هوشمند‌سازی
اخبارهوش مصنوعی در ایران

ایران خانه بزرگ‌ترین شرکت‌های هوش مصنوعی و هوشمند‌سازی منطقه

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  مراسم رونمایی از محصولات فناورانه نسل سوم حوزه اقتصاد خلاق، دیجیتال و هوشمند‌سازی روز شنبه به‌صورت مجازی برگزار شد.

  سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری یکی از سخنرانان این مراسم بود. ستاری هدف از برگزاری چنین مراسم‌هایی را تشکر و سپاسگزاری از زحمات شرکت‌های فعال در حوزه‌های جدید دانست.

  معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در این مراسم از دشواری‌های کار در حوزه فناوری‌های جدید صحبت کرد و مثالی از فناوری‌های مبتنی بر بلاکچین آورد. به گفته او، این حوزه چند سالی می‌شود که در ایران مطرح شده است اما تعداد محصولاتی که عملیاتی شده باشند در این حوزه بسیار اندک‌اند.

  ستاری اشاره‌ای هم به حوزه هوش مصنوعی و هوشمند‌سازی داشت. بنابر گفته‌های او در این مراسم، در ایران تعداد زیادی از شرکت‌های هوش مصنوعی فعالیت دارند اما حوزه هوش مصنوعی و هوشمندسازی حوزه بسیار وسیعی است.

  معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری آماری هم از وضعیت اکوسیستم هوش مصنوعی ایران در منطقه خاورمیانه ارائه داد. به گفته او بزرگ‌ترین شرکت‌های هوش مصنوعی خاورمیانه ایرانی هستند. این شرکت‌ها توانسته‌اند تعداد زیادی از نخبگان و متخصصان این حوزه را جذب کنند.

  دکتر ستاری با اشاره به زیست‌بوم خاص ایران تاکید کردند که شرکت‌های هوش مصنوعی و هوشمندسازی نیز به ویژگی‌های بومی ایران توجه کرده‌اند و برای مثال کسب‌وکارهای هوش مصنوعی که در حوزه پردازش گفتار کار می‌کنند لهجه‌های مختلف مورداستفاده در کشور را در نظر دارند.

  یکی از نقدهایی که معمولاً به استارتاپ‌ها سیاست‌های حمایتی می‌شد این بود که تمرکز اکثر استارتاپ‌های بر روی بخش خدمات است. ستاری با یادآوری این نقد به این مسئله اشاره کرد که بسیاری از همین شرکت‌هایی که کار خدماتی انجام می‌دهند از فناوری‌های هوش مصنوعی استفاده می‌کنند.

  معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در پایان صحبت‌هایش گریزی هم به توجه شرکت‌ها به ویژگی‌های بومی ایران داشت و تاکید کرد نمی‌توان بدون بومی‌سازی از سرویس‌های هوش مصنوعی که در کشورهای دیگر جواب داده است استفاده کرد.

  گفتنی است همین ماه گذشته بود که ستاری با حضور در پردیس هوش مصنوعی شرکت دانش‌بنیان پارت از سامانه‌ شهاب رونمایی کرد.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  دعوت از شرکت‌‌های دانش بنیان برای حل چالش‌های صنعت لوازم خانگی کشور

  مقاله قبلی

  هوش مصنوعی چه تاثیری روی اکوسیستم کسب و کارها می‌گذارد؟

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.