نوستالژی عمیق
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعیبینایی ماشینکاربردهای هوش مصنوعی

نوستالژی عمیق : هوش مصنوعی و جان بخشیدن به تصاویر قدیمی

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  مهندسان هوش مصنوعی ابزاری اختراع کرده‌اند که تصاویر ثابت را به تصاویر ویدئویی تبدیل می‌کند و این کار را چنان طبیعی انجام می‌دهد که برخی از کاربران آن را «وحشتناک» خوانده‌اند. سرویس نسب‌شناسی MyHeritage با ساخت فناوری Deep Nostalgia یا «نوستالژی عمیق» به افراد اجازه می‌دهد گذشته را زنده کنند. با این حال، این سیستم جعل عمیق، از نظر امنیت و حریم خصوصی نگرانی‌هایی ایجاد کرده است.

  نوستالژی عمیق

  این ابزار پیشرفته، چهره‌ی افراد را به تصاویری متحرک تبدیل می‌کند که می‌توانند لبخند یا پلک زده یا تکان بخورند.

  به گفته‌ی MyHeritage، این ابزار تحول‌آمیز می‌تواند با نمایش شیوه حرکت و طرز نگاه گذشتگان به شکلی طبیعی، به تاریخچه‌ی خانوادگی آن‌ها جان تازه‌ای ببخشد.

  سیستم «نوستالژی عمیق» از صورت افراد، تصاویر متحرکی با کیفیت بالا تولید می‌کند که می‌توانند لبخند، پلک زدن یا حرکت آن‌ها را نشان دهند.

  تصاویری که در قسمت پایین مشاهده می‌کنید، نمونه‌هایی هستند که کاربران از بستگان خود یا شخصیت‌های تاریخی (همچون ناپلئون بناپارت یا اسکندر مقدونی) تولید کرده و به اشتراک گذاشته‌اند.

   

  برای استفاده از این سیستم ابتدا باید آدرس ایمیل خود را وارد کرده و رضایت خود را از شرایط و قوانین سایت و سیاست‌های حفظ حریم خصوصی آن، اعلام کنید. سپس کافی است یکی از عکس‌های خانوادگی خود را به اشتراک بگذارید تا فناوری هوش مصنوعی «نوستالژی عمیق» روی آن اجرا شود.

  فرایند دقیق‌سازی

  MyHeritage به منظور ارتقای کیفیت تصویر اصلی، آن را از فرآیند دقیق‌سازی نیز عبور می‌دهد. به علاوه، این الگوریتم قابلیت رنگی کردن تصاویر سیاه و سفید و واضح‌سازی تصاویر مات را هم دارد.

  یکی از کاربران توییتر در پستی نوشته است: «هنوز هم احساس مبهمی نسبت به این فناوری دارم. جنبه‌هایی از آن جالب هستند، اما بعد یاد مشکلات امنیتی بالقوه و خطرات آن‌ها افتادم و به فکر فرو رفتم.»

  شرکت MyHeritage، پیش از این نیز، در سال ۲۰۱۸، با نشت داده‌ای عمده روبرو شد که منجر به افشای اطلاعات بیش از ۹۲ میلیون حساب کاربری آن گردید.

   

  این شرکت در قسمت FAQ «نوستالژی عمیق»، به سؤالاتی که حول استفاده از فناوری جعل عمیق مطرح شده‌اند، پاسخ داده است.

  طبق توضیحات وبسایت MyHeritage: «این فناوری برای کاربرد نوستالژیک طراحی شده است و هدفش این بوده تا به خانواده‌ها کمک کند عزیزانشان را به دنیا برگردانند.»

  برخی عاشق «نوستالژی عمیق» شده‌اند و آن را به مثابه یک معجزه می‌پندارند؛ برخی دیگر هم آن را چندش‌آور و ترسناک می‌خوانند. نتایج بحث‌برانگیز هستند اما آن‌چه واضح است این است که نمی‌توان نسبت به آن بی‌تفاوت ماند.

  در حال حاضر، دولت بریتانیا مشغول قانونمند کردن این فناوری است؛ به موجب این قوانین، تولید ویدئوهای جعل عمیق بدون جلب رضایت اشخاص، غیرقانونی تلقی می‌شود.

  انواع کاربردهای هوش مصنوعی در صنایع مختلف را در هوشیو بخوانید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  مصاحبه یادگیری عمیق و ۱۲ پرسشی که نباید از دست بدهید (بخش ۲)

  مقاله قبلی

  هوش مصنوعی سبز به دنبال پیدا کردن ارتباط بین توان محاسباتی و انتشار گاز کربن است

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.