پایان‌نامه
اخبارهوش مصنوعی در ایران

حضور پررنگ پایان‌نامه های حوزوی در عرصه هوش مصنوعی و اجتهاد

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  به گزارش تحریریه هوشیو و به نقل از خبرگزاری حوزه، یک حرکت علمی در حوزه‌های علمیه برای فراگیری عمیق هوش مصنوعی ایجاد شده است. به گفته آیت‌الله اعرافی: در حال حاضر بیش از ۵۰ پایان‌نامه و رساله در زمینه هوش مصنوعی و اجتهاد در حال انجام هستند که نشان از یک حرکت بزرگ و تحقیقی در قشر روحانی دارد.

  ایشان در جلسه ستاد هماهنگی حوزه‌های علمیه سراسر کشور ضمن اشاره به حضور پررنگ پایان‌نامه های حوزوی در عرصه هوش مصنوعی اعلام کردند: امروز بیش از هر زمانی حوزه‌های علمی در معرض هجوم قرار دارد. به شکلی که چند هزار مؤسسه مطالعاتی در غرب در حال حاضر مشغول شناسایی روحانیت شیعی و نهاد دین هستند.

  ایشان ادامه دادند که: حوزه‌های علمی امروز علاوه بر مطالعات درون رشته‌ای، نیازمند مطالعه فرارشته‌ای نیز هستند. به طور مثال حوزه در تهیه و تدارک اسناد مورد نیاز نظام اسلامی، مانند سند الگوی پیشرفت ایرانی اسلامی خوب عملکرد است.

  پایان‌نامه

  توصیه‌نامه اخلاق هوش مصنوعی یونسکو

  در ادامه ایشان علاوه بر نقد سند ۲۰۳۰ و توصیه‌نامه اخلاق هوش مصنوعی یونسکو، افزودند که ورود حوزه‌های علمیه به عرصه اخلاق کاربردی در هوش مصنوعی نشانگر مطالعات فرارشته‌ای است که به‌تازگی در حوزه‌های علمیه آغاز گردیده است. ایشان اظهار داشتند که در عرصه این سنخ از مطالعات عقب هستیم و برای رسیدن به سطح مطلوب باید بیش از این به تحقیق و پژوهش در این زمینه بپردازند.

  ایشان تأکید کردند که مسیر این پژوهش‌ها باید معطوف به نیازهای اجتماعی باشد. همچنین، افزودند که با توجه به این نکته، لازم است تا این نوع از مطالعات در حال انجام که به صورت واسپاری دنبال می‌شود به شکل جدی به دنبال رفع مشکلات اجتماعی باشد.

  بر طبق گفته‌های ایشان طرح گفتمان ملی انقلاب اسلامی از جمله برنامه‌های حوزه برای پاسخ به نیازهای اجتماعی کشور است که در لوای آن نقشه جامع مطالعات درون رشته‌ای و فرارشته‌ای حوزویان مدیریت و رتبه‌بندی خواهد شد. ایشان تأکید کردند که: در همین تنگناهای علمی و فکری کشور، کاروان‌های بزرگی شکل‌گرفته است که منجر به حل و رفع مشکلات مهمی در کشور و جامعه شده است.

  این مسئول حوزه بر رشد حوزه‌های مطالعاتی و پژوهشی در مراکز استان‌ها نیز تأکید کرد و اظهار داشت: در مراکز استان‌ها، علاوه بر آنکه نیازمند ترتیب محقق و پژوهشگر هستیم، باید به راه‌اندازی پژوهش‌سرا و پژوهشکده‌ها نیز بیندیشیم.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  امکان کنترل هوش مصنوعی فوق هوشمند وجود ندارد

  مقاله قبلی

  دومین دوره کارآموزی هوش مصنوعی همتک

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.