کارشناسی ارشد رشته هوش مصنوعی
اخبارهوش مصنوعی در ایران

کارشناسی ارشد رشته هوش مصنوعی دانشگاه اراک راه‌اندازی شد

  0

  به نقل از خبرگزاری دانشجو، دانشگاه اراک موفق شد مجوز ایجاد کارشناسی ارشد رشته هوش مصنوعی را از وزارت علوم دریافت کند.

  شورای گسترش و برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم به اساتید این دانشگاه اجازه داده تا رشته هوش مصنوعی را به دانشجویان ورودی جدید این دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد ارائه دهند.

  هوش مصنوعی توانایی جمع‌آوری، تحلیل و تصمیم‌گیری بر اساس داده‌ها است که توسط انواع ماشین‌ها و با بهره‌گیری از الگوریتم‌های پیچیده انجام می‌شود. ماشین‌های مجهز به این فناوری توانایی یادگیری عادات و رفتارها را داشته و می‌توانند بر اساس حجم عظیمی از داده‌های ورودی، رفتارهای متفاوتی نشان دهند.

  شایان ذکر است این رشته دانشگاهی از چندی پیش در دانشگاه‌های ایران و بیشتر در مقطع ارشد ارائه شده و تحصیل در رشته هوش مصنوعی در ایران را برای دانشجویان میسر کرده است. دانشگاه‌های شریف، امیرکبیر، تهران، صنعتی اصفهان، شیراز و فردوسی مشهد از جمله مراکز علمی هستند که این رشته را به دانشجویان ارائه می‌دهند.

  مسیر ورود به رشته هوش مصنوعی بیشتر از طریق مهندسی کامپیوتر است. فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد رشته هوش مصنوعی می‌توانند در رشته هوش مصنوعی ادامه تحصیل دهند. دانشجویان این رشته موضوعاتی مانند شبکه‌های عصبی، یادگیری ماشین، رباتیک، بینایی ماشین، پردازش گفتار، منطق فازی و سایر مباحث مرتبط را در دوران تحصیل مطالعه می‌کنند.

  البته فارغ‌التحصیلان برق، الکترونیک و مکانیک نیز می‌توانند برای دوره ارشد، این رشته را انتخاب و در آن به ادامه تحصیل بپردازند. بعد از پایان دوران دانشگاه، متخصص هوش مصنوعی می‌تواند سیستم‌های خودکارسازی پیشرفته یا ربات‌های هوشمند طراحی کند. همچنین طراحی نرم‌افزارهای تشخیص چهره، صدا و هویت به صورت خودکار از دیگر توانمندی‌های متخصصان این رشته است.

  چندی پیش «نیره زاغری»، مدرس دانشگاه آزاد رشته هوش مصنوعی را پر درآمدترین رشته دانشگاهی ایران معرفی کرده بود. وی معتقد است: «طبق شواهد متخصصان این رشته تحصیلی به طور میانگین، ماهانه بیشتر از ۱۰ میلیون درآمد دارند.»

   

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  ۴ اشتباهی که در پیاده‌سازی هوش مصنوعی مکالمه ای باید از آن‌ها اجتناب کنید

  مقاله قبلی

  محصولات هوش مصنوعی در ایران بیشتر در این ۳ استان تولید می‌شوند

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *