نوآوری های هوش مصنوعی
اخبارکاربردهای هوش مصنوعی

نوآوری های هوش مصنوعی در حال شکل دادن به دنیا هستند

  0
  زمان مطالعه: ۴ دقیقه

  هوش مصنوعی در حال شکل دادن به جهان است. آموزش نحوه شکست کرونا، خودروهای خودران و ربات‌های مختلف تنها برخی از نوآوری های هوش مصنوعی هستند و توانایی تغییر دنیا را دارند. سیستم‌های پردازش زبان طبیعی پیشرفت فوق‌العاده‌ای داشته‌اند و همین موضوع باعث شده وابستگی ما با نوآوری های هوش مصنوعی در پزشکی و خدمات به مشتریان بیشتر شود. همچنین محاسبات کوانتومی از نظر هوش مصنوعی اهمیت زیادی دارند، زیرا می‌توانند برنامه‌‎های هوش مصنوعی را در مقایسه با کامپیوترهای کلاسیک باینری به شکل بهتری تغذیه کنند.

  هوش مصنوعی چیست؟

  هوش مصنوعی فرایند تولید کامپیوترها و ربات‌هایی است که توانایی تجزیه داده‌ها به روش انسانی را دارند. یکی از نوآوری های هوش مصنوعی این است که با استفاده از یادگیری ماشین، برنامه‌نویسان می‌توانند روش‌هایی ایجاد کنند که به ماشین‌ها یاد بدهند که چطور منطقی عمل کنند و مثل بشر فکر کنند. مواردی مانند یادگیری، منطق،  استدلال، ادراک و خلاقیت را می‌توان به هوش مصنوعی آموخت و در هر صنعتی از آن استفاده کرد. هوش مصنوعی به دستگاه ورودی می‌دهد و باعث می‌شود دستگاه مسیر خود برای رسیدن به هدف را شناسایی کند. با استفاده از این نوع برنامه‌ها هستند که کامپیوترها می‌توانند شرایط را بهینه کنند و روندها را ساده کنند.

  ترندهای بهداشت و درمان

  بعد از گذشت یک سال از شیوع ویروس کرونا، فایزر و مدرنا، دو شرکت بهداشتی – دارویی، از سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا تائید واکسن خود را گرفته‌اند. تولید واکسن جدید معمولا سال‌ها یا دهه‌ها زمان می‌برد. در اوایل ماه مارس سال ۲۰۲۰، کاندیداهای واکسن برای مبارزه با کووید-۱۹ آزمایشات انسانی را انجام دادند و بعد از کسب مجوز تولید، این شرکت‌ها به لطف سیستم‌های هوش مصنوعی بود که توانستند رکورد سرعت در تولید واکسن را بشکنند. نوآوری های هوش مصنوعی در این زمینه این بود که مدل‌های کامپیوتری تمام اجزای ویروس کووید-۱۹ را مورد ارزیابی قرار دادند و تحلیلی که مدل‌های هوش مصنوعی ارائه دادند، فراتر از تحلیل‌هایی بودند که نیروی انسانی بتواند ارائه دهد. در پروتئین‌های خارجی ویروس بیش از ده‌‎ها هزار اجزای فرعی وجود دارد. مدل‌های یادگیری ماشین می‌توانند این اطلاعات را مرتب کنند و پیش‌بینی کنند که کدام‌یک از اجزای فرعی می‌‍توانند بیشتر ایمنی ایجاد کنند. استفاده از هوش مصنوعی در ساخت واکسن برای مبارزه با ویروس کرونا شاید حتی انقلابی در نحوه تولید همه واکسن‌ها ایجاد کند.

  معاملات سهام بایدو بعد از این‌که این شرکت در ماه فوریه از افتتاح الگوریتم LinearFold هوش مصنوعی برای تیم‌های علمی و پزشکی خبر داد، به طرز شگفت‌انگیزی افزایش پیدا کرد. این الگوریتم می‌تواند به پیش‌بینی ساختار ثانویه توالی RNA ویروس کمک کند. LinearFold ساختار ثانویه توالی RNA کووید-۲ را تنها در ۲۷ ثانیه پیش‎بینی کرد؛ یعنی ۱۲۰ برابر سریع‌تر از سایر روش‌ها.

  توسعه RNA پیام‌رسان یکی از بخش‌های حیاتی برای واکسن‌ها است. mRNA به جای رویکردهای متداول که بخش کوچکی از ویروس را برای تحریک پاسخ ایمنی انسان وارد بدن می‌کند، به سلول‌ها می‌آموزد که چگونه پروتئینی بسازد که بتواند پاسخ ایمنی بدن را تحریک کند.

