جستجو
Generic filters
Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 استفاده از هوش مصنوعی در ساخت و ساز و مزایای بسیار آن

استفاده از هوش مصنوعی در ساخت و ساز و مزایای بسیار آن

از آنجایی که شرکت‌ها دریاچه‌ داده ها و سیستم‌های تجزیه‌و‌تحلیل لازم برای هوش مصنوعی را برای ارائه مشاوره مفید در مورد نحوه برنامه‌ریزی و اجرای پروژه‌ها ساخته‌اند، هوش مصنوعی در ساخت و ساز می‌تواند مفید واقع شود.

تا این‌جا برخی از متخصصان صنعت ساخت و ساز هوش مصنوعی را به عنوان مشاوری مناسب در زمینه شغلی‌شان پذیرفته‌اند و در برخی موارد دیگر، متقاعد کردن متخصصان برای بهره بردن از هوش مصنوعی در ساخت و ساز امری چالشی بوده است.

Alice Technologies با ارائه یک سیستم‌عامل شبیه‌سازی ساخت‎‌و‌ساز با هوش مصنوعی، در سال ۲۰۱۵ و بر اساس تحقیقات دانشگاه استنفورد تاسیس شد. این شرکت تاکنون ۳۸.۳ میلیون دلار سرمایه اندوخته دارد. هدف این شرکت این است که خود مشتریان برنامه‌های پروژه خود را بهینه کنند و در نتیجه مدت زمان اجرای پروژه از این روش کاهش یابد و همچنین در کار و تجهیزات صرفه‌جویی شود.

هوش مصنوعی در ساخت و ساز

رنه مورکوس، بنیانگذار و مدیر شرکت Alice Technologies می‌گوید: «آن‌چه من همیشه از مردم درباره صنعت می‌شنوم این است که واقعا برنامه‌ریزی را دوست دارند، اما بخش کپی کردن بخشی خسته‌کننده است. چرا کسی که عقل سالمی دارد باید وقت خود را صرف رسیدگی به تمام جزئیات یک پروژه کند؟ همین موضوع است که ذهن افراد را خسته می‌کند. به نظر من استفاده از هوش مصنوعی در ساخت و ساز با تصویب شدن توسط کارشناسان و افراد خبره در این کار، فاصله زیادی ندارد.»

نرم‌افزار Alice اجرای شبیه‌سازی مدل اطلاعات ساختمان پروژه، نمایش دیجیتال فضای فیزیکی و عملکردی که شامل معماری، مهندسی و ساخت است را برای برنامه‌ریزی، طراحی، ساخت و مدیریت ساختمان استفاده می‌کند. کاربران می‌توانند ورودی‌ها را تنظیم کنند و از طریق نرم‌افزار تاثیر آن در برنامه ساخت را مشاهده کنند.

مورکوس می‌گوید: «این موضوع که پیمانکار در ساخت و ساز ارزشی اساسی دارد، در حال تغییر است. در اکوسیستم جدید همه‌چیز در مورد سیستم‌های داده یکپارچه خواهد بود.»

مدیر پروژه برج‌های سانفرانسیسکو توصیه‌های هوش مصنوعی در ساخت و ساز را دوست دارد

مایکل مک‌بین، مدیر پروژه برج‌های سانفرانسیسکو، در حالی که تصمیم به برنامه‌ریزی برای ساخت ساختمانی ۲۰ طبقه با بودجه ۱۵۰ میلیون دلاری دارد، از نرم‌افزار Alice برای تائید اطلاعات استفاده می‌کند.

او می‌گوید: «ما برای اعتبارسنجی رویکرد خود و بررسی بهره‌وری از آن، پیش از آغاز ساخت و ساز از برنامه استفاده کردیم. البته همیشه تجربه شخصی یک مدیر پروژه مهم‌ترین بخش است، اما الگوریتم‌ها هم عالی هستند. آن‌ها مکمل خوبی برای تخصص شما در زمینه شغلی‌تان هستند.»

