نرم افزار تبدیل گفتار به متن
اخبارهوش مصنوعی در ایران

نرم افزار تبدیل گفتار به متن ایران ساخت با عملکردی قوی‌تر از گوگل

0
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

جمعی از محققین یک شرکت دانش‌بنیان یک نرم افزار تبدیل گفتار به متن طراحی و تولید کردند که به ادعای خودشان این محصول در زبان فارسی ۱۵ درصد بهتر از گوگل عمل می‌کند.

به گزارش هوشیو به نقل از خبرگزاری ایسنا، موسی ماموری که یکی از محققین این پروژه است، با اشاره به تمرکز تحقیقاتی شرکتشان بر روی سیستم‌های هوش مصنوعی می‌گوید: «تبدیل گفتار به متن فارس آوا از دستاوردهای دانش‌محور این شرکت است.»

او در ادامه این‌طور توضیح داد: «صدا در هوش مصنوعی موضوع  ارزشمندی است. کشورهای پیشرفته در این حوزه سرمایه‌گذاری زیادی داشته‌اند. به این دلیل که راه ارتباطی میان انسان و کامپیوتر است.»

نرم افزار تبدیل گفتار به متن

عملکرد بهتر از گوگل

ادعای شرکت سازنده این سامانه این است که این نرم افزار تبدیل گفتار به متن ۱۵ درصد از گوگل عملکرد بهتری دارد. ماموری می‌گوید: «در گذشته شرکت‌های ایرانی از گوگل سرویس دریافت می‌کردند. اما به دلیل تحریم‌ها و عدم همکاری شرکت‌های خارجی با ایران و البته افزایش قیمت ارز، این موضوع با مشکلاتی مواجه شد.»

توسعه نرم‌افزارهای گوناگون به یاری هوش مصنوعی

ماموری می‌گوید: «یکی از مزیت‌های ما نسبت به رقبا این است که یک دیتای صدا داریم. ما این دیتا را بیش از هفت هزار ساعت به سیستم آموزش دادیم. این در حالیست که شرکت‌های رقیب ما دیتایی دارند که ۳ هزار ساعتی است.»

او همچنین معتقد است اگر پردازش گفتار قوی باشد، می‌توان سامانه‌ها و محصولات مختلفی بر روی آن پیاده‌سازی کرد. طبق گفته وی یکی از محصولاتشان دستیار هوشمند فارسی است که از موتور فارس آوا استفاده کرده است. این دستیار مانند سیری در اپل، دستیار صوتی اپل و الکسا کار می‌کند.

مکانیزم عملکرد دستیار هوشمند فارسی به این شکل است که دستور صوتی به کامپیوتر داده می‌شود و کامپیوتر بر اساس بانک داده‌ای که دارد، صوت را به صورت گفتار در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

ماموری می‌گوید از این نرم‌افزار می‌توان برای کسب اطلاعاتی مانند آب‌و‌هوا، ترافیک شهری، دریافت خدمات اسنپ یا ارسال پیامک استفاده کرد. بعد از ارائه درخواست، کامپیوتر با استفاده از این نرم‌افزار جستجو را آغاز می‌کند و در کسری از ثانیه پاسخ می‌دهد.

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

خرید هوش مصنوعی یا ساخت آن ؛ کدام برای شرکت‌ها گزینه بهتری است؟

مقاله قبلی

سرپرست تیم اختراعات ایران: اینترنت اشیا پردرآمدترین فناوری ۱۰ سال آینده خواهد بود

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

بیشتر در اخبار

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.