جستجو
Generic filters
Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 واقعیت مجازی؛ راهی مطمئن برای ارتقاء روش‌های درمانی

واقعیت مجازی؛ راهی مطمئن برای ارتقاء روش‌های درمانی

افتتاحیه نهمین همایش بین‌المللی علوم شناختی در دانشگاه خوارزمی در حالی برگزار شد که مشاور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در امور توسعه علوم شناختی، خواهان استفاده از ابزارهای واقعیت مجازی برای اثربخشی در روش‌های درمانی شد. وی در این خصوص خاطرنشان کرد: «واقعیت مجازی و افزوده مجازی به‌سرعت در حال تحول است و هوش مصنوعی می‌تواند به کمک این فناوری بشتابد.»

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در امور توسعه علوم شناختی، یکی از کاربردهای استفاده از واقعیت مجازی را آماده‌ کردن بیماران برای تحمل فشارهای عصبی و کنار آمدن با اینگونه چالش‌ها دانست و اظهار داشت: «می‌توان از واقعیت مجازی برای مستندسازی آثار محرک‌های حسی و غیرقابل‌مشاهده در بیماران در امر پیشگیری، سنجش و درمان بهره برد. همچنین می‌توان از محتوای ارائه‌شده در شبیه‌سازی برای سنجش عینی‌تر میزان پساآسیب فشارهای عصبی نیز استفاده کرد.»

واقعیت مجازی؛ راهی مطمئن برای ارتقاء روش‌های درمانی

سیدکمال خرازی در ادامه سخنان خود موضوع درمان بیماری‌ها و اختلالات روانی از طریق فناوری‌های جدید را عنوان کرد و به‌منظور اثربخشی در روش‌های درمانی در کشور، خواهان استفاده و بهره‌برداری از ابزارهای واقعیت مجازی شد. وی در مورد ساخت بهینه و طراحی خوب ابزارهای واقعیت مجازی خاطرنشان کرد: «چنانچه این ابزارها خوب ساخته و طراحی شوند، قادر خواهند بود استفاده‌کننده خود را در صحنه واقعیت مجازی غوطه‌ور کنند و برای او تجربه حضور در محیط واقعی را ایجاد کنند.» وی افزود: «سامانه غوطه‌ورساز یک هدف دارد و آن این است که دنیای مجازی را جایگزین دنیای بیرونی کند. با این کار، قادر خواهد بود تجربه خاصی را از نظر روانی برای بیمار ایجاد نماید.»

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در امور توسعه علوم شناختی در پایان سخنان خود در این افتتاحیه تأکید کرد که فناوری شبیه‌سازی، این امکان را دارد که برای بیمار، ظرفیت سنجش، آموزش و ثبت واکنش‌های رفتاری و احساسی را ایجاد کند. وی ضمن اشاره به این موضوع که واقعیت مجازی نسبت به روش‌های معمول سنجش، ارزش افزوده بیشتری را تولید می‌کند، درباره فناوری متاورس و تأثیر آن در علوم پزشکی گفت: «فناوری متاورس و بهره‌گیری از آن در حوزه پزشکی نیز یاری‌رسان پیشرفت و توسعه واقعیت مجازی خواهد بود، به‌نحوی که قادر به فراهم کردن فضاهایی طبیعی‌تر برای اهداف درمانی خواهد بود.»

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

مقاله ما چطور بود؟

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.