اخبار

هشداردهنده تصادف که با هوش مصنوعی کار می‌کند در نمایشگاه هم‌افزایی مدیران عرضه شد 

0
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

در حال حاضر نمایشگاه هم‌افزایی مدیران ایران در حال برگزاری است و هوش مصنوعی یکی از حوزه‌هایی است که امسال در این نمایشگاه حضور دارد و در غرفه آن آخرین دستاورد‌ها و فن‌آوری‌های مرتبط با حوزه هوش مصنوعی عرضه می‌شود.

علی پارسا، به عنوان مسئول غرفه هوش مصنوعی در این نمایشگاه حضور دارد. او مخترع دستگاه هشداردهنده قبل از تصادف موسوم به (HCW) در ایران است. علی پارسا دکتری خود را در رشته مهندسی برق از دانشگاه صنعتی شریف اخذ کرده است. او همچنین توانسته فوق دکترای خود را در رشته خودروهای هوشمند و خودران از دانشگاه مدنا ایتالیا کسب کند. شهر مدنا شهر خودرو در ایتالیا محسوب می‌شود و بزرگترین کارخانه‌های خودروسازی دنیا مانند مازراتی، لامبورگینی، فراری و پاگانی در آن فعالیت می‌کنند. علی پارسا هم در زمان با تحصیل در مقطع دکترا در آرندی شرکت کروز که بزرگترین قطعه‌ساز خودرو است فعالیت کرده و طبق گفته خودش همه این عوامل باعث شده تا وی به صنعت خودروسازی علاقه‌مند گشته و وارد این حوزه شود.

علی پارسا گفت: بعد از فارغ‌التحصیلی در کشور ایتالیا، تصمیم گرفتم در زمینه خودروهای پیشرفته و خودران در ایران فعالیت داشته باشم. در آن زمان دیگران به من می‌گفتند که تکنولوژی‌ خودروسازی در ایران قدیمی است و نمی‌توان در این حوزه کاری کرد اما من معتقد بودم که باید بالاخره از یک نقطه آغاز کرد. بنا‌ بر این در  تابستان ۱۳۹۹ این کار را با گروهی از نخبگان دانشگاهی ایران آغاز کردم.

وی بیان کرد: در مرحله نخست بعد از انجام تحقیق و مطالعه به این نتیجه رسیدیم که از کجا باید کار را شروع کنیم. او در ادامه گفت: در تابستان ۱۴۰۰ به دانشگاه تهران ملحق شدیم و توانستیم مرکز تحقیقاتی وسایل نقلیه هوشمند و خودران چیتا را احداث کنیم. ما می‌دانستیم که محصول تولیدی ما باید نیاز روز ایران را تامین کند. متاسفانه کشور ما جز کشورهایی است که تعداد افراد زیادی در آن به علت تصادف فوت کرده و یا دچار آسیب‌های فراوان می‌شوند. طبق آمار منتشرشده بیشتر تصادفات ناشی از حواس‌پرتی و خواب‌آلودگی راننده حین رانندگی رخ می‌دهد.

دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی نخستین رویداد روز هوش مصنوعی را برگزار می‌کند

پارسا در ادامه بیان کرد: ما در ادامه مسیر خود، توانستیم دستگاه هشدار‌دهنده قبل از تصادفات را طراحی کنیم و تست‌های شبیه‌سازی و تست‌های میدانی را برای این محصول انجام دادیم. دستگاهی که ساخته‌ایم یک دوربین دارد و با الگوریتم‌های هوش  مصنوعی که در آن وجود دارد می‌تواند چند ثانیه قبل از برخورد ماشین با ماشین جلویی و وقوع تصادف، یک‌ بوق هشداردهنده بزند و به این شکل مانع از رخ دادن تصادف شود. این قطعه قابلیت دارد که در همه ماشین‌ها استفاده شود. این قطعه به روی ماشین نصب نمی‌شود و تنها با یک‌ سیم‌ تغذیه به ۱۲ ولت ماشین متصل شده و تغذیه می‌شود. با روشن شدن ماشین این دستگاه هم به وسیله برق ماشین روشن شده و کار می‌کند.

پارسا اضافه کرد:  مرحله بعدی کار ما این است که از شرکت استاندارد و شرکت‌های خودروسازی جواز نصب ترمزهای اضطراری را بگیریم تا خود ماشین بتواند به شکل هوشمند در مواقع حساس ترمز بگیرد. و مرحله آخر کار ما، ساخت و دسترسی به خودروهای هوشمند و خودران در ایران است. خودروهای خودران ماشین‌هایی هستند که اکثر کارهای رانندگی را خود انجام می‌دهند و راننده فقط گاهی برخی از کارهای رانندگی را انجام می‌دهد.

پارسا به عنوان مسئول غرفه هوش مصنوعی در این نمایشگاه اظهار کرد: ما درباره این موضوع توانسته‌ایم تا با شرکت‌های خودروسازی گفت‌وگو کنیم. شرکت‌های خودروسازی با وجود استقبالشان از این طرح، تمایلی به اجرای آن ندارند. این شرکت‌ها محدودیت‌های قیمتی و بحث قیمت‌گذاری و فروش را علت عدم تمایل به اجرای این طرح اعلام می‌کنند. همچنین معتقدند تا زمانی که می‌توانند خودروهای کنونی خود را در قرعه‌کشی‌ها به صورت اقساطی بفروشند، دیگر نیازی به اضافه‌کردن آپشن تازه نیست.

ساخت روبات تشخیص آلودگی در صنایع غذایی در ایران

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

انعقاد قراداد دانشگاه علم و صنعت در حوزه‌های هوش مصنوعی، انرژی و دفاعی با بخش صنعت

مقاله قبلی

راهکارهایی برای افزایش پویایی و انعطاف هوش مصنوعی

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

بیشتر در اخبار

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.