نرم‌افزار Alice همچنین کمک می‌کند تا تصمیماتی از قبیل محل قرارگیری جرثقیل و قرار دادن کارگرها در پست‌های مختلف، راحت‌تر و البته به درستی گرفته شود. مک‌بین می‌توانست محاسباتش را به تنهایی انجام دهد، اما استفاده از این نرم‌افزار برای او کمکی ویژه بود: «حل مسائل ریاضی با Alice بسیار ساده است، مخصوصا که این نرم‌افزار پیچیدگی‌های کار را بسیار سریع‌تر حل می‌کند.»

ساخت و ساز DPR یک شرکت مهندسی مستقر در شهر ردوود کالفرنیا، با تکیه بر داده‌های پروژه‌های خود که طی سال‌ها آن‌ها را جمع‌آوری کرده است، در حال توسعه برنامه مدیریت ساخت انحصاری خودش البته با کمک هوش مصنوعی است.

هریشی ماها، رهبر تجزیه‌و‌تحلیل داده‌های DPR می‌گوید: «ما برخی از پروژه‌های یادگیری ماشینی که در حال کار کردن روی آن‌ها هستیم را هوش مصنوعی نمی‌نامیم. بلکه به آن‌ها کمک هوش مصنوعی یا کمک‌‎هایی برای انسان می‌گوییم. ایده این است که تصمیم‌گیری‌ها توسط کاربران انسانی انجام شود، و از بینشی که از پروژه‌های قبلی به دست آمده برای تصمیم‌گیری بهتر بهره ببریم.»

از اتوماسیون همچنین می‌توان برای تهیه پیشنهادات و برنامه‌ریزی پروژه نیز استفاده کرد. ماها می‌گوید: «هدف این است که به توسعه مشاغل، عملیات و برنامه‌ریزی افراد کمک کنیم تا تصمیمات آگاهانه‌تری بر اساس داده‌های تاریخی اخذ کنند.»

نیران شرستا، مدیرعامل و ینیانگذار Kwant.ai

هوش مصنوعی در ساخت و ساز

برای به‌دست آوردن اطلاعات بیشتر در سایت، DPR همچنین تلاش کرده تا پوششی که مجهز به حسگر اینترنت اشیاء متعلق به شرکت Kwant.ai است، را در اختیار کارگران قرار دهد. این شرکت یک تامین‌کننده نرم‌افزار در شهر نیویورک و متمرکز بر اطلاعات شغلی است. این سیستم به مکان‌بندی و زمان‌‎بندی کارگرها کمک می‎‌کند و تلاشش پیشرفت در زمینه استفاده از هوش مصنوعی در ساخت و ساز است. نیران شرستا می‌گوید: «ما هرگز نمی‌گوییم که همه مشکلات شما را برطرف می‌کنیم، اما اگر از همه داده‌ها استفاده کنید، بینش بهتری برای انجام کارهایتان کسب خواهید کرد.»

به عنوان بخشی از یک پنل مربوط به هوش مصنوعی در ساخت و ساز که سال گذشته توسط انجمن پیمانکاری عمومی انتاریو برگزار شد، شرستا اطلاعاتی درمورد چگونگی کمک هوش مصنوعی در تخمین نیروی انسانی مورد نیاز در یک سایت ساخت و ساز ارائه کرده است.

او می‌گوید: «ما هنوز نمی‌دانیم که برای ساخت فروشگاه، راه‌آهن یا ساختمان تجاری، به چه مقدار نیروی انسانی نیاز است. وقتی مشغول تهیه برنامه برای مشخص کردن بودجه برای یک پروژه جدید هستید، در واقع مشغول چه کاری هستید؟ شما به برنامه قدیمی خود نگاه می‌کنید، سعی می‌کنید مقایسه کنید و ببینید آیا می‌توانید از آن به عنوان مرجع پروژه جدید، تخمین نیروی انسانی و هزینه‌ها استفاده کنید یا نه. اکنون تصور کنید با کمک هوش مصنوعی در ساخت و ساز مقایسه شما فقط بین یک یا دو برنامه نیست. بلکه هوش مصنوعی در ساخت و ساز کمک می‌کند هزاران نقطه داده که طی سال‌ها جمع‌آوری شده‌اند را بررسی کنید.»

