جستجو
Generic filters
Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 هوش مصنوعی و علوم داده و پرورش متخصص آن

هوش مصنوعی و علوم داده و پرورش متخصص آن

در نظرسنجی Forbes Insights که ۷۰۰ مدیر اجرایی سطح C در آن شرکت کردند، مشخص شد سواد داده‌‎ای مهم‌ترین مانع برای موفقیت در پروژه‌های هوش مصنوعی است. مشکل سواد داده‎ای در نتیجه عدم وجود متخصص هوش مصنوعی و علوم داده به وجود می‌آید. در نتیجه برای استفاده موفق از هوش مصنوعی در امور، نیاز به نیروی انسانی متخصص به اندازه کافی محسوس است.

هدر کاکس، مدیر بخش مراقبت‌های دیجیتالی و مسئول بخش تحلیل شرکت Humana می‎گوید:«در حال حاضر پیدا کردن متخصص هوش مصنوعی و استعدادهای واقعی یکی از جدی‌ترین چالش‌ها است. هوش مصنوعی و علوم داده می‎توانند هر ارگانی را متحول کنند، به شرطی که نیروی متخصص و با استعداد در این زمینه‌ها در اختیار باشد».

شرکت‌هایی که قصد سرمایه‌گذاری روی تکنولوژی‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین را دارند، به افرادی نیاز دارند که قدرت هماهنگی و ادغام کردن راه‌حل‌ها را داشته باشند و بتوانند دیتاست‌های مناسب را در مکان‌های مناسب قرار دهند. به همین دلیل باید متخصص هوش مصنوعی در اختیار داشته باشند.

بروکه دیویس، نایب رئیس Sorenson Capital، خبر خوبی دارد و آن هم این است که هم کارمندان فنی و هم غیرفنی، اشتیاق زیادی برای یادگیری و پیشرفت در این زمینه دارند:«به نظر همیشه موانعی بر سر راه پیدا کردن استعدادها وجود دارد، اما موضوعی که به من انگیزه داده این است که با هر توسعه‌دهنده‎ای که صحبت می‎کنم، اشتیاق زیادی به یادگیری ماشین و هوش مصنوعی نشان می‌دهد».

پس برای پرورش متخصص هوش مصنوعی در حوزه داده چه باید کرد؟ مدیرانی که توانستند با تکیه بر هوش مصنوعی در پروژه‌های خود به موفقیت برسند، توصیه‌هایی در این زمینه دارند:

داده‌های درست را در اختیار همه کسانی که به آن‌ها نیاز دارند بگذارید

اطمینان از پذیرش و توانایی ایجاد شرایط لازم برای استفاده از هوش مصنوعی، نیاز به دسترسی به منابع کلیدی داده دارد. کاکس می‌گوید:«مهم‌ است که مطمئن شوید داده‌ها به درستی در اختیار دانشمندان داده و تحلیل‌گران کسب و کار قرار می‌گیرد. داده باید تمیز و دارای زیرساخت مناسب باشد. باید از ابزارهای پایه‌ای درست، استفاده کنید تا هرکس بتواند به درستی به روش‌های مختلف درباره داده‌ها تحقیق کند».

مارک آستین، نایب رئیس علوم داده AT&T هم در این باره می‎گوید:«زنجیره تامین داده از اپلیکیشن‌ها، فاکتورهای شبکه و بعد از آن تاریخ، می‎آیند. هرچه تاریخمان بیشتر باشد، بهتر می‌توانیم آینده را پیش‎بینی کنیم». صحبت از در اختیار گذاشتن منابع داده‌ها برای دیگران است، چه متخصص علوم داده باشند و چه واحدهای تجاری. برای این کار ابزارهای زیادی در دسترس افراد است که بتوانند با استفاده از آن‌ها به خودشان کمک کنند. می‌توانید منابع یک داده خاص را مورد کاوش قرار دهید و برای این کار ابزار زیادی هم در اختیار دارید.

