حلقه‌ های pandas
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعیپایتون و ابزارهای یادگیری عمیقداده کاوی و بیگ دیتا

چگونه سرعت حلقه‌ های pandas را ۷۱۸۰۳ برابر افزایش دهیم؟

  0
  زمان مطالعه: ۵ دقیقه
  اگر برای تحلیل داده‌های Data analysis خود از پایتون و کتاب‌خانه pandas استفاده می‌کنید، دیر یا زود مجبور می‌شوید با حلقه‌ های pandas هم کار کنید. اجرای حلقه‌های استاندارد برای یک دیتافریم کوچک بسیار زمان‌بر است بنابراین، اجرای آن برای دیتافریم‌های بزرگ‌تر قطعاً به زمان بیشتری نیاز دارد. وقتی برای اولین‌بار از یک حلقه استفاده می‌کنید و مجبور می‌شوید بیش از نیم ساعت منتظر اجرای آن کد بمانید، بهتر است راهی جایگزین برای این مسئله پیدا کنید.

  حلقه‌های استاندارد

  دیتافریم‌ها دارای سطر و ستون هستند و یکی از انواع اشیاء موجود در pandas به شمار می‌آیند. وقتی از یک حلقه استفاده می‌کنید، درواقع تمام این شیء را بارها و بارها تکرار می‌کنید. سرعت پایتون پایین است زیرا نمی‌تواند از مزایای توابع تعبیه‌شده built-in functions بهره ببرد. در مثالی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت، یک دیتافریم با ۱۱۴۰ سطر و ۶۵ ستون را درنظر می‌گیریم که حاوی داده‌های مربوط به نتایح بازی‌های فصلی فوتبال در سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ است. ما قصد داریم یک ستون دیگر به این دیتافریم اضافه کنیم که حاوی اطلاعات مربوط به نتایج تساوی بازی‌های یک تیم به‌خصوص باشد. بدین منظور باید چنین نوشت:
   
  حلقه‌ های pandas
  پس از آنکه نتیجه تمام بازی‌های لیگ برتر را وارد دیتافریم کردیم، باید بررسی کنیم که آیا تیم موردنظر (در این‌جا آرسنال) در کدام بازی‌ها شرکت داشته و اگر شرکت داشته، آن بازی را در خانه بازی کرده یا در شهری دیگر مهمان بوده است. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، این کد بسیار کند است و اجرای آن ۲۰.۷ ثانیه زمان می‌برد. در ادامه، به شما می‌گوییم که چطور می‌توان سرعت اجرای چنین کدی را بهبود بخشید.

  افزایش ۳۲۱ برابری سرعت کدها با استفاده از یک تابع تعبیه‌شده در pandas(): iterrows

  در مثال اول ما حلقه را برای کل دیتافریم اجرا کردیم. تابع ()iterrows هر سطر از دیتافریم را به یک دنباله تبدیل می‌کند و دیتافریم را به صورت یک جفت شاخص-دنباله درنظر گرفته و تکرار می‌کند. بدین ترتیب، سرعت اجرای کدها از حالت حلقه‌های استاندارد بیشتر خواهد شد:
   
  تابع تعبیه‌شده در pandas(): iterrows
  اجرای این کد تنها ۶۸ میلی ثانیه زمان می‌برد که ۳۲۱ برابر سریع‌تر از حلقه‌های استاندارد است. اما بسیاری توصیه می‌کنند که از این روش استفاده نشود، زیرا هم روش‌های سریع‌تری وجود دارد و هم تابع ()iterrows  داده‌هایی از نوع dtype را ذخیره نمی‌کند. یعنی اگر برای داده‌های dtype موجود در دیتافریم از تابع ()iterrows استفاده کنید، ممکن است نوع این داده‌ها تغییر کند و مشکلات زیادی برای کد شما ایجاد شود. البته برای ذخیره داده‌های dtype می‌توانید از تابع ()itertuples  استفاده کنید، اما در این مقاله وارد جزئیات این مسئله نمی‌شویم، زیرا هدف ما افزایش سرعت اجرا و کارایی کدهاست. برای مطالعه بیشتر در این خصوص می‌توانید به این لینک مراجعه نمایید.

