40 گام به سوی آینده‌ای هوشمند - مجموعه وبینارهای رایگان در حوزه هوش مصنوعی
Filter by دسته‌ها
chatGTP
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
تیتر یک
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 پرواز تاریخی پهباد نبوغ در مریخ با موفقیت انجام شد

پرواز تاریخی پهباد نبوغ در مریخ با موفقیت انجام شد

پهباد نبوغ Ingenuity Drone ناسا روز دوشنبه ۳۰ فروردین از سطح غبارآلود سیاره مریخ بلند شد تا نخستین پرواز کنترل شده بشر در سیاره‌ای دیگر انجام شود.

ناسا بلند شدن این پهباد در جو مریخ را با لحظه موفقیت «برادران رایت» مقایسه کرده است. به همین علت زیر صفحه خورشیدی این پهباد کوچک که تنها ۱.۸ کیلوگرم وزن دارد، تکه‌ای از بال هواپیمای برادران رایت را چسبانده‌اند.

هرچند این پرواز تنها ۳۹ ثانیه طول کشید و پهباد نبوغ حدود ۳ متر از زمین بلند شد، اما این نقطه عطف مهمی در تاریخ اکتشافات فضایی ما انسان‌ها است. طی روزهای آینده این پهباد باز هم در آسمان مریخ به پرواز در می‌آید.

روز دوشنبه مرکز کنترل پرواز آزمایشگاه پیشران جت ناسا در کالفرنیا، پس از دریافت تصاویر مریخ‌نورد استقامت Perseverance، خبر پرواز موفقیت آمیز پهباد نبوغ را اعلام کرد. در ماه فوریه، نبوغ همراه با کاوشگر ناسا در دلتای رودخانه فسیلی، در نیم‌کره شمالی مریخ، فرود آمد. در این زمان پهباد زیر مریخ‌نورد متصل بود.

دانشمندان سراسر دنیا خبر پرواز در مریخ را تبریک گفتند. دانیل بروان از دانشگاه ناتینگهام ترنت در انگلستان گفت: «این یک روش کاملا جدید برای کشف سیارات بیگانه است.» او خاطر نشان کرد که پهباد نبوغ می‌تواند پیشاهنگی برای مریخ‌نوردهای آینده و فضانوردان در مکان‌های دشوار و خطرناک باشد.

پهباد نبوغ

مرکز کنترل زمینی بیش از ۳ ساعت منتظر نتایج و تصاویر اولین پرواز در فاصله ۲۸۷ میلیون کیلومتری زمین بود تا موفقیت ماموریت را اعلام کند. همچنین به دلیل خطای نرم‌افزاری پرواز نبوغ با یک هفته تاخیر و پس از دو بار تغییر زمان انجام شد.

اولین تصویر سیاه‌ و سفید، سایه پهباد را روی سطح مریخ نشان می‌داد. سپس فیلم رنگی دوربین مست‌کم Mastcam-Z مریخ‌نورد از پرواز و فرود آرام آن به زمین رسید.

برای تحقق این پرواز در جو بسیار نازک مریخ که حدود ۱ درصد جو زمین ضخامت دارد، نبوغ بسیار سبک طراحی شده است. همچنین، این پهباد کوچک ۴ تیغه بزرگ از فیبر کربن و به طول ۱.۲ متر دارد. در زمان پرواز بال‌ها با سرعت ۲۴۰۰ دور در دقیقه می‌چرخیدند که پنج برابر سریع‌تر از سرعت چرخش بال‌های بالگردهای زمینی است.

برای ساخت این پهباد کوچک که تنها ۴۹ سانتی‌متر ارتفاع دارد، شش سال زمان صرف شده است. تمام سنسور‌های نبوغ در جعبه کوچکی قرار گرفته‌اند که چهار چرخ دارد. همچنین پهباد نبوغ باید در مقابل طوفان‌های مریخ مقاومت کند. این پهباد به صفحات خورشیدی مجهز است که باتری آن را شارژ می‌کند تا در دمای منفی ۹۰ درجه مریخ بتواند فعالیت خود را ادامه دهد.

حداکثر پنج پرواز دیگر برای پهباد نبوغ در نظر گرفته شده است که باید تا پایان ماه می انجام شود. پس از آن مریخ‌نورد استقامت به ماموریت اصلی خود می‌پردازد؛ یعنی جمع‌آوری نمونه‌های سنگی مریخ که احتمالا نشانه‌هایی از حیات در گذشته مریخ را در خود دارد؛ نمونه‌هایی که تا دهه آینده به زمین برگردانده می‌شوند.

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[wpforms id="48325"]