میلاد خلیلی، مدیر پروژه شرکت Cambria Design Build در این‌باره می‌گوید: «با کمک یادگیری ماشین، هوش مصنوعی و اتوماسیون، برای مقایسه پروژه‌ها فقط به چند کلیک نیاز دارید و این معجزه هوش مصنوعی در ساخت و ساز است. این نرم‌افزار به ما کمک می‌کند تا وظایف تکراری مدیران پروژه، هماهنگ‌کنندگان پروژه و افراد مختلف مشغول در یک پروژه را حذف کنیم. همچنین باعث صرفه‌جوبی چشم‌گیر در هزینه و وقت هم می‌شود.»

هوش مصنوعی در ساخت و ساز

استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین برای بررسی سایت و برنامه‌ریزی ساخت و ساز

هواپیماهای بدون سرنشین یا پهپادها به طور فزاینده‌ای در سایت‌های ساختمانی به کار می‌روند تا پیشرفت و ایمنی پروژه را کنترل کنند و قبل از افتتاح هر پروژه‌ای، سایت را بررسی کنند و این یعنی نوعی استفاده از هوش مصنوعی در ساخت و ساز. پهپادها می‌توانند تصاویری دقیق و با وضوح بالا فراهم کنند. همچنین با کمک آن‌ها مهندسین می‌توانند مشکلات احتمالی را به طور دقیق مشخص کنند و امکان استقرار موثر تجهیزات در حین ساخت را فراهم کنند. حتی می‌توان از پهپادها برای بررسی‌هایی که ممکن است انجامشان توسط نیروی انسانی، جان کارگران را به خطر بیندازد، استفاده کرد.

رایان هولمز، مدیر برنامه سیستم‌های هواپیمای بدون سرنشین مولتیویستا از ماساچوست، می‌گوید: «به زبان ساده، هواپیماهای بدون سرنشین به ما این توانایی را می‌دهند دیدگاه‌های مورد نیاز که به آن‌ها دسترسی نداریم یا دسترسی به آن‌ها بسیار خطرناک یا گران است رابه دست آوریم. ما از پهپادها در بیشتر زمینه‌ها کمک گرفته‌ایم؛ از ارزیابی زمین گرفته تا پوشش بیمه و موارد مربوط به نگهداری پروژه.»

داده‌های جمع‌آوری شده توسط هواپیماهای بدون سرنشین معمولا در هر پلتفرمی قابل دسترسی هستند، اعم از رایانه‌های رومیزی، لپ‌تاپ، تبلت یا تلفن هوشمند. بسیاری از شرکت‌ها داده‌های خام هواپیماهای بدون سرنشین را برای تولید تصاویر واضح‌تر بهینه می‌کنند. به عنوان مثال پهپادهای Real Time Kinematic (RTK) از یک فناوری تصحیح GPS استفاده می‌کنند که هنگام گرفتن عکس از یک سایت، داده‌های مکان را به صورت آنی اصلاح می‌کند.

ماتیو دزموند، رئیس Agtek از لیورمور کالیفرنیا که یک تامین‌کننده نرم‌افزار بررسی، تجزیه‌و‌تحلیل و کنترل برای صنعت ساخت وساز است، می‌گوید: «ظهور هواپیماهای بدون سرنشین RTK گام رو به جلوی بزرگی در جهت ارائه نتایج دقیق و قابل تکرار در یک گردش کار ساده و کاهش یکی از بزرگ‌ترین منابع خطای احتمالی در قراردادن و پردازش نقاط کنترل زمین در پروژه‌های خاکی است.»

انواع کاربردهای هوش مصنوعی در صنایع مختلف را در هوشیو بخوانید

مقاله ما چطور بود؟

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.