  با تابع ()apply سرعت اجرای کد را تا ۸۱۱ برابر افزایش خواهد دهید

  تابع apply به خودی‌خود سریع‌تر از روش‌های قبلی نیست، اما یک مزیت نسبت به آن‌ها دارد که به محتوای apply بستگی دارد. اگر تابع apply را در محیط Cython پیاده کنید، سرعت آن به مراتب بیشتر خواهد بود (که در این مثال همین کار را می‌کنیم).
  با به‌کارگیری تابع Lambda می‌توانیم از روش apply استفاده کنیم. تنها کاری که لازم است انجام دهیم، تعیین یک مقدار برای axis است. در این مثال مقدار آن را برابر یک می‌گذاریم، زیرا می‌خواهیم عملیات در سطح ستون‌های دیتافریم انجام گیرد.
  تابع ()apply سرعت
  سرعت اجرای این کد حتی از روش قبلی نیز سریع‌تر است و تنها ۲۷ میلی ثانیه به طول می‌انجامد.

  افزایش ۹۲۸۰ برابری سرعت اجرای کد با ایجاد بردار  در pandas

  در این روش به کمک بردارها می‌توان کدی بسیار سریع و کارآمد نوشت. نکته این‌جاست که باید حلقه‌های مرحله‌ای پایتون را که در مثال قبلی استفاده کردیم، کنار بگذاریم و از کدهای بهینه‌سازی‌شده در زبان C استفاده کنیم که در استفاده از حافظه سیستم بسیار کارآمدتر هستند. تنها کافی است تابع خود را اندکی اصلاح کنیم:
  در این روش حتی به تعریف حلقه نیز نیازی نداریم. تنها کافی است محتویات تابع را تنظیم کنیم. حال می‌توانیم دنباله‌های pandas را مستقیماً به تابع بدهیم. بدین ترتیب سرعت تا حد زیادی افزایش پیدا می‌کند.

  افزایش ۷۱.۸۰۳ برابری سرعت اجرای کد با ایجاد بردارهای numpy

  در مثال قبل، دنباله‌های pandas را به تابع دادیم با افزودن .values به کد، یک آرایه numpy خواهیم داشت.
  دنباله‌های pandas
  آرایه‌های numpy به دلیل استفاده از حافظه محلی، سرعت بالایی دارند. اجرایی شدن این کد تنها ۰.۳۰۵ میلی ثانیه زمان می‌برد و ۷۱۸۰۳ برابر سریع‌تر از حلقه استانداردی است که در مثال اول استفاده کردیم.

  نتیجه‌گیری

  اگر برای تحلیل داده‌ها از پایتون، pandas و numpy استفاده می‌کنید، همیشه راهی برای بهبود کدها پیش پای شما قرار دارد. ما عمل افزودن ستون جدید به دیتافریم را با هر ۵ روش بالا امتحان کردیم و سرعت اجرای کد موردنظر در هر روش تفاوت قابل‌توجهی با دیگری داشت:
  حلقه‌ های pandas

  چگونه سرعت اجرای حلقه‌ های pandas را تا ۷۱۸۰۳ برابر افزایش دهیم؟

  اکنون که چگونگی افزایش سرعت اجرای حلقه‌ های pandas را فراگرفتید دو اصل زیر را هم به‌خاطر بسپارید:
  ۱. اگر مطمئن هستید که به استفاده از یک حلقه نیاز دارید، بهتر است از روش apply استفاده کنید.
  ۲. در غیر این صورت، ایجاد بردار vector همواره اولویت دارد، زیرا سرعت آن بسیار بالاست.
  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۳ میانگین: ۳]

  فرایادگیری با هوش مصنوعی عمومی

  مقاله قبلی

  آموزش پردازش زبان طبیعی با اکوسیستم هاگینگ فیس ؛ توکن کننده ها (قسمت چهارم فصل دوم)

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.