جستجو
Generic filters
Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 پیش‌بینی کلمه بعدی در گفتمان به وسیله هوش مصنوعی

پیش‌بینی کلمه بعدی در گفتمان به وسیله هوش مصنوعی

در دهه‌ای که گذشت، فناوری هوش مصنوعی در شناخت زبان انسان و علم زبان‌شناسی پیشرفت‌های چشمگیری داشته است. یکی از این پیشرفت‌ها پیش‌بینی کلمه بعدی در یک دیالوگ یا متن است. در حقیقت پلتفرم‌های هوش مصنوعی الگوهای زبانی و گفتار انسان را «چه به صورت شفاهی و چه به صورت متن» مورد بررسی قرار می‌دهند و بر اساس تجربه‌های گذشته کلمه‌ بعدی را حدس می‌زنند. موتورهای جستجوگر یکی از مراکزی هستند که نمونه‌های آماری را در این فناوری‌ها بررسی می‌کنند؛ و این به آن‌ها کمک می‌کند کلمه‌ بعدی که قرار است نوشته شود را حدس بزنند.

نسل بعدی مدل‌های هوش مصنوعی که ساختار زایشی زبان را پیش‌بینی می‌کنند، معنا و ساختار اصلی زبان را نیز یاد می‌گیرند. مدل‌های این نسل به غیر از این که می‌توانند کلمات بعدی را پیش‌بینی کنند، توانایی‌های پیچیده و شگرفی دارند که این تنها از ذهن انسان برمی‌آید. از این توانایی‌ها می‌توان «پاسخ دادن به پرسش‌ها»، «خلاصه کردن اسناد نوشتاری» و «به پایان رساندن داستانی که هنوز تمام نشده است» را نام برد.

کاربرد الگوریتم هوش مصنوعی

در حقیقت اینجا الگوریتم‌های هوش مصنوعی طراحی شده‌اند تا کارکرد و ساختار یگانه متن را پیش‌بینی کنند، بدون این که از روش‌های زایشی مغز انسان تقلید کرده باشند. با این حال یکی از پژوهش‌های جدید عصب‌شناسان دانشگاه ام‌آی‌تی نشان می‌دهد که کارکرد الگوهای زایشی هوش مصنوعی در اینجا دقیقا همانند مغز انسان است. البته این در حالی است که در نسل‌ها و مدل‌های قبلی هوش مصنوعی، هیچ مدرکی دال بر این که رایانه مانند مغز انسان کار می‌کند، وجود نداشت. از این داده‌ها می‌توان نتیجه گرفت که مغز انسان از الگوهای پیش‌بینی کلمه برای هدایت پردازش زبان استفاده می‌کند.

خانم دکتر کانویشر، استاد رشته‌ عصب‌شناسی و پژوهشگر مرکز مغز و اعصاب در دانشگاه ام‌آی‌تی شرح می‌دهد که هر چه مدل هوش مصنوعی در پیش‌بینی کلمه بعدی بهتر باشد، ساختار و نوع کارکرد آن به مغز انسان شبیه‌تر است. تناسب چشمگیر مدل‌های زبان‌زایشی هوش مصنوعی بسیار شگفت‌انگیز است، چرا که این مدل‌ها به خوبی با ذهن انسان تناسب دارند و این غیرمستقیم نشان می‌دهد که شاید ساختار ذهن انسان در تولید زبان، در حقیقت پیشبینی رویداد بعد باشد.

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

مقاله ما چطور بود؟

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها