جستجو
Generic filters
Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 هوش مصنوعی می‌تواند طوفان های خورشیدی را پیش‌بینی کند

هوش مصنوعی می‌تواند طوفان های خورشیدی را پیش‌بینی کند

طوفان های خورشیدی در فضا، می‌توانند فعالیت‌های ماهواره‌ها، سیستم‌های ناوبری، ارتباطات و حتی انرژی الکتریسیته بر روی زمین را مختل کند. پیش‌بینی این طو‌‌‌‌فان های خورشیدی به کاهش آسیب‌هایی که وارد می‌کنند، کمک‌های فراوانی خواهدکرد.

اکنون برخی از پژوهشگران گزارش داده‌اند که از فناوری‌های هوش مصنوعی برای پیش‌بینی طو‌‌‌‌‌‌فان های خورشیدی تا ۹۶ ساعت قبل از وقوع آن استفاده می‌کنند.

این طوفان های خورشیدی زیان‌آور، با آن‌که بسیار دور هستند، ولی باز می‌توانند تأثیر قابل توجهی بر زندگی ما، اینجا روی زمین داشته باشند؛ اختلالاتی که در لایه‌های جوی ایجاد می‌کنند، می‌تواند بسیاری از سیگنال‌های ارتباطی را از بین ببرد و منجر به آشفتگی در فعالیت‌های ماهواره‌ای، سیستم‌های ناوبری، شبکه‌های پیوند داده و شبکه‌های الکتریکی شود. طوفان ها‌‌‌‌‌‌ی خورشیدی همچنین می‌توانند منجر به خرابی‌های خطرناک و پرهزینه فضاپیماها در خارج از جو زمین شوند.

طوفان های خورشیدی

دانشمندان از سال ۱۹۳۰ همواره در تلاش بوده‌اند تا طوفان های خورشیدی را برای جبران خسارت‌های پیشِ‌رو، در زمان مناسب پیش‌بینی کنند. اکنون رشته نوین هواشناسی، یعنی «پژوهش‌های هواشناسی در فضا» در حال یافتن راه‌هایی است که اختلالات خورشیدی و ژئوفیزیکی ناشی از فعل‌وانفعالات و طوفان ها‌‌‌‌‌‌‌ی خورشیدی و سایر منابع کیهانی که زمین را احاطه کرده‌اند، پیش‌بینی کند.

به نقل از مجله اخترفیزیک، این پژوهشگران به نوعی از فناوری ترکیبی دست‌پیدا کرده‌اند. در حقیقت آن‌ها طوفان های خورشیدی را با فناوری یادگیری عمیق بررسی کرده‌اند و الگوهای به‌دست‌ آمده را با اندازه‌گیری‌های ماهواره «محیطی » ترکیب کرده‌اند. این ماهواره با کمک اشعه ایکس اندازه‌گیری‌های کیهانی خود را انجام می‌دهد و متعلق به اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده است. این مدل ترکیبی در مقایسه با پژوهش‌های قبلی نتایج چشم‌گیری، در معیارهای مختلف به دست آورده‌ است.

در این راستا، پژوهشگران توضیح می‌دهند که هنگامی که اقدامات حفاظتی در موقعیت مأموریت‌های بحرانی انجام می‌شود، به‌دست آوردن پیش‌بینی‌های دقیق و قابل اعتماد از زمان رخ‌داد طو‌‌‌‌‌‌فان های خورشیدی، با در نظر گرفتن بازه‌های مختلف زمانی بسیار مهم و ضروری است. چرا که طوفان های خورشیدی می‌توانند تلفات جانی و مالی بسیار زیادی به بار بیاورند.

انواع کاربردهای هوش مصنوعی در صنایع مختلف را در هوشیو بخوانید

مقاله ما چطور بود؟

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.