اخبار

نرم‌افزار «اسپو» گامی مهم در تشخیص ناباروری مردان

  0
  زمان مطالعه: ۳ دقیقه

  تا کنون مراقبت‌ها و هشدارهای مربوط به ناباروری بیشتر زنان را خطاب قرار داده‌اند اما بروز این خطر در مردان نیز جدی است و مطالعه نشان داده است مردان پس از سی و پنچ سالگی توان باروری کمتری خواهند داشت؛ خطر ناباروری در مردان مشکلی است که به دلیل فرهنگ اجتماعی شکل گرفته پیرامون مردان کمتر به آن پرداخته می‌شود؛ اهمیت ندادن به مشاوره پزشکی، تأثیر تابوهای اجتماعی و…. ممکن است مانع رسیدگی زودهنگام به این مشکل از سوی مردان باشد.

  بررسی این موضوع نشان داده میزان نرخ باروری در مردان از دهه بیست تا چهل زندگی، نصف می‌شود. همچنین باروری در سنین بالا باعث در خطر قرار گرفتن نوزاد می‌شود؛ احتمال ابتلای نوزاد به سندروم داون، سقط جنین، تولد زودرس و… از جمله این خطرات هستند. در باور عمومی جامعه لفظ ناباروری با زنان گره خورده است اما چهل درصد از این مشکل مربوط به مردان است.

  تشخیص ناباروری مردان با آزمایش اسپرم

  شکل، تحرک و تعداد شاخص‌های تعیین ناباروری، در اسپرم مردان هستند. پیش از این استفاده از روش سنتی، باعث ایجاد خطای فراوان در آزمایش باروری، نادقیق بودن و تکرار آن می‌شد. از اوایل دهه هفتاد کلینیک‌ها مجهز به سیستمی کامپیوتری شدند که نتیجه قابل اعتمادتری به دست می‌داد و مانع تکرارپذیری می‌شد.

   امروزه برای تشخیص ناباروری، از سیستم COSA)) استفاده می‌شود این سیستم، یک نرم‌افزار مجهز به پردازش و آنالیز تصویر و مبتنی بر هوش مصنوعی است. این فرایند اگر چه در ارزیابی ناباروری مردان دقیق و سریع است اما به دلیل هزینه بالا، ممکن است انگیزه مردان برای انجام این آزمایش را کاهش دهد. به همین دلیل نرم‌افزار «اسپو» امکان انجام این آزمایش را در منزل و از طریق تلفن همراه ایجاد کرده است.

  آزمایش ناباروری با تلفن همراه 

  این فرایند با بررسی تعداد، شکل و تحرک اسپرم، که سه عامل تعیین کننده باروری مردان هستند، به تشخیص ناباروری می‌پردازد

  نرم‌افزار اسپو که برای اولین‌بار در کشور تجاری‌سازی شده، بر پایه هوش مصنوعی کار می‌کند و مراحل مطالعاتی آماده‌سازی آن، در آزمایشگاه انجام شده است.  مزیت استفاده از این نرم‌افزار، این است که امکان ارزیابی ناباروری را در منزل، بدون هزینه و بادقت بالا به وجود می‌آورد. با توجه به توصیه‌هایی که این نرم‌افزار بعد از هر بار سنجش به کاربر ارائه می‌کند؛ کاربر امکان پایش بهبود باروری خود را خواهد داشت. مزیت دیگر استفاده از این نرم‌افزار، امکان اشتراک‌گذاری نتیجه آزمایش برای پزشک، مشاور یا روانشناس است. استفاده از اسپو، مسیر سنجش باروری را برای مردان تسهیل می‌کند. ارزیابی سریع، دقت بالا، امکان استفاده مجدد و حفظ حریم خصوصی از مزایای دیگر اسپو هستند.

  حسین واثقی دودران بنیان‌گذار این استارتاپ دارای دکترای فیزیولوژی تولیدمثل است و  با یک تیم جوان دهه هفتادی، به تحقیق درمورد موضوع ناباروری پرداخته است. واثقی با اشاره به قابلیت هوش مصنوعی در پردازش تصویر و بهره‌برداری از آن در شاخه‌های مختلف پزشکی، عنوان کرد: «این نرم‌افزار که با تلاش تیم بین رشته‌ای اسپو ایجاد شده ‌است، تنها پلتفرمی است که خارج از کلینیک‌ها و آزمایشگاه‌ها قادر است به تشخیص ناباروری بپردازد.»

  واثقی با راه‌اندازی این استارتاپ موفق به کسب مقام‌های برتر کشوری و دریافت تأییدیه مرکز ناباروری اردبیل شده است. واثقی درباره ویژگی‌های اسپو افزود: «پلتفرم اسپو به مردان این امکان را می‌دهد که بدون حضور به مراکز پزشکی به سنجش سلامت باروری خود بپردازند؛ ضمن اینکه از هزینه‌های سنگین درمان و بروز خطاهای احتمالی جلوگیری می‌کند. این پلتفرم مشابه آزمایش‌های مراکز ناباروری، برای انجام سه آزمایش در طی نود روز طراحی شده است.»

  واثقی همچنین اشاره کرد: «نرم افزار اسپو رقیب سرسختی برای نمونه‌های خارجی خود، در بازار جهانی محسوب می‌شود؛ رقبای خارجی اسپو محصولاتی از آمریکا ،کانادا و انگلیس هستند که هر یک با قیمت‌های بالای ۱۵۰ دلار، به بازار جهانی عرضه شده‌اند اما اسپو  با قیمت ۲۰ دلار، آماده ورود به بازارهای جهانی است.»

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  کاربرد هوش مصنوعی در صنعت معدن

  مقاله قبلی

  سامانه سما، پلتفرمی پیشرفته در سازمان‌دهی اسناد

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.