تمبر‌های
اخبار

هوش مصنوعی در تمبرهای پستی کاربرد یافت

0
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

حسن عمیدی، مدیرکل دفتر مدیرعامل و ارتباطات شرکت ملی پست، با خبر دادن از کاربرد یافتن هوش مصنوعی در دنیای تمبر‌های پستی، از ضرورت و اهمیت مجهز شدن شرکت پست به فناوری هوش مصنوعی و شتاب‌گیری در این زمینه سخن گفت.

او با تأکید بر نقش مهم هوش مصنوعی در دنیای تمبر‌های پستی از اهمیت بهره‌جویی شرکت پست از این فناوری یاد کرد و در مورد تفاوت دنیای امروز و دیروز گفت: ما هنوز صف‌های دریافت دفترچه کنکور، دریافت کالابرگ و سیم‌کارت تلفن همراه در باجه‌های پستی را به یاد داریم. روزگاری که زندگی همه ما به شکلی به پست، تمبر و پاکت‌های پستی گره خورده بود و تصور نمی‌شد روزی جنبه‌هایی از فناوری به عرصه بیاید که بقای شیوه‌های ارتباطی سنتی از جمله پست و تمبر را با تردید مواجه کند.

تمبر‌های

عمیدی تمبر را از آن دسته نماد‌های فرهنگی و انتقال‌دهنده پیام معرفی کرد که به تازگی راهی نو در مسیر پیوند با فناوری آغاز کرده است و در این باره چنین توضیح داد: اداره تمبر سازمان ملل متحد  (UN STAMPS) اخیراً نسلی تازه از تمبر را به نام «تمبر رمزنگاری‌شده» (Crypto Stamp) با استفاده از فناوری بلاکچین یا رمزنگاری منتشر کرده است که اقدامی قابل توجه در بهره‌گیری از هوش مصنوعی در زمینه ارتباطات پستی و آینده رو به تحول این شبکه محسوب می‌شود.

طبق اظهارات عمیدی این تمبر‌های رمزنگاری‌شده هوشمند به بلاکچین اتریوم متصل است. به این صورت که هر تمبر، دارای یک کد مخفی منحصربه‌فرد است که با خراشیدن لایه رویی آن، قابل مشاهده می‌گردد. صاحب تمبر با این کد، می‌تواند تصویر کاملاً مشابه آن تمبر را در بلاکچین، به‌عنوان یک مجموعه دیجیتال فعال سازد.

ساخت روبات تشخیص آلودگی در صنایع غذایی در ایران

با توجه به اینکه هر نوع خرید و فروش و معامله تمبر‌های دیجیتال، در بلاکچین اتریوم مدیریت می‌شود در آینده و با گسترش این فناوری، دسترسی به نود هزار تمبر منتشرشده توسط اداره تمبر سازمان ملل، فقط از طریق این بلاکچین و قرارداد هوشمند رمزگذاری‌شده آن محدود خواهد شد.

مدیرکل دفتر مدیرعامل و ارتباطات شرکت شرکت ملی پست، با اشاره به اینکه بلاکچین و رمزنگاری پیام‌ها و اطلاعات به منظور افزایش سطح ایمنی در بستر فضای مجازی، در حال حاضر به یکی از محور‌های اصلی رشد و توسعه بسیاری از کسب‌وکار‌ها تبدیل شده است، بیان کرد: یکی از مهم‌ترین موارد استفاده از بلاکچین در حوزه «مدیریت زنجیره عرضه» است. از زمانی که محصولی دیجیتالی می‌شود و شماره سریال یا کد شناسایی اختصاصی به آن تعلق می‌گیرد، دیگر آن محصول در طول زنجیره تأمین قابل نظارت و ردیابی خواهد بود. سایر اطلاعات مهم آن محصول را نیز می‌توان بازیابی و بررسی کرد و بر همین اساس دسترسی یافتن به آن در سراسر جهان، برای مردم آسان است.

عمیدی به تلاش شرکت ملی پست ایران در راه مجهز شدن به فناوری روز و توجه به موهبت‌ها و امکانات ارزشمندی که هوش مصنوعی از راه هوشمندسازی و روش‌های نوین برای پست به ارمغان می‌آورد اشاره کرد و گفت: تمبر، این زبان فرهنگی مشترک ملت‌ها با پیوستن به فناوری روز دنیا، پا به جهانی جدید گذاشته است. جهانی که هم مفاهیم ارتباطی گذشته را به همراه دارد و هم با رنگ و بوی فناورانه، می‌تواند مورد پسند نسل فعلی و آینده قرار گیرد. پست ایران نیز به‌عنوان یکی از اعضای اصلی و فعال اتحادیه پستی جهانی، از چند سال پیش گام نهادن در مسیری نو به سوی فناوری‌های نوین در قالب «طرح تحول دیجیتال» را آغاز کرده است، ولی رسیدن به پستی پرشتاب‌تر و چشاندن طعم شیرین فناوری به مردم در این زمینه، نیازمند بالابردن سرعت هوشمندسازی و بهره‌گیری از شیوه‌های نو و به‌ویژه فناوری هوش مصنوعی است.

نگاهی نو به فیزیک از طریق هوش مصنوعی

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
[کل: ۱ میانگین: ۳]

چگونه هوش مصنوعی در شهرسازی به پویایی شهرها کمک می‌کند؟

مقاله قبلی

سه پیش‌بینی اپل برای فعالین عرصه تجارت این شرکت در سال ۲۰۲۲

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

بیشتر در اخبار

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.