جستجو
Generic filters
Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 حضور پررنگ پایان‌نامه های حوزوی در عرصه هوش مصنوعی و اجتهاد

حضور پررنگ پایان‌نامه های حوزوی در عرصه هوش مصنوعی و اجتهاد

به گزارش تحریریه هوشیو و به نقل از خبرگزاری حوزه، یک حرکت علمی در حوزه‌های علمیه برای فراگیری عمیق هوش مصنوعی ایجاد شده است. به گفته آیت‌الله اعرافی: در حال حاضر بیش از ۵۰ پایان‌نامه و رساله در زمینه هوش مصنوعی و اجتهاد در حال انجام هستند که نشان از یک حرکت بزرگ و تحقیقی در قشر روحانی دارد.

ایشان در جلسه ستاد هماهنگی حوزه‌های علمیه سراسر کشور ضمن اشاره به حضور پررنگ پایان‌نامه های حوزوی در عرصه هوش مصنوعی اعلام کردند: امروز بیش از هر زمانی حوزه‌های علمی در معرض هجوم قرار دارد. به شکلی که چند هزار مؤسسه مطالعاتی در غرب در حال حاضر مشغول شناسایی روحانیت شیعی و نهاد دین هستند.

ایشان ادامه دادند که: حوزه‌های علمی امروز علاوه بر مطالعات درون رشته‌ای، نیازمند مطالعه فرارشته‌ای نیز هستند. به طور مثال حوزه در تهیه و تدارک اسناد مورد نیاز نظام اسلامی، مانند سند الگوی پیشرفت ایرانی اسلامی خوب عملکرد است.

پایان‌نامه

توصیه‌نامه اخلاق هوش مصنوعی یونسکو

در ادامه ایشان علاوه بر نقد سند ۲۰۳۰ و توصیه‌نامه اخلاق هوش مصنوعی یونسکو، افزودند که ورود حوزه‌های علمیه به عرصه اخلاق کاربردی در هوش مصنوعی نشانگر مطالعات فرارشته‌ای است که به‌تازگی در حوزه‌های علمیه آغاز گردیده است. ایشان اظهار داشتند که در عرصه این سنخ از مطالعات عقب هستیم و برای رسیدن به سطح مطلوب باید بیش از این به تحقیق و پژوهش در این زمینه بپردازند.

ایشان تأکید کردند که مسیر این پژوهش‌ها باید معطوف به نیازهای اجتماعی باشد. همچنین، افزودند که با توجه به این نکته، لازم است تا این نوع از مطالعات در حال انجام که به صورت واسپاری دنبال می‌شود به شکل جدی به دنبال رفع مشکلات اجتماعی باشد.

بر طبق گفته‌های ایشان طرح گفتمان ملی انقلاب اسلامی از جمله برنامه‌های حوزه برای پاسخ به نیازهای اجتماعی کشور است که در لوای آن نقشه جامع مطالعات درون رشته‌ای و فرارشته‌ای حوزویان مدیریت و رتبه‌بندی خواهد شد. ایشان تأکید کردند که: در همین تنگناهای علمی و فکری کشور، کاروان‌های بزرگی شکل‌گرفته است که منجر به حل و رفع مشکلات مهمی در کشور و جامعه شده است.

این مسئول حوزه بر رشد حوزه‌های مطالعاتی و پژوهشی در مراکز استان‌ها نیز تأکید کرد و اظهار داشت: در مراکز استان‌ها، علاوه بر آنکه نیازمند ترتیب محقق و پژوهشگر هستیم، باید به راه‌اندازی پژوهش‌سرا و پژوهشکده‌ها نیز بیندیشیم.

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

مقاله ما چطور بود؟

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها