جستجو
Generic filters
Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 پیش‌گیری از وقوع آتش با سامانه ضدحریق هوشمند

پیش‌گیری از وقوع آتش با سامانه ضدحریق هوشمند

در شهرهای هوشمند، شاهد سامانه‌های پیشرفته برای رفع نیازهای شهری هستیم. این سامانه‌های هوشمند می توانند مشکلات شهر را با سرعت و دقتی چند برابر بالاتر از راه‌حل‌های قدیمی حل کنند. با گسترش اینترنت اشیا، خانه‌های هوشمند بخشی از زندگی ما شده اند؛ تخمین زده می‌شود بازار خانه های هوشمند تا سال ۲۰۲۶ به ۱۲۰ میلیون دلار برسد. ساختمان‌های شهرهای هوشمند، بلند و چندکاربردی شده اند. نیاز به ارتقای اینترنت اشیا و ایجاد زیرساخت برای هوشمندسازی شهرها و خانه‌ها، در کشور ما نیز وجود دارد؛ امری که موجب شده توجه ویژه‌ای به گسترش حوزه هوش مصنوعی و سرمایه‌گذاری در زمینه استارتاپ‌های این حوزه، در کشور صورت بگیرد؛ در حال حاضر بیست شرکت دانش‌بنیان در این زمینه کار می‌کنند و با توجه به نیاز به پیوند با بازارهای جهانی، سرمایه‌گذاری در این زمینه در حال افزایش است.

به گزارش هوشیو به نقل از خبرگزاری صداو سیما، محققان ایرانی محصولی را، برای مبارزه با حریق، در ساختمان بومی‌سازی کرده‌اند. با توجه به حجم حوادث مرتبط با آتش‌سوزی که در شهرهای مختلف کشور گزارش می‌شود، این محصول می‌تواند کارایی بالایی برای جلوگیری از خسارت در منازل و مکان‌های تجاری داشته باشد. با گسترش شهرنشینی، افزایش روزافزون سازه‌های شهری و مکان‌های تجاری، نیاز به گسترش فناوری متناسب با این توسعه وجود داشت. شهرهای هوشمند، از مجموعه‌ای از فناوری‌های پایدار و اینترنت اشیا برای توسعه پایدار استفاده می‌کنند؛ محصولاتی که امروز بخشی از زندگی ما هستند.  انواع حسگرها، روش‌ها و درگاه‌های ارتباطی که امکان درک دقیق موقعیت‌های مختلف و غیرقابل پیش‌بینی را در خانه‌های هوشمند ایجاد می‌کنند.

محصولی که محققان ایرانی برای بخش امنیت ساختمان و اطفای حریق طراحی کرده‌اند، در بخش امنیت ساختمان انواع حسگرها و سنسورهای حرکت و اطلاعات مربوط به وجود آتش و دود را دریافت و به سرور می فرستند. یکی از مزیت‌های این محصول این است که پیش از وقوع آتش‌سوزی و وارد آمدن خسارت، اطلاعات لازم را به کاربر مخابره می‌کند.

مجموعه فناوری‌هایی که در این محصول به‌کار رفته است به طور مستفیم امکان ارتباط با آتش‌نشانی و اطلاع رسانی به صاحب‌خانه را دارد. تولید چنین محصولاتی نیاز بازارهای فناورانه امروز است؛ مدیریت شهرهای هوشمند نیاز به زیرساخت‌هایی دارد که بتوانند در ارتباط با هم پاسخگوی نیازهای شهروندان باشند. مدیریت شهرهای هوشمند هدف اصلی شرکت‌ها و اپراتورهای بزرگ محسوب می‌شود و هر چقدر سرمایه‌گذاری در این زمینه بیشتر باشد سوددهی نیز در زمینه تولید نیز بیشتر خواهد بود؛ چرا که بازارهای جهان در تسخیر فناوری‌های هوشمند است. تولید محصولاتی چون سامانه ضدحریق هوشمند می‌تواند گام مهمی در جهت توسعه خانه‌های هوشمند باشد و مسیر راهیابی به بازارهای جهانی این فناوری را نیز تسهیل کند.

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

مقاله ما چطور بود؟

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.