تخصصی
اخبار

تدوین سیاست‌های علمی در نشست‌های تخصصی هوش مصنوعی

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  مرکز ملی فضای مجازی، در راستای تحقق اهداف علمی کشور در زمینه دانش و فناوری، اقدام به برگزاری سلسله نشست‌های تخصصی در حوزه هوش مصنوعی کرده است.

  در سلسله نشست‌های تخصصی هوش مصنوعی که در مرکز ملی فضای مجازی برگزار گردید برای ایجاد زمینه تدوین سیاست‌ها و خط‌مشی کلی کشور، و همچنین انسجام بخشیدن به دیدگاه‌ها برای استفاده از ظرفیت‌های گوناگون فناوری و فرصت‌های قابل توجه مترتب بر توسعه آن، تلاش شد. از دیگر محورهای مهم این نشست‌های تخصصی تجاری‌سازی دانش و فناوری این حوزه و رقابت‌پذیری اقتصادی در سطح منطقه و جهان بود.

  از آنجا که ذات فناوری ‌نوین هوش مصنوعی و مزیت‌های حاصل از پیشگامی در این فناوری، برای جامعه اهمیت راهبردی و ارزش اقتصادی فراوانی دارد، در سال‌های اخیر شاهد توسعه زیست‌بوم استارت آپی و شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان این حوزه در کشور بوده‌ایم. از همین رو، و با توجه به توانایی قابل توجه این فناوری در بخش‌های مختلف، تدوین سند الزامات حاکمیتی برای توسعه هوش مصنوعی در کشور ضروری است. با تدوین این سند می‌توان در چهارچوب ارزش‌های حاکم بر جامعه برای حل مسائل موجود و چالش‌هایی که در آینده با آن مواجه خواهیم شد گام برداشت.

  معاونت فناوری مرکز ملی فضای مجازی بر اساس شناخت ضرورت‌ها و نیازهای کشور، در برگزاری سلسله نشست‌های تخصصی در حوزه هوش مصنوعی از حضور خبرگان و اساتید رشته هوش مصنوعی در دانشگاه‌های برتر کشور و تیم تخصصی پژوهشکده مطالعات فناوری مرکز همکاری‌های ریاست جمهوری در مرکز ملی فضای مجازی بهره‌مند شده است.

  از موضوعاتی که در جریان برگزاری این جلسات مورد نقد و بررسی دقیق و همه جانبه قرار گرفته‌اند می‌توان به این موارد اشاره کرد: نقش اغلب کشورهای پیشرو از جنبه‌های مختلف اعم از زیست‌بوم، بازیگران مهم، اهداف اصلی سند و اقدامات عمده، وظایف دولت‌ها، اولویت‌های راهبردی توسعه هوش مصنوعی، صنایع یا بخش‌های تمرکز و وضعیت کسب ‌و کارها در این کشورها. علاوه بر این تحلیل شاخص آمادگی و شاخص هوش مصنوعی جهانی نیز در دستور کار این جلسات قرار داشت.

  تدوین سند الزامات حاکمیتی برای توسعه هوش مصنوعی در کشور پیش‌نیازهایی دارد که مطالعه اسناد بالادستی مانند ﺑﯿﺎﻧﯿﻪ ﮔﺎم دوم اﻧﻘﻼب ﺧﻄﺎب ﺑﻪ ﻣﻠﺖ اﯾﺮان، ﺳﻨﺪ چشم‌انداز بیست‌ساله ﻧﻈﺎم جمهوری اسلامی ایران، ﺳﯿﺎﺳﺖ‌ﻫﺎی ﮐﻠﯽ اﻗﺘﺼﺎد مقاومتی، و نقشه جامع علمی کشور از مهم‌ترین موارد آن محسوب می‌شود. بررسی تجربیات کشورهای مختلف و مطالعه اسناد ملی استراتژیک این کشورها در زمینه هوش مصنوعی هم در این زمینه حائز اهمیت است که نظر به همین اهمیت در جلسات  تخصصی هوش مصنوعی این موارد نیز بررسی شد.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  معرفی دستاوردهای مقتدرانه دانشگاه تهران از کشاورزی تا تشخیص چهره از راه دور

  مقاله قبلی

  ویراستار هوشمند؛ دستیاری که می‌تواند کیفیت نوشتار فارسی را در دنیای دیجیتال دگرگون کند!

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.