  اتومبیل‌ها و کامیون‌های خودکار

  یکی از نوآوری های هوش مصنوعی مربوط به خودروهای خودران است. رانندگی خودکار هنوز جای پیشرفت زیادی دارد، اما با سرعت خوبی هم پیش می‌رود و شرکت‌ها آزمایش ماشین‌های بدون راننده و کامیون‌های اتوماتیک را ادامه می‌دهند. تا اینجا راندن بدون سرنشین در هواپیماها با موفقیت عمل کرده است و حالا رسیدن به این موفقیت در خودروها موضوعی است که در دنیا برای رسیدن به آن در تلاش هستند. همچنین کامیون‌ها و تردد آن‌ها از شهری به شهر دیگر موردی است که اخیرا توجه شرکت‌های پیشتاز هوش مصنوعی را به خود جلب کرده است و در واقع این شرکت‌ها در تلاش هستند تا پیمایش در جاده‌ها نیز به اندازه مسیرهای شهری آسان شود.

  دیگر نوآوری های هوش مصنوعی تاکسی‌های بدون سرنشین هستند که مورد دیگر زیر ذره‌بین شرکت‌های فناوری به شمار می‌آیند و در برخی از شهرهای چین استفاده از آن‌ها آغاز شده است. البته هنوز در این مرحله هستند که مطمئن شوند آیا تاکسی‌های بدون راننده می‌توانند ایمنی سرنشین را در هر شرایطی تضمین کنند یا خیر.

  زبان انسان به خدمات مشتری کمک می‌کند

  یکی از بخش‌هایی که در شرایط همه‌گیری ویروس کرونا بیش از باقی از نوآوری های هوش مصنوعی بهره برد، خدمات مشتری بود. سیستم‌های پردازش طبیعی پیشرفت چشم‌گیری در پردازش جنبه‌های مختلف زبان انسان مانند احساسات دارند. مدل‌های زبان طبیعی با جستجوی دقیق‌‍تر، ربات‌های سخنگو و دستیارهای مجازی کمک می‌کنند و تجربه‌های بهتری برای کاربر رقم می‌زنند. شرکت‌ها اکنون از ربات‌های هوش مصنوعی به عنوان اولین خط دفاعی استفاده می‌کنند، زیرا مراکز تماس از محل کار به خانه منتقل شده‌اند. در صورت موفقیت‌آمیز بودن این فرایندها، زمینه ایجاد راه‌های مقرون‌به‌صرفه برای تعامل با مشتریان فراهم می‌شود.

  خط پایین

  در سال گذشته به طور فزاینده‌ای از نوآوری های هوش مصنوعی استفاده شده است. به نظر کمک هوش مصنوعی به یافتن واکسن کرونا توانسته اعتماد افراد به این فناوری را بیشتر کند. در آینده احتمالا برای مبارزه با ویروس‌ها از روش‌های هوش مصنوعی بیشتر استفاده می‎‌شود و دیگر خبری از تزریق ویروس مرده، زنده و ضعیف‌شده به انسان نخواهد بود. هرگونه تغییر در ساختار ویروس توسط نرم‌افزار هوش مصنوعی بررسی می‌شود و روشی جدید برای مقابله با آن توسط همان سیستم ارائه می‎شود.

  روش‌های زبان انسانی هم در بهترین زمان ارائه شدند. در واقع در شرایطی که خدمات مشتریان در بهترین دوران پیشرفتش بود، همه‌گیری آغاز شد و هوش مصنوعی توانست این بخش را پیشرفته‌تر هم بکند. بعد از این‌که  فناوری هوش مصنوعی با موفق‌تر کردن خدمات مشتری نشان داد می‌تواند به پیشرفت کمک کند، حالا حرکت به سمت استفاده هرچه بیشتر از این فناوری در صنعت‌های گوناگون است. همچنین انتظار می‌رود به زودی شاهد پیشرفتی چشم‌گیر در زمینه خودروهای خودران و کامیون‌ها خودکار باشیم و زمینه استفاده از هوش مصنوعی در اکثر صنایع فراهم شود.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید.

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  چگونه مدرک دوره هوش مصنوعی دریافت کنیم؟

  مقاله قبلی

  شاهکار شرکت تحقیقاتی ایلان ماسک: هوش مصنوعی در بازاریابی

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.