Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 کاهش فروش سرورهای سازمانی پس از 15 سال رشد مداوم

کاهش فروش سرورهای سازمانی پس از 15 سال رشد مداوم

پس از بحران مالی سال 2008 و روی‌آوردن شرکت‌ها و مجموعه‌های تجاری به کسب‌وکار دیجیتال، میزان فروش سرورها، هرساله با رشدی قابل‌توجه همراه بود است. اوج این رشد را در سال 2020 مشاهده کنیم که می‌توان بخشی از این استقبال را متأثر از همه‌گیری ویروس کرونا دانست. اما به نظر می‌رسد که این روند روبه‌رشد پس از 15 سال متوقف شده و شرکت‌ها، رغبت کمتری به استفاده از سرورهای سازمانی نشان می‌دهند.

بر اساس گزارش جدید شرکت تحقیقاتی Omdia، اولویت‌بندی کسب‌وکارها در حال تغییر است و بسیاری از آنهایی که پیش‌ازاین از خدمات سرویس‌دهندگان ابری بزرگ استفاده می‌کردند، به سمت محاسبات مبتنی بر هوش مصنوعی حرکت کرده‌اند.

سرورهای سازمانی

از نظر برخی از تحلیلگران، شرکت‌ها و ارائه‌دهندگان خدمات ابری، به‌شدت نگران ازدست‌دادن موجی از فرصت‌های بازار هستند که به‌واسطه چت‌بات‌های هوشمندی مانند Chatgpt به وجود آمده است. در نتیجه، این مجموعه‌ها به سمت آموزش مدل‌های هوش مصنوعی سوق پیدا می‌کنند. بسیاری از خریداران، تهیه سرورهای همه‌منظوره را به تأخیر انداخته‌اند و ترجیح می‌دهند که سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی بر روی سرورهای هوش مصنوعی انجام دهند.

بررسی داده‌های بازار، نتایج جالب‌توجهی را در اختیار ما قرار می‌دهد. در سه‌ماهه اول سال 2023، تنها 2.8 میلیون سرور به فروش رفته است که به طور قابل‌توجهی کمتر از میانگین فروش فصلی است. درواقع، کاهش فروش سرورها از سه‌ماهه چهارم سال 2022 تا سه‌ماهه اول سال جاری، بزرگ‌ترین کاهش نرخ فروش سرورها در طول تاریخ بوده است.

در حالی تحلیلگران Omdia کاهش فروش 12 درصدی سرورها را در سال 2023 پیش‌بینی می‌کنند که میزان فروش سرورهای پیکربندی‌شده با پردازنده‌های هوش مصنوعی، افزایش بی‌سابقه‌ای داشته است. تقاضا برای سرورهای مایکروسافت، گوگل و متا در فصل اول سال جاری، رشد زیادی داشته و می‌توان این استقبال کسب‌وکارها را ناشی از تمرکز این غول‌های تکنولوژی بر روی برنامه‌های هوش مصنوعی مانند Bard، Copilot و I-JEPA دانست.

یکی دیگر از دلایل کاهش نرخ فروش سرورها، افزایش متوسط عمر مفید آنهاست. تجزیه و تحلیل‌ها نشان می‌دهد که عمر مفید یک سرور در حال حاضر، 6.2 سال است که این رقم در یک دهه قبل، تنها 4.1 سال بوده است. این در حالی است که به گزارش برخی از ارائه‌دهندگان سرورهای اروپایی، مدت‌زمان استفاده مفید از سرورها گاهی تا 9 الی 10 سال هم می‌رسد.

نتایج این گزارش‌ها، نشان می‌دهد که هرچند نیاز شرکت‌ها به امور محاسباتی در حال افزایش است؛ اما ترجیح شرکت‌ها به استفاده از محاسبات مبتنی بر مدل‌های هوش مصنوعی است و آنها، آینده خود را در این فناوری جست‌وجو می‌کنند.

بنر اخبار هوش مصنوعی

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.