Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 هوش مصنوعی به ربات‌ها در تشخیص و ردیابی اشیا زیر آب کمک می‌کند

هوش مصنوعی به ربات‌ها در تشخیص و ردیابی اشیا زیر آب کمک می‌کند

تیمی از محققان نشان داده‌اند که یادگیری تقویتی (یعنی یک شبکه عصبی که بهترین عملکرد را در هر لحظه بر اساس یک سری پاداش‌ها می‌آموزد) به وسایل‌نقلیه خودران و ربات‌‎های زیر آب این امکان را می‌دهد، تا اشیا و حیوانات دریایی را شناسایی کرده و با دقت آنها را ردیابی نمایند.

 به گزارش هوشیو، زمانی که دانشمندان می‌خواهند اقیانوس‌ها را کاوش کنند، با چالش‌های زیادی مواجه می‌شوند، اما اکنون ربات‌هایی وجود دارند که می‌توانند تا عمق 4000 متری زیر آب بروند. این ربات‌ها اطلاعاتی به ما می‌دهند که نمی‌توانیم از ماهواره‌ها به دست آوریم. آنها همچنین به ما کمک می‌کنند تا موضوعاتی مانند چگونگی دریافت CO2 موجودات دریایی از آب را که برای تغییرات آب‌و‌هوایی مهم است، درک نماییم.

تشخیص و ردیابی اشیا

این یافته جدید نشان می‌دهد که یادگیری تقویتی، که به طور گسترده در زمینه کنترل، رباتیک و همچنین در توسعه ابزارهای مرتبط با پردازش زبان طبیعی مانند ChatGPT استفاده می‌شود، به ربات‌های زیر آب اجازه می‌دهد تا بی‌آموزند در هر زمان چه اقداماتی را انجام دهند. براین اساس ربات‌ها می‌توانند یاد بگیرند که چگونه کارها را به‌تنهایی انجام دهند، بدون اینکه نیازی به راهنمایی گام به گام توسط انسان داشته باشند.

به گفته محققان این پروژه، این نوع یادگیری به ما این را امکان می‌دهد تا یک برنامه کامپیوتری (شبکه عصبی) را جوری آموزش دهیم که برای انجام یک کار خاص بسیار خوب باشد، زیرا اصولا آموزش این برنامه‌ها کار بسیار دشواری است. به عنوان مثال، ما توانسته‌ایم به یک وسیله‌نقلیه خودروان آموزش دهیم که بتواند بهتر رانندگی کند و بداند کجاست.

دانشمندان می‌توانند از ر‌بات‌ها برای درک بهتر نحوه حرکت و مهاجرت حیوانات دریایی در مقیاس‌های مختلف استفاده کنند. آنها همچنین می‌توانند از ربات‌ها برای نظارت بر چیزهای دیگری در اقیانوس مانند حسگرها و تجهیزات استفاده نمایند. ربات‌ها می‌توانند با یکدیگر صحبت کنند تا اطلاعات را در زمان واقعی به اشتراک بگذارند. برخی از ربات‌ها می‌توانند روی سطح باشند و اطلاعاتی را به ماهواره‌ها بفرستند، که به محققان اجازه می‌دهد تا آنچه را که در اقیانوس اتفاق می‌افتد از دور مطالعه نمایند.

برای انجام این کار، دانشمندان از سیگنال‌های صوتی برای مکان‌یابی اجسام استفاده کردند، اما دقت این موضوع بستگی به مکانی دارد که صدا را اندازه‌گیری می‌کند. اینجاست که کاربرد هوش مصنوعی و به طور خاص یادگیری تقویتی برای پیدا کردن بهترین نقاط به‌منظور اندازه‌گیری سیگنال‌های صوتی و یافتن کارآمدترین مسیر برای یک ربات، اهمیت پیدا می‌کند.

بنر اخبار هوش مصنوعی

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.