پست
اخبار

نقش حیاتی تحول دیجیتال و هوشمندسازی در شرکت ملی پست ایران

0
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

دکتر محمدرضا قادری کرکانی، عضو هیئت مدیره شرکت ملی پست ایران و راهبر حوزه فناوری و برنامه‌ریزی این شرکت، بقای شرکت پست را در گرو تحول دیجیتال و هوشمندسازی دانست و گفت: الزام و راه حلی ضروری که در کسب و کار برای رشد و بقای این شرکت و عملکرد مطلوبش به عنوان پیشران اقتصاد دیجیتال وجود دارد تحول دیجیتال و هوشمندسازی است.

به نقل از روابط عمومی شرکت ملی پست ایران، محمدرضا قادری کرکانی در این باره چنین توضیح داد: شرکت ملی پست ایران طرح تحول دیجیتال را بنا بر ضرورت و اقتضای فضای کسب و کار از آغاز سال ۱۳۹۸ با بازنگری در برنامه راهبردی این شرکت شروع کرد. در دوره جدید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز تحول دیجیتال به عنوان مأموریت اصلی شرکت ملی پست اعلام گردید.

او در مورد رویکردهای تازه شرکت ملی پست برای هوشمندسازی و تحول دیجیتال گفت: این شرکت در روش نوین کسب و کار پلتفرمی خود در تلاش است که با تمرکز بر گسترش و هوشمندسازی زیرساخت‌های لجستیکی، نیاز‌های تجاری را برآورده کند و خدمات لازم را برای تکمیل زنجیره ارزش هر خرید و فروش در کشور و حتی در خارج از کشور، برای هر تامین‌کننده و خریدار با هر مقیاسی فراهم کند. البته فرایند هوشمندسازی و اجرای طرح تحول دیجیتال با همکاری شریک‌های تجاری و راهبردی این شرکت، یعنی شرکت‌ها و استارت‌آپ‌های بخش خصوصی، به انجام می‌رسد.

پست

دکتر قادری کرکانی افزود: برای دستیابی به این هدف، بر اساس مطالعات آسیب‌شناسی سازمان مدیریت صنعتی در شرکت ملی پست ایران، که در سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ به انجام رسیده بود و همچنین گفتگوهای میدانی با مدیران ستادی و عملیاتی شرکت، هفتاد و دور محور به عنوان زیرطرح‌های طرح تحول دیجیتال شناسایی شد و یازده کمیته‌ راهبری نیز کار هدایت اجرای آن زیرطرح‌ها را بر عهده گرفتند.

روشی جدید برای تشخیص انفجار با سیگنال های مصنوعی

عضو هیئت مدیره شرکت ملی پست ایران درباره برنامه زمانی طرح‌های این شرکت برای تحول دیجیتال و هوشمندسازی اظهار کرد: طرح‌های ما به لحاظ زمانی به سه دسته تقسیم شده‌اند. نخست اقدامات کوتاه‌مدت که مربوط به پیرایش و آماده‌سازی می‌شود. سپس فعالیت‌های میان‌مدت که شامل اصلاح و تغییر است. در نهایت نیز طرح‌های بلندمدت در زمینه توسعه زیرساخت‌های نوین و تثبیت تغییر را در نظر گرفته‌ایم.

او درباره چند و چون اجرایی شدن این طرح‌های سه‌گانه برای تحول دیجیتال و هوشمندسازی شرکت پست ابراز داشت: اقدامات کوتاه‌مدت و میان‌مدت تا اندازه قابل قبول و مطلوبی به انجام رسیده است؛ اما در مورد اقدامات بلندمدت با توجه به محدودیت‌های اعتباری، تغییرات مدیریتی گوناگون و شیوع جهانی بیماری کرونا، بخشی از این طرح‌ها مانندِ توسعه ناوگان، سامانه‌های تفکیک هوشمند و بازنگری در فرایند‌ها و خطوط رهسپاری و سامانه یکپارچه GNAF و بسیاری از فرایند‌های پشتیبانی و مدیریت توسعه به ثمر نشسته است و تعدادی از طرح‌ها نیز تا مرحله تدوین RFP یا انتخاب مشاور برای اجرا پیش رفته و در برنامه و بودجه سال آینده نهایی کردن آن‌ها پیش‌بینی شده است.

راهبر حوزه فناوری و برنامه‌ریزی شرکت ملی پست ایران به اضافه شدن سه زیرطرح به به طرح‌های تحول دیجیتال پست نیز اشاره کرد و گفت: بر اساس تعریف کلان‌طرح توسعه شبکه ملی اطلاعات، سه زیرطرح با عنوان‌های «تولید و توسعه نقشه بومی»، «راه‌اندازی شبکه رایانه ملی» و «ساماندهی کسب و کار‌های اینترنتی»، به طرح‌های ما افزوده شدند که این امر با توجه به مأموریت‌های اساسنامه شرکت ملی پست و همخوانی با مدل جدید کسب و کار دیجیتال شرکت پست صورت گرفته است.

ایران کنگره بین‌المللی هوش مصنوعی در علوم پزشکی را برگزار می‌کند

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

یادگیری ماشین، سرعت مسیریابی وسایل نقلیه را افزایش می‌دهد

مقاله قبلی

تلخ‌ترین رویدادهای فناوری در سال ۲۰۲۱

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

بیشتر در اخبار

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.