پیش‌بینی کلمه بعدی
اخبار

پیش‌بینی کلمه بعدی در گفتمان به وسیله هوش مصنوعی

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  در دهه‌ای که گذشت، فناوری هوش مصنوعی در شناخت زبان انسان و علم زبان‌شناسی پیشرفت‌های چشمگیری داشته است. یکی از این پیشرفت‌ها پیش‌بینی کلمه بعدی در یک دیالوگ یا متن است. در حقیقت پلتفرم‌های هوش مصنوعی الگوهای زبانی و گفتار انسان را «چه به صورت شفاهی و چه به صورت متن» مورد بررسی قرار می‌دهند و بر اساس تجربه‌های گذشته کلمه‌ بعدی را حدس می‌زنند. موتورهای جستجوگر یکی از مراکزی هستند که نمونه‌های آماری را در این فناوری‌ها بررسی می‌کنند؛ و این به آن‌ها کمک می‌کند کلمه‌ بعدی که قرار است نوشته شود را حدس بزنند.

  نسل بعدی مدل‌های هوش مصنوعی که ساختار زایشی زبان را پیش‌بینی می‌کنند، معنا و ساختار اصلی زبان را نیز یاد می‌گیرند. مدل‌های این نسل به غیر از این که می‌توانند کلمات بعدی را پیش‌بینی کنند، توانایی‌های پیچیده و شگرفی دارند که این تنها از ذهن انسان برمی‌آید. از این توانایی‌ها می‌توان «پاسخ دادن به پرسش‌ها»، «خلاصه کردن اسناد نوشتاری» و «به پایان رساندن داستانی که هنوز تمام نشده است» را نام برد.

  کاربرد الگوریتم هوش مصنوعی

  در حقیقت اینجا الگوریتم‌های هوش مصنوعی طراحی شده‌اند تا کارکرد و ساختار یگانه متن را پیش‌بینی کنند، بدون این که از روش‌های زایشی مغز انسان تقلید کرده باشند. با این حال یکی از پژوهش‌های جدید عصب‌شناسان دانشگاه ام‌آی‌تی نشان می‌دهد که کارکرد الگوهای زایشی هوش مصنوعی در اینجا دقیقا همانند مغز انسان است. البته این در حالی است که در نسل‌ها و مدل‌های قبلی هوش مصنوعی، هیچ مدرکی دال بر این که رایانه مانند مغز انسان کار می‌کند، وجود نداشت. از این داده‌ها می‌توان نتیجه گرفت که مغز انسان از الگوهای پیش‌بینی کلمه برای هدایت پردازش زبان استفاده می‌کند.

  خانم دکتر کانویشر، استاد رشته‌ عصب‌شناسی و پژوهشگر مرکز مغز و اعصاب در دانشگاه ام‌آی‌تی شرح می‌دهد که هر چه مدل هوش مصنوعی در پیش‌بینی کلمه بعدی بهتر باشد، ساختار و نوع کارکرد آن به مغز انسان شبیه‌تر است. تناسب چشمگیر مدل‌های زبان‌زایشی هوش مصنوعی بسیار شگفت‌انگیز است، چرا که این مدل‌ها به خوبی با ذهن انسان تناسب دارند و این غیرمستقیم نشان می‌دهد که شاید ساختار ذهن انسان در تولید زبان، در حقیقت پیشبینی رویداد بعد باشد.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۱ میانگین: ۴]

  سمفونی شماره ۱۰ بتهوون بعد از دو قرن با کمک هوش مصنوعی تکمیل شد

  مقاله قبلی

  Model-Free ، سیستم هوش مصنوعی جدید ربات‌ها برای بهتر برداشتن اشیاء

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.