن‌ها در مورد موضوعات بحث‌برانگیزی مانند تحلیل چهره، طبقه‎بندی جنسیتی یا جهت‌گیری‌های سیاسی باشد.

رویترز همچنین مثالی ارائه کرده است. در این مثال آمده بخش پیشنهادات گوگل گاهی کاربران را به یوتیوب، پلتفرمی که متعلق به گوگل است، ارجاع می‌دهد و از نظر برخی از دانشمندان این کار ارائه دهنده اطلاعات نادرست، تبعیض‌آمیز و یا نتایج غیرمنصفانه می‎شود. در بهترین حالت از نظر آن‌ها این اقدام ارائه نتایج نامرتبط است. این موضوع برای رسیدگی به یکی از مدیران ارشد گوگل سپرده شد و جالب است بدانید بعد از بررسی جواب این‌طور بود که از نظر او سیستم پیشنهادی گوگل می‌تواند «اطلاعاتی دقیق، منصفانه و مرتبط با محتواها» ارائه دهد.

متخصص هوش مصنوعی گوگل

حتی یکی دیگر از متخصصان هوش مصنوعی گوگل که نامش برده نشده در این باره اظهار نظری جالب دارد:«پیشرفت فناوری و پیچیدگی فزاینده محیط خارجی ما به طرز عجیبی منجر به پیشنهاد پروژه‌های غیرضروری و مغایر با مسائل اخلاقی، اعتباری، نظارتی یا قانونی می‌شود».

ربات شطرنج باز انگشت دست حریفش را شکست!

در هفته‌های اخیر و مخصوصا بعد از جدایی گبرو، گوگل با گرفتاری‌های زیادی مواجه شده است، چرا که بسیاری از محققان این شرکت از این که به سرنوشت او دچار شوند، واهمه دارند. چهار نفر از تیم تحقیقات این شرکت که با رویترز صحبت کردند، منطقی بودن اظهارات گبرو را تائید کردند. گبرو معتقد بود گوگل در مطالعاتی که نشان می‌دهد تکنولوژی می‌تواند مخرب باشد، دخالت می‌کند.

مارگارت میشل، یکی از دانشمندان ارشد و متخصص هوش مصنوعی گوگل در این باره می‌گوید:«ما با توجه به تخصص خود درباره موضوعی تحقیق می‌کنیم و اگر به دیل مشکلات نظارتی، اجازه انتشار نتایج آن را نداشته باشیم، به مشکل بزرگی برخورده‌ایم، چرا که در واقع در حال سانسور اطلاعات هستیم».

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت، حامی ویژه کنفرانس بین‌المللی کامپیوتر ایران

مقاله قبلی

فیلم آموزش علوم داده – دیتا ساینس چیست؟ (درس اول)

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

بیشتر در اخبار

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.