جستجو
Generic filters
Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 نقش داده های وب در توسعه هوش مصنوعی چیست؟

نقش داده های وب در توسعه هوش مصنوعی چیست؟

اُر لنچنر Or Lenchner از ماه جولای ۲۰۱۸ مدیرعامل شرکت برایت دیتا Bright Data بوده است. تنوع محصولات این شرکت به لطف مدیریت سه ساله‌ی وی با پیشرفت چشمگیری همراه بوده است. راهکارهای خودکار این شرکت باعث شده تا مشتریان داده‌ها را در چند دقیقه گردآوری و دریافت نمایند. از برجسته‌ترین مشتریان شرکت برایت دیتا می‌توان به شرکت‌های «Fortune 500»، شرکت‌ها و سایت‌های تجارت الکترونیک، شرکت‌های مالی بزرگ، اپراتورهای امنیتی نام‌آوازه، سایت‌های مسافرتی و سازمان‌های بخش دولتی و آکادمیک اشاره کرد.

هوش مصنوعی با سرعت چشمگیری در حال تغییر معادلات جهانی است؛ شرکت‌ها نیز سعی می‌کنند در عملیات مختلف از این فناوری بهره لازم را ببرند. بر اساس تحقیقات دیلویت، %۷۳ از مدیران کسب و کار و فناوری اطلاعات بر این باورند که هوش مصنوعی بخش جدایی‌ناپذیری از کسب‌ و کارشان است. اکنون همه به این موضوع واقف‌اند که هوش مصنوعی می‌تواند تقریباً در تمامی بخش‌های زندگی انسان تاثیرگذار واقع شود، اما توان سامانه‌های هوش مصنوعی به اطلاعاتی بستگی دارد که در اختیارشان گذاشته می‌شود. با توجه به اینکه آموزش موثر و صحیح سامانه‌ها مستلزم دسترسی به حجم بالایی از داده‌های تخصصی است، مقاله حاضر قصد دارد مسائل مرتبط با داده را بررسی کند.

داده های وب – معدن طلای هوش مصنوعی

در ابتدا، باید نگاهی جامع به منبع داده بیندازیم؛ باید بدانید که داده ها آسان‌تر از آنچه فکر می‌کنید، در دسترس افراد قرار می‌گیرد. به همین دلیل است که داده‌ها از بزرگ‌ترین منبع اطلاعاتی که تاکنون وجود داشته است، به دست می‌آیند.

مقاله حاضر به جزئیات بیشتری درباره داده های وب خواهد پرداخت چرا که دسترسی عموم مردم به این منبع آزاد است. برای نمونه، سازمان‌های مختلف از داده‌های شبکه‌های اجتماعی به عنوان یک منبع اطلاعاتی قوی برای افزایش درک‌شان از رفتار، سلایق و نگرش مشتریان استفاده می‌کنند.

داده های وب

صنایعی از قبیل بیمه، تحقیقات بازار، امور مالی مشتریان و املاک از این داده‌ها برای توسعه‌ی سامانه‌های هوش مصنوعی ویژه استفاده می‌کنند تا کماکان در عرصه رقابت بمانند و با توان بیشتری به کارشان ادامه دهند. در این نمونه‌ها، اطلاعاتی نظیر پست‌های توئیتری و نظرات کاربران در شبکه‌های اجتماعی برای ارتقای بینش هوش مصنوعی به کار برده می‌شوند چرا که برخورداری از این بینش برای بقا در شرایط پرنوسان و رقابتی دنیای امروز یک پیش‌نیاز اساسی برشمرده می‌شود.

برای مثال، گزارش‌های استخدامی در توئیتر یا سایر وب‌سایت‌های شغل‌یابی در صنعت خودرو می‌تواند نشان‌دهنده‌ی احیای اقتصادی در آن بخش باشد.

رفع موانع داده‌ای

اگرچه امروزه داده‌ها به طور گسترده در دسترس عموم افراد قرار دارند، اما دسترسی به داده های وب عمومی در این مقیاس عظیم می‌تواند چالش‌های بسیاری را به همراه داشته باشد. سازمان‌ها معمولاً بنا به رقابت شدید یا هر دلیل دیگری در فرایند بازیابی داده به مشکل می‌خورند؛ افزون بر این، مشکلات آنها در زمینه‌ی دسترسی به داده‌ها در مناطق مورد نظرشان نیز قابل چشم‌پوشی نیست.

از این رو، این مسئله حائز اهمیت فراوانی است که شرکت‌ها استفاده از یک نوع سامانه داده وب را در دستور کارشان قرار دهند تا به طور پیوسته به داده‌های مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند. تحقق این امر شاید مستلزم راه‌اندازی یک چارچوب جهانی باشد که قادر به مدیریت حجم عظیمی از داده باشد. دسترسی به داده‌های صحیح کاملاً ضروری است زیرا آموزش صحیح سامانه‌های هوش مصنوعی بدون پیروی از پروتکل‌های صحیح بازیابی داده امکان‌پذیر نخواهد بود.

شرکت‌ها فقط در صورت برخورداری از داده‌های دقیق قادر خواهند بود تا سطح مناسبی از بازگشت سرمایه را به دست آورند. استفاده از یک سامانه وب انعطاف‌پذیر می‌تواند راهکار موثری برای رفع بسیاری از مشکلات در این حوزه باشد چرا که دید شفافی در خصوص اینترنت عرضه می‌کند.

قدرت داده‌های صحیح

داده‌ها با سرعت لگام‌گسیخته‌ای در حال رشد هستند؛ اگرچه شرکت‌ها می‌توانند از این رویداد به نفع خود استفاده کنند، اما آنها باید تدابیری برای حصول اطمینان از این موضوع در نظر گیرند که ارزش‌آفرینی واقعی به فرایندها و فناوری مناسب نیاز دارد. ساخت سامانه هوش مصنوعی به مثابه ساخت مسکن است. ممکن است به بهترین معماران و کارگران ساختمانی دنیا دسترسی داشته باشید، اما اگر مصالح ساختمانی عیب و ایراد داشته باشد، اگر نوع مصالح به درستی انتخاب نشده باشد یا مصالح کافی تهیه نشده باشد، قطعاً محصول نهایی فاصله زیادی با محصول ایده‌آل خواهد داشت.

مقاله ما چطور بود؟

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.