هوش مصنوعی زمین‌خواران
اخبار

هوش مصنوعی زمین‌خواران را در یزد زمین‌گیر می‌کند

0
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

یکی از آفت‌هایی که در دهه‌های اخیر در حوزه اقتصاد نمایان شده، زمین‌خواری است امری که مبارزه با آن مستلزم همکاری نهادهای مختلف و پیگیری تخلفات اداری است. در این میان هوش مصنوعی به کمک دستگاه قضایی آمده و امکان زمین‌خواری را محدود کرده است. اخیراً از سامانه مدیریت یکپارچه زمین در یزد، طی مراسمی با حضور رئیس کل دادگستری این استان رونمایی شد. به گزارش هوشیو به نقل از خبرگزاری برنا، در این مراسم مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد نیز حضور داشته و زیرسامانه پایش اراضی پنجره واحد مدیریت زمین به بهره‌برداری رسیده است.

اخبار زمین خواران-هوش مصنوعی

در این مراسم، غلامعلی دهشیری، رئیس کل دادگستری یزد از افزایش  پرونده‌های مربوط به تخلف زمین در دادگستری یزد خبر داد و بیان داشت: «به دلیل تخلفات گسترده‌ای که در این حوزه صورت گرفته، نیاز به وجود سامانه هوشمند پایش زمین احساس می‌شود. و امیدواریم بهره‌گیری از این سامانه باعث کاهش تخلفات شود. همچنین به‌کارگیری این سامانه موجب می‌شود سرگردانی مردم در حوزه صدور مجوز و گواهی عدم خلاف کاهش یابد.»

پنجره واحد مدیریت زمین که برای مدیریت اراضی در یزد به بهره‌برداری رسیده، نیازمند وجود اطلاعات است؛ دهشیری با اشاره به این موضوع خواستار همکاری تمام دستگاه‌های متولی برای ارائه مشخصات کامل زمین‌ها و بارگذاری آن‌ها در این سامانه شد و افزود: «این سامانه می‌تواند از فسادهای شکل گرفته پیرامون اراضی جلوگیری کند. ارتشاء و رانت خواری بین متولیان حوزه اراضی برای صدور مجوز ساخت‌وساز، مخدوش شدن مجوزهای ساخت‌وساز توسط متخلفان،  صدور مجوز غیر قانونی برای بخشی از اراضی که خارج از محدوده و وظایف دستگاه‌ها قرار دارند و غیره، می‌توانند آسیب‌هایی باشد که منجر به ناسامانی در حوزه مدیریت اراضی شده‌اند؛ بنابراین نیاز به وجود یک اتاق شیشه‌ای برای نظات دستگاه‌های قضایی بر فرایند صدور مجوزها وجود دارد؛ امری که موجب کاهش اتلاف وقت و هزینه‌های تحمیلی برمردم نیز خواهد شد.»

دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی نخستین رویداد روز هوش مصنوعی را برگزار می‌کند

محمدرضا پاکدل، مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد، در این رویداد با اشاره به توسعه‌یافتگی فاوا در این استان و وجود زیرساخت مناسب ICT، بیان داشت: «دولت هوشمند موجب کنترل فساد خواهد شد. سامانه مدیریت یکپارچه زمین، وظیفه مدیریت گردش اطلاعات بین سازمان‌های مرتبط با ارائه خدمات در حوزه اراضی را به عهده دارد و با شفاف‌سازی اطلاعات در مورد اراضی مانع از فساد در این حوزه خواهد شد. یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های این سامانه این است که به متقاضیان امور مرتبط با املاک و اراضی امکان می‌دهد کلیه مجوزهای قانونی مورد نیاز برای فعالیت خود را از طریق یک سامانه واحد دریافت کنند.»

سامانه پنجره واحد مدیریت زمین، یکی از سامانه‌های دولت الکترونیک است که از نظر میزان اهمیت اجرایی شدن، در اولویت قرار دارد و به‌منظور الکترونیکی شدن ارائه خدمات و مجوزهای زمین‌محور و پایش بهینه اراضی ایجاد شده است؛ از کارایی‌های این سامانه می‌توان به صدور مجوزهای مرتبط با ساخت‌وساز در اراضی و املاک خصوصی، ثبت و واگذاری بهره‌برداری از اراضی و املاک ملی، دولتی و وقفی؛ نظارت بر اجرای قوانین مرتبط با حوزه زمین و ثبت و پیگیری گزارش‌های مردمی زمین‌خواری اشاره کرد.

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

طرح صیانت از اینترنت کودکان در فضای مجازی

مقاله قبلی

نقش هوش مصنوعی در اقتصاد دیجیتال

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

بیشتر در اخبار

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.