40 گام به سوی آینده‌ای هوشمند - مجموعه وبینارهای رایگان در حوزه هوش مصنوعی
Filter by دسته‌ها
chatGTP
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
تیتر یک
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 «هوش مصنوعی» به‌عنوان کلمه سال شناخته شد

هوش مصنوعی

«هوش مصنوعی» به‌عنوان کلمه سال شناخته شد

این روزها کلمه هوش مصنوعی برای بسیاری از افراد جامعه و کاربران غیرحرفه‌ای دنیای دیجیتال به واژه‌ای آشنا تبدیل شده؛ اما نباید فراموش کرد که تا چند سال پیش، تنها متخصصان و فعالان حوزه هوشمندسازی با این فناوری آشنایی داشتند. بی‌شک 2023 سالی بود که هوش مصنوعی از کلمه‌ای تخصصی به یک واژه عامیانه تبدیل شد و پای خود را به زندگی روزمره مردم باز کرد. از همین رو، تاثیرگذاری شگرف هوش مصنوعی از چشم مجموعه Collins Dictionary دور نمانده و این فرهنگ لغت مشهور تصمیم دارد امسال هم بنا به رسم سالانه خود، لقب واژه سال را به تاثیرگذارترین و رشدیافته‌ترین کلمه طی سال گذشته اعطا کند؛ این واژه چیزی نیست جز «AI» یا همان هوش مصنوعی که توانسته طی 12 ماه گذشته، بیش از 4 برابر مدت زمان مشابه در سال 2022 مورد استفاده قرار بگیرد.

دیکشنری کالینز یکی از معتبرترین فرهنگ لغت‌های دنیاست که قدمتی ۲۰۰ساله در جمع‌آوری واژگان در کارنامه خود دارد. هرساله این مجموعه بر اساس تحولات و اتفاقات روی داده، یک واژه را به‌عنوان کلمه منتخب سال انتخاب می‌کند و این اصطلاح برگزیده‌شده، می‌تواند به‌خوبی بیانگر مهم‌ترین رخداد‌های سال باشد. برای مثال، کلمات «NFT»، «قرنطینه» و «برگزیت» واژه‌هایی هستند که در سال‌های گذشته، بیشترین جهش در به‌کارگیری را میان مردم داشته‌اند.

هوش مصنوعی کلمه سال شد!

این تصمیم توسط مجموعه کالینز پس از آن اتخاذ شد که بحث درباره مزایا و معایب هوش مصنوعی به اوج رسید. در این میان، عده‌ای معتقدند که هوش مصنوعی یک فناوری مفید و انقلابی است که می‌تواند زندگی ما را دستخوش تغییرات مثبت بسیاری کند و در مقابل، گروهی از افراد اعتقاد دارند که این فناوری ما را به سمت یک آخرالزمان شوم می‌کشاند و در آینده نه‌چندان دور، هوش مصنوعی در مقابل نسل بشر خواهد ایستاد.

به گفته الکس بیکرافت، مدیرعامل کالینز، هوش مصنوعی با سرعتی باورنکردنی به زندگی روزمره انسان‌ها نفوذ پیدا کرد و مانند اینترنت، ایمیل، سرویس‌های استریم آنلاین و دیگر فناوری‌های مشابه، شاهد استفاده از آن در بسیاری از فعالیت‌های روزمره هستیم.

انتخاب هوش مصنوعی به‌عنوان کلمه سال، نشان‌دهنده تأثیر عمیق این فناوری بر دنیای پیرامون ماست و سرعت گسترش آن هیچ فناوری نوظهور دیگری قابل‌مقایسه نیست. برای مثال، تقریباً سه دهه زمان نیاز برد تا کامپیوترها به جزو جدایی‌ناپذیر فعالیت‌های روزمره ما تبدیل شوند و کسب‌وکارها بپذیرند که به‌جای استفاده از روش‌های سنتی، به سراغ دیجیتالی کردن فرایندهای خود بروند؛ اما تنها 6 ماه طول کشید تا کاربران ابزارهای هوش مصنوعی از جمله ChatGPT به بیش از 100 میلیون نفر برسند و رشدی انفجاری را رقم بزنند.

نظر شما دراین‌رابطه چیست؟ آیا همانند مؤسسه کالینز معتقدید که هوش مصنوعی برترین پدیده سال 2023 است و یا واژه‌ دیگری را مستحق این جایگاه می‌دانید؟ نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

بنر اخبار هوش مصنوعی

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[wpforms id="48325"]