شناسایی متخصصان سرشناس هوش مصنوعی و علوم داده که می‌توانند الگویی برای دیگران باشند

در موسسه آموزش استراتژیک کاربران و استادان برجسته کمک می‌کنند تا امور مربوط به هوش مصنوعی سازمان‌ها به خوبی پیش برود. کارل مک‌دانل، مدیر موسسه آموزش استراتژیک، می‌گوید:«استفاده از هوش مصنوعی در کنار متخصص هوش مصنوعی می‌تواند فرمولی برای رسیدن به موفقیت باشد. وقتی مردم ببینند که به لطف استفاده از برخی از ابزار کار برایشان چقدر راحت‌تر می‎شود، تمایل به استفاده از هوش مصنوعی بیشتر هم می‌شود.

متخصصان برجسته در این زمینه، کسانی هستند که بیشترین اعتقاد به استفاده از هوش مصنوعی را دارند و آن‌ها هستند که می‌تواند به شکلی تاثیرگذارتر کارها را انجام دهند. آن‌ها اولین کسانی بودند که شاهد خودکار شدن کارهایی بودند که پیش از این به طور دستی انجام می‌شد. حالا هم آن‌ها هستند که به بهترین شکل می‌توانند درباره استفاده بهینه از هوش مصنوعی نظر دهند».

ایجاد یک محیط شغلی که توجه افراد بااستعداد را جلب کند

 یکی از راه‌های تقویت سواد داده‌ها این است که بتوانیم نیروهایی جذب کنیم که استعداد کافی داشته باشند. به غیر از پرداخت دستمزد رقابتی و ارائه مزایا، کارمندان بیشتر مشتاق کار در شرکت‌هایی هستند که شرایط و فرهنگ کاری مناسبی هم  داشته باشند. برای رقابت در زمینه جذب کارمندان بااستعداد برای بهره‌‎وری از هوش مصنوعی، موسسه آموزش استراتژیک یک راه پیشنهادی دارد. مک‌دانل می‌گوید:«تصمیم داریم برای اشخاص نقش‌هایی معنادار ایجاد کنیم که بتوانند در بخش‌های جذاب کار کنند. باید محیطی مناسب برای جذب استعدادها فراهم کنید».

برای رفع دغدغه‌های شغلی ابتکارات مدیریتی را تغییر دهید

تغییر ابتکارات مدیریتی می‌تواند کمک زیادی به کارمندان بکند تا بفهمند چطور هوش مصنوعی و علوم داده می‌تواند باعث بهتر شدن نتایج شود. میشل کروز، نایب رئیس ارشد و رئیس بخش استراتژی و دگرگونی OhioHealth، می‎گوید:«اگر بتوانیم فشار روی متصدیان را کاهش دهیم و پروسه‌ها را خودکار کنیم، مطمئنا کمک کردیم تا وظایف دیگرشان را بهتر انجام دهند. برای مثال این کار باعث می‎شود کارمندان فرصت کافی داشته باشند تا خدمات شرکت را به روشی بهتر برای مشتری توضیح دهند».

در حالی که بیشتر مدیران این طور گزارش دادند که کمتر از ۱۰% از نیروی کارشان از هوش مصنوعی در وظایف روزمره استفاده می‎کنند، انتظار می‎رود با بیشتر شدن توجهات به هوش مصنوعی، این درصد به زودی افزایش پیدا کند و منجر به بیشتر شدن نیروی کار متخصص هوش مصنوعی هم بشود. برای سازمان‌ها ضروری است که تمرینات لازم و فرهنگ کاری مناسب را توسعه دهند تا بتوانند بهترین بهره‌وری را از هوش مصنوعی داشته باشند.

همان‎طور که دیویس گفت «صرف نظر از زمان لازم برای هرگونه بازگشت سرمایه، مهم است که در بهترین قسمت‌ها از بهترین و بااستعدادترین نیروهای کار استفاده شود. در واقع قرار گرفتن افراد مناسب روی صندلی‌های یک شرکت تضمین می‌کند که زمینه برای استفاده هرچه‎ پرسرعت‌تر از هوش مصنوعی فراهم است».

انواع کاربردهای هوش مصنوعی در صنایع مختلف را در هوشیو بخوانید

مقاله ما چطور بود؟

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.