40 گام به سوی آینده‌ای هوشمند - مجموعه وبینارهای رایگان در حوزه هوش مصنوعی
Filter by دسته‌ها
chatGTP
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
تیتر یک
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 10 کاربرد منحصر به فرد هوش مصنوعی

10 کاربرد منحصر به فرد هوش مصنوعی

هوش مصنوعی دیگر به چند ماشین که محاسبات پایه را انجام می‌دهند، محدود نمی‌شود. در حال حاضر و درنتیجه پیشرفت فناوری، کاربردهای بی‌شماری را می‌توان برای این فناوری نوین متصور شد. در این نوشتار به بررسی 10 کاربرد منحصر به فرد هوش مصنوعی می‌پردازیم که احتمالاً تاکنون چیزی راجع‌به آن‌ها نشنیده‌اید.

خرید آنلاین

هوش مصنوعی بر جذابیت خرید آنلاین افزوده است. الگوریتم‌های هوش مصنوعی فهرستی از محصولاتی که به عقیده کاربر کاربردی هستند و یا مشابه خریدهای قبلی او هستند تهیه می‌کند؛ احتمالاً کاربر از روی کنجکاوی نگاهی به آن می‌اندازد و از همان بخش یا بخش‌های متفاوت محصولاتی را خریداری می‌کند.

بازاریابی

با پیشرفت فناوری و به لطف هوش مصنوعی در آینده‌ای نه‌چندان‌دور، مشتریان می‌توانند با گرفتن یک عکس از محصولات موردنظر و آپلود آن در فروشگاه اینترنتی، خریدهایشان را انجام دهند.

عکس‌های پیشرفته

گوگل تا حد زیادی به هوش مصنوعی متکی است. Google Photos نیز از این قاعده مستثنی نیست. Google Photos با تکیه بر فناوری هوش مصنوعی این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند، تا عکس‌ افرادی را که در فهرست مخاطبان‌ یا تَگ‌هایشان هستند، جست‌وجو کنند. این فناوری چهره افراد مختلف را در عکس‌‌ها شناسایی می‌کند و این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند تا آن‌ها را برچسب‌گذاری و جست‌وجو کنند.

کاربرد منحصر به فرد هوش مصنوعی

بهداشت و درمان

هوش مصنوعی تأثیرات بی‌شماری بر حوزه بهداشت و درمان داشته است. این فناوری به کمک بیماران سراسر دنیا رفته است. به‌عبارت‌دیگر، در زمان کنونی این فناوری از مرحله تشخیص‌دهی گرفته تا عمل جراحی کاربرد دارد.

نظارت گسترده

اهمیت نظارت گسترده بر هیچ‌کس پوشیده نیست و به همین دلیل لازم است بخش جداگانه‌ای به آن اختصاص دهیم. هوش مصنوعی را می‌توان به روش نظارت‌شده (supervised) آموزش داد و الگوریتم‌های امنیتی، پروتکل‌های شناسایی و… آن توسعه یابد. به دنبال آن، هوش مصنوعی می‌تواند تهدیدات احتمالی را شناسایی کند و در مورد آن‌ها به مأموران امنیتی هشدار دهد، تا به بررسی بیشتر بپردازند.

اتومبیل‌های خودران

بدون شک یکی از کاربرد منحصر به فرد هوش مصنوعی در فناوری اتومبیل‌های خودران است و زمانی که صحبت از هوش مصنوعی به میان می‌آید، پروژه اتومبیل خودران Google، پروژه سیستم «هدایت خودکار» تسلا و… در ذهن همگی ما تداعی می‌شود. همین امر نشان می‌دهد که هوش مصنوعی توانسته راه خود را برای ورود به صنعت خودروسازی باز کند.

کشاورزی

در حال حاضر، در جایگاهی قرار داریم که دیگر هیچ جای نگرانی در مورد مسائل و مشکلات مربوط به کشاورزی از جمله تغییرات آب‌وهوا، رشد جمعیت و امنیت غذایی نیست. به لطف هوش مصنوعی به رویکردهای خلاقانه‌ای برای افزایش بازده محصول دست پیدا کرده‌ایم.

کاربرد منحصر به فرد هوش مصنوعی

شبکه‌های اجتماعی

اهمیت هوش مصنوعی در شبکه‌های اجتماعی را نمی‌توان در قالب کلمات بیان کرد. از جمله کاربردهای رایج هوش مصنوعی در شبکه‌های اجتماعی می‌توان به احراز هویت با تشخیص چهره و تشخیص ویژگی‌های چهره اشاره کرد.

بانکداری و امور مالی

حوزه مالی به لطف هوش مصنوعی شاهد پیشرفت‌های فناورانه بسیاری بوده است. درنتیجه، بسیاری از بانک‌ها و مؤسسات مالی برای پشتیبانی از مشتریان و تشخیص ناهنجاری و جعل کارت‌های اعتباری از سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده می‌کنند.

بازی‌‍‌های کامپیوتری

دیگر کاربرد منحصر به فرد هوش مصنوعی، حوزه بازی‌های کامپیوتری است و توانسته این حوزه را تا حد زیادی متحول کند. هوش مصنوعی به بخشی جدایی‌ناپذیر از صنعت بازی‌های کامپیوتری تبدیل شده است؛ فناوری هوش مصنوعی به اندازه‌ای تکامل یافته‌ که به یکی از دستاوردهای حائز اهمیت در صنعت بازی‌های کامپیوتری تبدیل شده است.

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[wpforms id="48325"]