واکسیناسیون
اخبارکاربردهای هوش مصنوعی

رباتی که واکسیناسیون را بدون سوزن انجام می‌دهد!

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  یک تیم از متخصصان «دانشگاه واترلو» یک ربات ساخته‌اند که بدون احتیاج به سوزن و به طور اتوماتیک می‌تواند واکسیناسیون انجام دهد.

  اغلب شهروندان، در این ایام به دنبال دریافت واکسن کرونا هستند و این روند تا مدتی ادامه خواهد داشت. در این میان، متخصصان «دانشگاه واترلو» یک ربات ساخته‌اند که می‌تواند بدون احتیاج به سوزن و به طور اتوماتیک واکسن تزریق کند و روند واکیسناسیون عمومی را ساده‌تر نماید.

  نام این رباب کوبی بوده و در استارت آپ «کوبیونیکس» (Cobionix) طراحی و تولید شده است. این شرکت زیرمجموعه‌ای از «دانشگاه واترلو» است. متخصصان بر این عقیده‌اند که این نخستین بار بود که یک ربات موفق شده است عمل تزریق را بدون احتیاج به سوزن انجام دهد.

  نحوه واکسیناسیون توسط ربات

  به گفته متخصصین این تیم، شهروندان پس از انجام پیش‌ثبت‌نام که به صورت اینترنتی انجام می‌شود، به مرکزی که ربات کوبی در آن مستقر است فراخوانده می‌شوند. در ادامه مراجعان باید یک کارت شناسایی را در مقابل دوربینی که رابط صفحه نمایش لمسی است، قرار ‌دهند. سپس چند حسگر سه بعدی هویت آن‌ها را شناسایی می‌کند.

  بعد از آنکه هویت مراجعه‌کننده تأیید شد، ربات کوبی یک ویال واکسن را از مخزن خود آماده می‌کند. در ادامه یک حسگر لیدار (LiDAR) که بر روی بازوی کوبی تعبیه شده است، به نقشه‌برداری سه بعدی از بدن مراجعه اقدام می‌کند. سپس هسته مرکزی هوش مصنوعی کوبی این نقشه را بررسی و درک می‌کند تا نقطه مناسب تزریق را بیابد. با پیدا شدن نقطه مناسب، ربات ماده واکسن را از طریق روزنه‌‌ای به اندازه تار مو و با فشار بالا به بدن تزریق می‌کند.

  شرکت طراح این ربات تا به اکنون تصمیم گرفته اطلاعات بیشتری درباره این ربات کوبی منتشر نکند.

  بر طبق گفته‌های «تیم لاسول» از مؤسسان کوبیونیکس: کوبی می‌تواند تقریباً تا ۲ سال دیگر وارد بازار کالاهای پزشکی شود. ما در نظر داریم تا با آمدن این ربات شاهد سرعت‌گیری واکسیناسیون و کاهش هزینه‌های مربوط به آن باشیم. علاوه بر آن، از کوبی می‌توان در مناطقی که از پزشکان حرفه‌ای محروم هستند نیز بهره بُرد.

  به نظر شما در چه زمینه‌های دیگری می‌توان از ربات‌ها و خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی بهره برد؟

  انواع کاربردهای هوش مصنوعی در صنایع مختلف را در هوشیو بخوانید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۱ میانگین: ۵]

  ربات کشاورزی که با لیزر علف‌های هرز را نابود می‌کند

  مقاله قبلی

  مک دونالد به کمک IBM فروش خود را هوشمند می‌کند

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.