جستجو
Generic filters
Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 امکان کنترل هوش مصنوعی فوق هوشمند وجود ندارد

امکان کنترل هوش مصنوعی فوق هوشمند وجود ندارد

گفتگو درباره امکان تسلط هوش مصنوعی بر انسان چندین دهه است که مطرح شده و تا به اکنون نیز ادامه یافته است. سرانجام در ماه ژانویه ۲۰۲۱ بخشی از دانشمندان دیدگاهشان را درباره این موضوع به این شکل ابزار کردند که، انسان قادر نیست تا بر هوش مصنوعی فوق هوشمند تسلط پیدا کند. در واقع بر طبق نظر این عده از دانشمندان، مشکل کنترل هوش مصنوعی فوق هوشمند و نظارت بر آن ماورای توانایی انسان آن است که باید یک سیستم ابر هوشمند طراحی شود تا متخصصان بتوانند با بررسی دقیق‌تری آن را درک کنند. این در حالی است که اگر انسان قادر نباشد هوش مصنوعی فوق هوشمند را کشف و بررسی کند، بدون تردید از طراحی شبیه‌ساز آن نیز بازمی‌ماند.

به بیان دیگر اگر انسان قادر نباشد تا ذهن هوش مصنوعی فوق هوشمند را بخواند، یعنی سناریوهای طراحی شده توسط این سیستم را کشف کند، همچنین نمی‌تواند قواعدی مانند «هوش مصنوعی نباید باعث آسیب رساندن به انسان‌ها شود» را در تکامل هسته هوش مصنوعی بگنجاند.

کنترل هوش مصنوعی فوق هوشمند

ناتوانی در اعمال محدودیت‌ها

در واقع بر اساس دیدگاه این عده از دانشمندان، آن‌گاه که یک سیستم کامپیوتری ساخته شده در طرازی مافوق برنامه‌نویس آن عمل کند، دیگر قادر نخواهید بود تا محدودیت‌هایی را بر عملکرد آن اعمال کنید. به بیان دیگر وجود یک سیستم فوق هوشمند معضلاتی ایجاد می‌کند که به کل با موضوعاتی که در «اخلاق ربات‌ها» با آن مواجه هستیم، متفاوت است.

این بدان معنا است که هسته‌های هوش مصنوعی فوق پیشرفته چند بُعدی هستند و از شیوه‌های مختلفی برای اجرای برنامه‌هایشان استفاده می‌کنند. شیوه‌هایی که به احتمال زیاد مانع از کنترل هوش مصنوعی فوق هوشمند توسط انسان می‌شود و حتی امکان درک آن نیز به آسانی مقدور نیست.

نکته قابل توجه آن است که دیدگاه مطرح شده در واقع چکیده‌ای از اظهارات تعداد اندکی از دانشمندان فعال در حوزه هوش مصنوعی است. زیرا غالب دانشمندان بر این عقیده‌اند که به موازات توسعه فناوری‌های حوزه هوش مصنوعی و اختراع پردازنده‌های فوق هوشمند، دانش بشر برای تعلیم اخلاق به ربات‌ها نیز پیوسته در حال تکامل است.

لذا با توجه به ظرفیت‌های علمی و فناورانه فعلی نمی‌توانیم درباره آینده هوش مصنوعی فوق هوشمند قضاوت کرده و آن‌ها را یکسره غیراخلاقی معرفی کنیم؛ بنابراین منطقی است که انتظار داشته باشیم تا با تولد هوش مصنوعی فوق هوشمند، شاهد خلق فناوری‌های نوین با هدف تعلیم اخلاق و ادب به ربات نیز باشیم.

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

مقاله ما چطور بود؟

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.