سخنگوی ناجا
اخبار

سخنگوی ناجا در یک نشست خبری بر مدیریت امنیت جاده‌ای به کمک هوش مصنوعی تأکید ورزید 

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  به گزارش تحریریه هوشیو و به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران، سردار مهدی حاجیان، سخنگوی ناجا، در طی یک نشست خبری بر اهمیت هوش مصنوعی در تأمین امینت جاده‌ای تأکید کرد.

  در چند سال اخیر هوش مصنوعی توانسته است با حوزه‌ها و صنایع گوناگونی از زندگی انسان‌ها پیوند بخورد. یکی از این حوزه‌ها، راهنمایی و رانندگی است. به‌زعم بسیاری از کارشناسان رفته‌رفته در حوزه‌های مختلف داده‌ها افزایش پیدا می‌کنند، به طوری که جز با هوش مصنوعی امکان مدیریت آن‌ها وجود ندارد. مدیریت راهنمایی و رانندگی نیز با توجه به بهره‌مندی از فناوری پردازش تصویر و ثبت روزانه هزاران خودروی در حال تردد در مسیرهای جاده‌ای درون شهری و برون شهری، نیازمند کاربست هوش مصنوعی و بهره‌مندی از آخرین فناوری‌های این حوزه است.

  به عقیده سردار حاجیان در صورتی که بتوانیم دوربین‌های پیشرفته را به فناوری پردازش تصویر مجهز کنیم قادر خواهیم بود امنیت جاده‌ای را افزایش داده و تا حد زیادی از تصادفات و تلفات جاده‌ای در کشور جلوگیری کنیم. نکته حائز اهمیت آن است که تأمین امنیت به کمک هوش مصنوعی محدود به امنیت جاده و حوزه پلیس نیست. بلکه همان‌طور که گفته شد در طیف وسیعی از حوزه پلیس، حتی شناسایی نقاط ناامن شهر نیز می‌توان از دوربین‌های پیشرفته مجهز به هوش مصنوعی استفاده کرد.

  سخنگوی ناجا

  سردار حاجیان در خلال صحبت‌هایش در زمینه تأمین امنیت جاده‌ای به کمک هوش مصنوعی، به فرهنگ‌سازی‌های انجام شده در زمینه رانندگی نیز اشاره داشت، به نحوی که این دست از زیرساخت‌های فناورانه باید در کنار فرهنگ‌سازی‌های لازم از سوی نهادهای مسئول و متولی دنبال شود. ایشان برای نمونه به کاراکتر «سیا ساکتی» اشاره کرد که در سال‌های پیش به‌عنوان نماد آموزش‌های مربوط به راهنمایی و رانندگی در تلویزیون وجود داشت. در واقع آنچه که از فرهنگ بستن کمربند و ایمنی رانندگی در کشور وجود دارد، متکی بر این دست از برنامه‌های تبلیغاتی و فرهنگ‌سازی است.

  به نظر سخنگوی ناجا، در کنار فرهنگ‌سازی‌هایی که به کمک رسانه صورت می‌گیرد، استفاده از فناوری‌های هوش مصنوعی و تقویت زیرساخت‌های مدیریت داده، بدون تردید تأثیر چشم‌گیری در توسعه امنیت جاده‌ای خواهد داشت.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  شناسایی ساختمان های آسیب دیده در آتش‌سوزی با هوش مصنوعی

  مقاله قبلی

  بزرگ‌ترین سازمان مجازی هوش مصنوعی تجارت الکترونیک در جهان، صاحب برند شد

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.