40 گام به سوی آینده‌ای هوشمند - مجموعه وبینارهای رایگان در حوزه هوش مصنوعی
Filter by دسته‌ها
chatGTP
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
تیتر یک
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 ساخت پهپاد مبتنی بر هوش مصنوعی برای استفاده در عملیات نجات

ساخت پهپاد مبتنی بر هوش مصنوعی برای استفاده در عملیات نجات

گروهی از محققان موسسه آلمانی Fraunhofer FKIE موفق شده‌اند یک پهپاد مبتنی بر هوش مصنوعی بسازند که می‌تواند افرادی را که در حال فریاد زدن هستند شناسایی کند و به کمک آن‌ها بشتابد. در این پهپاد مبتنی بر هوش مصنوعی از جدیدترین فناوری‌ها استفاده شده است.

در هنگام وقوع سیل و زلزله و دیگر بلایای طبیعی سرعت امدادرسانی و نجات از اهمیت بالایی برخوردار است. از این پهپاد می‌توان در یافتن بازماندگان بلایای طبیعی و نیز ارسال سریع‌تر کمک‌های اولیه استفاده کرد.

پهپاد مبتنی بر هوش مصنوعی

یکی از اعضای تیم مهندسی ساخت این پهپاد معتقد است که پهپادها در مقایسه با روش‌های سنتی‌تر امداد مانند استفاده از سگ‌های آموزش‌دیده می‌توانند در زمان کمتری عملیات را انجام دهند. همچنین باید به این نکته نیز توجه داشت که پهپادها میدان دید وسیع‌تری دارند و مساحت بیشتری را در لحظه می‌توانند پوشش دهند.

از سوی دیگر پهپادها می‌توانند پیش از شروع عملیات نجات توسط عامل‌های انسانی اطلاعاتی از وضعیت منطقه و میزان خسارت وارده جمع‌آوری کنند. این امر کمک می‌کند تا امدادگران بتوانند دید بهتری از میزان خسارت‌ها داشته باشند و عملیات نجات را به‌صورت بهینه‌تر برنامه‌ریزی کنند.

در این پهپاد از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین استفاده شده است. در مرحله آموزش این پهپاد، صداهای ضبط‌شده زیادی از کمک خواستن و فریادهای افراد به آن داده شده است. پس از آموزش، خود پهپاد توانسته است صداهای فریادی را که می‌شنود تشخیص دهد. برای اینکه حسگرهای پهپاد صدای افراد را بهتر بشنود نرم‌افزاری در پهپاد تعبیه شده است که صداهای محیطی مانند صدای موتور پهپاد را فیلتر می‌کند.

این پهپاد در مرحله تست قرار دارد و به گفته تیم سازنده آن، تا کنون توانسته است چند تست محیطی را با موفقیت پشت سر بگذارد و در کمترین زمان ممکن صدای کمک خواستن افراد را تشخیص دهد.

Fraunhofer FKIE شرکتی آلمانی است که بر روی توسعه فناوری‌هایی کار می‌کند که هدفش تشخیص، تقلیل و مدیریت به‌موقع خطرات حیاتی است. پیش از این هم کاربرد هواپیمای بدون سرنشین در زمان بلایای طبیعی مورد توجه محققان قرار گرفته بود.

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[wpforms id="48325"]