40 گام به سوی آینده‌ای هوشمند - مجموعه وبینارهای رایگان در حوزه هوش مصنوعی
Filter by دسته‌ها
chatGTP
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
تیتر یک
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 کاربرد هوش مصنوعی در تشخیص کمردرد

کاربرد هوش مصنوعی در تشخیص کمردرد

گروهی از پژوهشگران دانشگاه مانت سینای موفق به طراحی نوعی هوش مصنوعی‌ شده‌اند که می‌تواند با مطالعه‌ سوابق پزشکی بیماران، اقدام به تشخیص کمردرد کند و مزمن یا حاد بودن آن‌ها را مشخص دهد. بر اساس نتایج این پژوهش که در ژورنال تحقیقات اینترنتی پزشکی منتشر شده است، به کمک این مدل، می‌توان دقت فرایند درمان را تا ۸۰ درصد افزایش داد.

نزدیک به ۸۰ درصد بزرگسالان در طول زندگی خود، حداقل برای مدتی کوتاه، در ناحیه‌ پایین کمرشان احساس درد می‌کنند. در واقع، کمردرد، شایع‌ترین مشکل جسمانی مرتبط با مشاغل نیز به شمار می‌رود. برخی معتقدند تجویز مسکن برای درمان این درد، نقش پررنگی در معتاد شدن بیماران به این داروها ایفا کرده است. به همین دلیل، تشخیص بالینی نوع کمردرد می‌تواند ابزار کارآمدی باشد که علاوه بر بهبود نحوه‌ مدیریت این بیماری، استفاده از داروهای اضافی و غیرضروری را نیز کاهش می‌دهد.

[irp posts=”۲۱۳۰۹″]

کمردرد مزمن و حاد با یکدیگر تفاوت دارند و در نتیجه، با روش‌های مختلفی هم درمان می‌شوند. با این حال، در پرونده‌ سوابق پزشکی، هر دو نوع به یک شکل ثبت می‌شوند، به نحوی که تشخیص کمردرد و نوع آن‌ها تنها با بازبینی بعدی امکان‌پذیر است.

کمردرد مزمن و کمردرد حاد

اینکه افراد، تفاوت بین کمردرد مزمن و کمردرد حاد را ندانند، پس این امکان هم وجود نخواهد داشت که پیشنهادات درمانی مناسبی که برای بیماری‌شان به آن‌ها می‌شود، کارایی لازم را داشته باشد؛ به عنوان مثال، نمی‌توان به آن‌ها گفت چه زمانی می‌توانند به کارشان برگردند. این مدل هوش مصنوعی را می‌توان به منظور افزایش دقت صورت‌حساب و کدگذاری پزشکی در فرایند درمان بیمارانی که از کمردرد رنج می‌برند، استفاده کرد.

[irp posts=”۲۱۲۶۴″]

محققان از ۱۷,۴۰۹ پرونده‌ سوابق پزشکی و ۱۶,۷۱۵ بیمار برای آموزش مدل هوش مصنوعی خود استفاده کردند.

اسماعیل نبیل، استاد پزشکی زیست‌محیطی و بهداشت و درمان عمومی از دانشگاه مانت سینای، توضیح می‌دهد: «تا به حال، پژوهش‌هایی انجام شده‌اند که نرخ داروهای تجویزی و تعداد دفعات مراجعه به پزشک، فیزیوتراپ و کایروپراکتیک را در میان بیمارانی که از کمردرد رنج می‌برند، بررسی کرده باشند؛ اما پژوهش حاضر نشان داده است که هوش مصنوعی می‌تواند با دقت بالا کمردرد مزمن و کمردرد حاد را تشخیص دهد. با تکیه بر این فناوری، می‌توان به بیمار گفت چه زمانی به انجام فعالیت‌های عادی‌اش برگردد، چه مدت استراحت کند یا چند جلسه به پزشک مراجعه کند. این پژوهش در بحث تشخیص، درمان، کدگذاری و صورت‌حساب‌نویسی بیماری‌های عضلانی- اسکلتی دیگر، همچون زانودرد، آرنج‌درد و درد شانه، نیز کاربرد دارد. در این بیماری‌ها هم مانند کمردرد، سوابق پزشکی شدت درد و مزمن یا حاد بودن آن را به صورت دقیق مشخص نمی‌کنند.»

انواع کاربردهای هوش مصنوعی در صنایع مختلف را در هوشیو بخوانید

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[wpforms id="48325"]