جستجو
Generic filters
Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 گیر افتادن تاکسی وایمو بدون سرنشین در ترافیک و تلاش برای فرار از دست تیم پشتیبانی

گیر افتادن تاکسی وایمو بدون سرنشین در ترافیک و تلاش برای فرار از دست تیم پشتیبانی

یکی از مینی ون‌های کاملاً خودمختار شرکت وایمو در تقاطعی در چندلر ، آریزونا ، گرفتار ترافیک شد و باعث شد شرکت برای خروج اتومبیل از ترافیک یک تیم امداد جاده‌ای بفرستد. امّا زمانی که تیم امداد به صحنه رسید، اتومبیل شروع به رانندگی کرد و تا زمانی که کنار نزد خیابان سه بانده را به طور کاملا مسدود کرده بود. صحنه نادری بود و رفتار نابهنجار اتومیبل خودران شرکت وایمو توسط دوربین سرنشین ضبط شد.
این اتفاق توسط جوئل جانسون از داخل اتومبیل ضبط شد. جوئل با نام کاربری JJRicks Studios، در صفحه یوتیوب خود ویدیوهایی از سفرهای خود با تاکسی‌های خودمختار سطح ۴ شرکت وایمو منتشر می‌کند. در این تاکسی خودمختار کسی در صندلی راننده نمی‌نشیند. این ویدیوی جانسون واکنش دور از انتظار یکی از ماهرترین اتومبیل‌های خودمختار جهان هنگام مواجهه با مخروط‌های ترافیکی را نشان می‌دهد.
«دیگه سرگردان نیست ولی الان جاده رو مسدود کرده» در قسمتی از ویدیو صدای اپراتور راه دور را می‌شنوید که با جانسون صحبت می‌کند و جانسون در پاسخ می‌گوید «خب، خیلی جالب است».
شرکت وایمو که زیرمجموعه شرکت آلفابت است تقریباً ۶۰۰ دستگاه تاکسی خودران در سیستم ناوبری خود دارد. بیش از۳۰۰ تاکسی در ناحیه‌ای به مساحت ۱۰۰مایل مربع فعالیت می‌کنند؛ این ناحیه شامل شهر‌های چندلر، گیلبرت ، مسا ، و تمپی می‌شود؛ با این حال تردد اتومبیل‌های کاملاً خودران و بدون راننده به مسافتی نصف این ناحیه محدود می‌شود. (البته شرکت وایمو فاش نکرده است که چه تعداد از تاکسی‌هایش بدون راننده هستند).
در اواخر ۲۰۱۸ این شرکت به صورت محدود امکان استفاده از تاکسی خودران را با اپلیکیشن «وایمو وان » در اختیار عموم قرار داد، با این حال این خودرو تنها در اختیار آن دسته از مشتریانی قرار گرفت که در مرحله تست بتا مورد ارزیابی قرار گرفته بودند. شرکت وایمو اعلام کرد که ماهانه حدود ۱،۵۰۰کاربر فعال در هر دو برنامه خود دارد. وایمو همین تعداد را در دسامبر ۲۰۱۹ گزارش داد.

وایمو
وایمو یک تیم پشتیبانی دارد که تمام تصاویر هشت دوربین خودرو را از راه دور و لحظه به لحظه بررسی می‌کنند و اگر نرم افزار در موقعیت دشواری قرار گیرد ولازم باشد یک انسان موقعیت را تحلیل کند، تیم پشتیبان تنها با فشار یک دکمه می‌توانند کمک کنند. با این حال شرکت اعلام نمود که تیم پشتیبانی نمی‌تواند کنترل اتومبیل را در دست بگیرد و تنها اتومبیل را برای خروج از موقیت دشوار راهنمایی می‌کند.
یکی از این موقعیت‌های دشوار در سفر اخیر جانسون با تاکسی وایمو وان رخ داد. اتومیبل قصد داشت در خیابانی به سمت راست بپیچد که توسط مخروط‌های ترافیکی مسدود شده بود و ظاهراً همین مسئله اتومبیل خودران را سردرگم کرد. این شرکت به جانسون اینطور توضیح داد که «تاکسی خودران یک موقعیت نامتعارف را شناسایی و از کارشناس پشتیبانی از راه دور در خواست کرده بود اطلاعات بیشتری در اختیار او قرار دهد».
طبق توضیحات شرکت، ظاهراً زمانی که کارشناس پشتیبانی از راه دور «راهنمایی نادرست به اتومبیل می‌دهد، اوضاع خطرناک و ادامه مسیر برای اتومبیل خودران وایمو چالش برانگیز می‌شود و از تیم پشتیبان جاده‌ای می‌خواهد تا سفر را به پایان برساند».
اپراتور راه دور به جانسون گفت شرکت در ازای تک تک اتومبیل‌های کاملاً خودمختار خود پشتیبان جاده‌ای ندارد تا پشت سر آنها حرکت کنند و در صورت بروز مشکل مداخله کنند. [به گفته این اپراتور] «آنها اغلب دو تا پنج مایل دورتر هستند».
خلاصه داستان اینکه که تاکسی، که تقریباً جاده را مسدود کرده بود، دنده عقب می‌رود و با این کار جاده را به طور کامل مسدود می‌کند. سپس دوباره توقف می‌کند، گویا نمی‌داند چگونه مسیر را ادامه دهد. فرمان اندکی به سمت راست می‌پیچد، امّا تاکسی حرکت نمی‌کند. جانسون، که از صندلی تک نفره وسط با اشتیاق تمام این وقایع را تماشا می‌کند، می‌گوید «خیلی جالب است. حالا کل جاده را مسدود کرده است نه نصف آن را».
در همین حین، یک وانت عبور می‌کند و تمام مخروط‌های ترافیکی را که باعث سردرگمی تاکسی وایمو شده بود از سر راه بر می‌دارد. و درست زمانی که تیم پشتیبان جاده‌ای به محل می‌رسد، تاکسی ناگهان تصمیمی می‌گیرد از این موقعیت شرم‌آور فرار کند و با سرعت دور می‌شود. جانسون از اینکه فرصت صحبت با تیم پشتیبان سیار وایمو را از دست داده بود دلسرد می‌شود. امّا نه، باز هم مخروط ترافیکی سر راه اتومبیل وایمو است و اتومبیل سرعت خود را کم می‌کند و دوباره متوقف می‌شود. تیم پشتیبان جاده‌ای بالاخره به محل می‌رسد. تاکسی دوباره سعی می‌کند فرار کند. امّا در نهایت دست از تلاش بر می‌دارد و اوضاع رو به راه می‌شود. اگر می‌خواهید بدانید در آینده و زمانی که اتومیبل‌های بدون سرنشین با مشکلاتی که همیشه با آنها سرو کار داریم و خواهیم داشت، مثل تعمیرات جزئی جاده‌ها، مواجه می‌شوند چه اتفاقی می‌افتد، این ویدیو را تا انتها تماشا کنید.

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

مقاله ما چطور بود؟

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.