مهاجرت نخبگان
اخبار

نگرانی از موج مهاجرت نخبگان ؛ تور طلایی امارات به دنبال صید مغزهای ایرانی

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  به گزارش تحریریه هوشیو و به نقل از خبرگزاری سیتنا، دکتر داود ادیب، رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران، طی ارسال یک یادداشت به این خبرگزاری، به محورهای مهمی در رابطه با دغدغه مسئولان کشور در زمینه مهاجرت نخبگان هوش مصنوعی و فناوری‌های نوظهور اشاره کرد.

  یکی از کلیدی‌ترین نکاتی که به نحوی پربسامد در یادداشت ایشان مشهود بود، تأکید بر محورهای اصلی توسعه در کشورهای است که امروزه تحت عنوان کشورهای توسعه‌یافته خوانده می‌شوند. به نظر ایشان در کشورهای توسعه‌یافته، محور رشد و توسعه از سرمایه‌های فیزیکی، به نیروی انسانی و سپس از آن به سرمایه اجتماعی تبدیل شده است. به‌موازات این تغییر در جهان‌بینی حکمرانی‌های موجود در دنیا، کلیدواژه‌های مرتبط با توسعه نیز دستخوش دگرگونی شده است. به طوری که امروزه در جهان، حکمرانی‌ها و سیاستگذاران توسعه دیگر از واژه Human resources استفاده نمی‌کنند. بلکه از Human capital سخن می‌گویند که مفهومی یکسره متفاوت دارد.

  به نظر ایشان این یک تغییر واژگانی ساده نیست، بلکه نشان از تغییر شیوه نگرش به توسعه دارد. زیرا در عموم کشورهای توسعه‌یافته این نیروی انسانی متخصص هستند که به‌مثابه موتور توسعه عمل می‌کنند. درک همین موضوع سبب شده است تا کشورهای جهان برای جذب متخصصین فناوری‌های نوظهور و هوش مصنوعی که پیشرانه‌های حقیقی جهان پلتفرمی آینده به حساب می‌آیند، پیشنهادهای خیره‌کننده‌ای را فراهم کرده و به جذب آن‌ها بپردازند.

  سند جهانی ۲۰۱۵

  به‌عنوان‌مثال ایشان به سند جهانی ۲۰۱۵ اشاره می‌کند که می‌کوشد تا شیوه‌های جذب و استفاده از ظرفیت‌های متخصصین هوش مصنوعی در کشورهای مختلف را تبیین کند. دکتر ادیب در یادداشت خود، به مهاجرت نخبگان و برنامه‌ریزی‌های امارات برای جذب متخصصین هوش مصنوعی، برنامه‌نویسان و کارآفرینان به‌عنوان یکی از نمونه‌های واضح این موضوع اشاره کرده و بر این عقیده است که این اقدام حکمرانی‌ها نشان از درک اهمیت هوش مصنوعی در آینده جهان و نیز گستراندن تورهای طلایی برای صید متخصصین کشورها، خاصه ایران دارد.

  دکتر ادیب ضمن یادداشت خود، به سه عنصر مهم در عصر حاضر اشاره می‌کند که عبارت‌اند از دانش، انسان و ماشین. این سه عنصر تمامی مناسبات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی را متحول ساخته است. ایشان همچنین اشاره می‌کند کشورهایی نظیر امارات برای جذب متخصصین سایر کشورها، من‌جمله ایران، در حال حاضر ویزای طلایی ۵ ساله یا ۱۰ ساله ارائه می‌دهد و افراد می‌توانند به همراه خانواده خود به هر کدام از شهرهای امارات که مدنظرشان است، مهاجرت کنند.

  ایشان در انتها افزودند، با توجه به شرایط موجود، برای توسعه هوش مصنوعی و فناوری‌های نوظهور در کشورمان و همچنین داشتن جایگاهی مطلوب در آینده، باید سرمایه اجتماعی‌مان را افزایش دهیم و اعتماد عمیقی بین دولت و آحاد ملت، خاصه متخصصین هوش مصنوعی ایجاد نماییم.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  گوگل در تلاش برای چندمسئله ای کردن هوش مصنوعی

  مقاله قبلی

  گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری از اقدامات صورت گرفته برای توسعه و تعمیق هوش مصنوعی

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.